Telewizja jest głównym źródłem informacji dla obywateli Unii Europejskiej - wynika z badania Eurobarometr, które przenalizowało zaufanie Europejczyków do różnych mediów. W podsumowaniu raportu zwrócono uwagę na Polskę, która stanowi wyjątek i jest jedynym krajem w UE, w którym prywatne stacje telewizyjne i radiowe są postrzegane jako najbardziej zaufane źródło informacji. Większość pozostałych obywateli UE bardziej ufa nadawcom publicznym.
Z raportu, opublikowanego dzisiaj na stronach Parlamentu Europejskiego, wynika, że dla 71 procent respondentów - obywateli UE, telewizja jest jednym z najczęściej wykorzystywanych źródeł medialnych, w którym uzyskują dostęp do informacji.
Na drugim miejscu znalazła się prasa internetowa i portale internetowe (42 procent), a dalej - radio i media społecznościowe (po 37 procent). Prasa drukowana znalazła się na czwartym miejscu - jako źródło informacji w ciągu ostatniego tygodnia wskazało ją tylko 21 procent respondentów.
W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem odsetek badanych osób, wykorzystujących głównie media społecznościowe do pozyskania bieżących informacji, wzrósł o 11 punktów procentowych. Zwrócono tu uwagę, że stało się to powszechne szczególnie na Cyprze i Malcie.
Mniejszy wzrost obserwuje się w przypadku korzystania z komunikatorów (+5 punktów procentowych), platform wideo (+4 punkty procentowe) czy podcastów (+2 punkty procentowe). "Wzrost wykorzystania tych mediów widać we wszystkich grupach wiekowych i w większości państw członkowskich" - napisano.
Badani pytani o kategorie informacji, które wybierali w ciągu ostatnich siedmiu dni, wskazali na wiadomości lokalne (50 procent), politykę krajową (47 procent) oraz sprawy europejskie i międzynarodowe (45 procent).
Najbardziej zaufane źródła
Z raportu wynika, że przeciętnie w UE 48 procent badanych ufa większości publicznych stacji telewizyjnych i radiowych.
Na drugim miejscu znalazła się prasa drukowana (w tym internetowa), której ufa 38 procent respondentów. 29 procent respondentów wskazało prywatne stacje telewizyjne i radiowe.
Na stronie europarlamentu zauważano, że z badania z kwietnia i maja 2022 roku wynika, że publiczne stacje telewizyjne i radiowe (w tym ich portale internetowe) są najbardziej zaufanym źródłem w większości państwh członkowskich (wskazało je 48 procent badanych), jednak "Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, gdzie prywatne stacje telewizyjne i radiowe są postrzegane jako najbardziej zaufane źródło informacji" - wskazało je 41 procent badanych. Zaufanie do państwowego nadawcy w Polsce zadeklarowało tylko 26 proc. ankietowanych. Nie był to jednak najgorszy wynik w UE. Tylko 25 proc. respondentów z Węgier zadeklarowało zaufanie do tamtejszych nadawców publicznych, telewizyjnych i radiowych.
W przypadku Węgier zauważono także "radykalne odejście od tradycyjnych źródeł wiadomości". Tam, 28 procent badanych, pytanych o najbardziej zaufane źródło informacji, obok blogów i podcastów wskazało "osoby lub grupy obserwowane w mediach społecznościowych" (także 28 procent).
W Polsce króluje polityka krajowa
W rozdziale dotyczącym Polski, wśród tematów, które badani wybierali najchętniej w ciągu ostatniego tygodnia, nasi rodacy wskazali najczęściej na politykę krajową (70 procent), informacje lokalne (59 procent) oraz sprawy europejskie i międzynarodowe (52 procent).
W ciągu ostatnich siedmiu dni badani najczęściej - by pozyskać informacje - korzystali z telewizji (70 procent), prasy i portali internetowych (61 procent) oraz mediów społecznościowych (51 procent).
Źródło: europa.eu
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock