Izrael wziął odwet za podłożenie min. Na celowniku "tajne miejsce wojskowe"

Najnowsze

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Izrael poinformował o nalotach na cele syryjskiej armii i irańskich sił Al-Kuds w Syrii. Powodem było znalezienie ładunków wybuchowych podłożonych na zajętych przez Izrael Wzgórzach Golan.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Rzecznik izraelskiej armii podpułkownik Jonathan Conricus poinformował, że zaatakowano osiem celów na obszarach rozciągających się od kontrolowanej przez Syrię strony Wzgórz Golan po przedmieścia Damaszku. Wśród nich była irańska kwatera główna na międzynarodowym lotnisku w Damaszku, "tajne miejsce wojskowe", które służyło jako "ośrodek dla irańskich delegacji wysokiego szczebla przybywających do Syrii w celu prowadzenia działań" oraz 7. dywizja syryjskich sił zbrojnych.

Conricus dodał, że syryjskie zaawansowane baterie rakiet ziemia-powietrze również zostały trafione "po tym, gdy ostrzelały" izraelskie samoloty i uzbrojenie. Przekazał, że we wtorek w pobliżu izraelskiej pozycji wojskowej na Wzgórzach Golan, strategicznym płaskowyżu zdobytym i okupowanym przez Izrael podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, odkryto trzy ładunki przeciwpiechotne Claymore.

- Podłożenie improwizowanych ładunków wybuchowych zostało dokonane przez syryjskich miejscowych, ale wskazówki, instrukcje i kontrolę (nad tym) sprawowały irańskie siły Al-Kuds, dlatego zdecydowaliśmy się wziąć na nich odwet w Syrii - tłumaczył Conricus.

Syryjska państwowa agencja informacyjna podała w środę, że "w wyniku izraelskiej agresji" zginęło trzech żołnierzy, a jeden został ranny.

Część "nieogłoszonej wojny zatwierdzonej przez Waszyngton"

Izrael wielokrotnie atakował cele irańskie w Syrii oraz cele sprzymierzonych milicji, w tym Hezbollahu, radykalnej organizacji z Libanu, podkreślając, że nie będzie tolerował "okopywania się" Iranu u swojego północnego sąsiada.

Rząd prezydenta Syrii Baszara el-Asada nigdy publicznie nie przyznał, że w wojnie domowej w Syrii po stronie reżimu działają siły irańskie.

Zachodnie źródła wywiadowcze twierdzą, że zintensyfikowane ataki Izraela na Syrię w tym roku są częścią nieogłoszonej wojny (ang. shadow war), zatwierdzonej przez Waszyngton w celu sprawdzenia wojskowego zasięgu Iranu - podała agencja Reutera.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: