Dane pokazują, że w Polsce brakuje około 500 onkologów. Studenci kierunków medycznych niechętnie wybierają tę specjalizację. Studenckie Onko-Forum chce to zmienić. - Stawiamy sobie za cel przedstawienie onkologii jako dziedziny oferującej nam nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego oraz realnego wpływu na zdrowie pacjentów - mówi Paulina Kalman, prezeska SOF, studentka 6. roku kierunku lekarskiego w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Konferencja "Kobiety w Onkologii" przygotowana została przez Studenckie Onko-Forum. Wydarzenie, jak informują organizatorzy, gromadzi studentów medycyny, młodych lekarzy zafascynowanych onkologią oraz uznanych ekspertów z Polski i zagranicy.
Tegoroczna edycja koncentruje się na roli kobiet w onkologii - jako pacjentek, badaczek, lekarek, pielęgniarek oraz liderek opinii, których działania niejednokrotnie wyznaczają kierunki rozwoju tej specjalizacji. Studenckie Onko-Forum chce przyciągnąć kolejne pokolenia adeptów medycyny.
- Stawiamy sobie za cel przedstawienie onkologii jako dziedziny oferującej nam - młodym - nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego oraz realnego wpływu na zdrowie pacjentów. Podczas konferencji "Kobiety w Onkologii" uczestnicy mają możliwość przyjrzenia się wyzwaniom i sukcesom w walce z nowotworami oraz posłuchania wykładowców, w tym wielu wyjątkowych kobiet, które swoją pracą i zaangażowaniem odmienią oblicze onkologii. My w przyszłości także chcemy mieć taką możliwość - mówi Paulina Kalman, prezeska SOF, studentka 6. roku kierunku lekarskiego w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
- Naszą misją jest to, aby promować onkologię jako specjalizację mającą wiele do zaoferowania nie tylko pacjentom onkologicznym, ale też młodym ludziom personalnie - mówi Izabela Agnieszczak, współzałożycielka Onko-Forum, doktorantka w oddziale badań wczesnych FAZ w Narodowym Instytucie Onkologii.
- Studenci niezbyt chętnie decydują się na wybór onkologii jako ścieżki kariery, ponieważ z onkologią wiąże się nadal takie przekonanie społeczne, że jest to specjalizacja trudna, bardzo depresyjna i przygnębiająca. Poprzez te wydarzenia chcielibyśmy pokazać, że onkologia wcale nie jest przygnębiająca, jest niezwykle prężnie rozwijającą się dziedzinę, ma bardzo dużo do zaoferowania i rozwój jest tak naprawdę wszechstronny i wielokierunkowy - uzupełnia Paulina Kalman.
Izabela Agnieszczak podkreśla, że mimo ogromnego postępu w leczeniu chorób nowotworowych, także tych, które są w zaawansowanym stadium, w tej dziedzinie nadal jest wiele do zrobienia.
- Obecnie coraz częściej mówimy o tym, że nowotwór jest chorobą przewlekłą, że rak to nie wyrok, to nie jest walka, którą pacjent musi przegrać, że jest skazany na to, żeby przegrać. Obecnie nowotwór to nie jest bezsilność lekarza. My rzeczywiście jesteśmy w stanie wydłużać życie i tę chorobę kontrolować, a także poprawiać jakość życia pacjenta. Są nowe metody, są nowe narzędzia leczenia - podkreśla.
Dodaje, że onkologia to dziedzina, która rozwija się bardzo dynamicznie. - Obecnie obserwujemy rozwój onkologii precyzyjnej, personalizację leczenia onkologicznego, czyli podchodzimy do pacjenta w sposób bardzo indywidualny. Patrzymy na to, jakie ma mutacje, jak wygląda profil molekularny nowotworu i do tego staramy się dobrać leczenie celowane czy immunoterapię. Dziś to leczenie nie opiera się tylko na chemioterapii. Także te możliwości dla pacjentów są naprawdę duże i ja wierzę, że onkologia to jest przyszłość, a my wybierając onkologię jesteśmy w centrum tego rozwoju i też możemy dołożyć naszą cegiełkę do tego, aby ten rozwój jeszcze szedł dalej - dodaje.
Przyszłość onkologii w rękach młodych
Studenckie Onko-Forum działa przy wsparciu specjalistów z Narodowego Instytutu Onkologii i prowadzi liczne działania mające na celu popularyzację onkologii jako specjalizacji przyszłości. Oferuje młodym medykom dostęp do wiedzy na temat nowych metod leczenia i badań naukowych oraz promuje rozwój międzynarodowych projektów badawczych.
Dane pokazują, że w Polsce brakuje około 500 onkologów, w 2023 roku na specjalizację zgłosiło się niespełna 70 chętnych. - Dlatego działania SOF dążące, m.in., do zwiększenia liczby młodych osób wybierających onkologię jako swoją ścieżkę kariery, jednocześnie odpowiadające na rosnące potrzeby zdrowotne społeczeństwa w zakresie profilaktyki i leczenia nowotworów, są tak ważne - podkreślają organizatorzy.
Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24