Plama gęstej substancji pojawiła się na jeziorze Trzesiecko w Szczecinku (zachodniopomorskie). Na miejsce przyjechało osiem zastępów straży pożarnej. Strażacy ustalili, że substancja wyciekła z pobliskiego zakładu.
W czwartek rano służby zostały powiadomione, że z kanału burzowego zakładu produkującego płyty wiórowe, wydobywa się zawiesina. Na miejscu od razu pojawili się strażacy i Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Przyjechali też przedstawiciele Urzędu Miasta i Starostwa. Po badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych przez pracowników PWiK, okazało się, że ta zawiesina to emulsja parafiny.
- Wyciek ma około 35 m2 i około 1,5 m głębokości. Służby PWiK i strażacy postawili trzy zapory absorpcyjne, które zapobiegają przedostaniu się emulsji parafiny do pozostałej części jeziora. Teraz wypompowują wodę do swoich zbiorników, którą później przewożą do oczyszczalni ścieków. Do tej pory wypompowano około 100 ton substancji - informuje st. kpt. Jacek Dylewski z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku.
Strażacy informują, że chodzi o zakład Kronospan. Próbowaliśmy się z nimi skontaktować, ale nikt nie odbierał telefonu.
W rozmowie z portalem iszczecinek.pl rzecznika firmy, Beata Rafalo, powiedziała, że "są gotowi do podjęcia dodatkowych działań, jeśli okażą się konieczne". Dodała, że Kronospan "podjął wszystkie możliwe działania w celu zminimalizowania wpływu awarii na środowisko".
Zagrożenie dla środowiska?
- Emulsja parafinowa całkowicie miesza się z wodą, nie jest tak jak w przypadku ropy, że unosi się na powierzchni wody. Całe rozlewisko, które zabezpieczone jest zaporami jest zmieszana z tą substancją - dodaje Dylewski.
Rozcieńczona emulsja parafinowanie jest substancją niezagrażającą życiu wodnym organizmom żywym. - Przy kontakcie ze skórą trzeba ją umyć środkami czyszczącymi – tłumaczy Dylewski.
W odległości 100 metrów od jeziora nie ma domów, więc zgodnie z procedurami, nie trzeba powiadamiać mieszkańców.
Awaria w Kronospanie
Z powodu złych warunków pogodowych w zakładzie w Szczecinku przez jakiś czas nie było zasilania prądu. Spowodowało to awarię grupy urządzeń, które produkują emulsję. W związku z tym nastąpiło przeniknięcie emulsji do kanału burzowego, a w konsekwencji do jeziora Trzesiecko.
"Kronospan natychmiast usunął przyczynę, odcięto też odpływ wód deszczowych z całego terenu. Zakładowe służby ochrony środowiska Kronospan błyskawicznie pojawiły się na miejscu, zakład powiadomił też natychmiast odpowiednie służby ochrony środowiska. Kronospan powiadomił PWiK, WiOŚ oraz Referat Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta"- poinformował portal iszczecinek.pl przedstawiciel firmy.
Autor: as/kv / Źródło: TVN 24 Szczecin