Mieszkańcy Tuplic (woj. lubuskie) od lat czekali na wywóz dwudziestu ton odpadów pocynkowych, które nielegalnie trafiły do Polski z Niemiec. W maju Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że "uzgodniono z rządem Niemiec harmonogram usunięcia odpadów". Kilka dni temu w Tuplicach pojawiły się ciężarówki i koparki. Pierwsza część odpadów została już wywieziona.
- Rozpoczął się wywóz przez stronę niemiecką nielegalnych odpadów żużli pocynkowych zalegających w Tuplicach (woj. lubuskie). To miejscowość, z której są usuwane nielegalne odpady pochodzące z nielegalnego, transgranicznego przemieszczenia z Niemiec - poinformował w piątek Maciej Karczyński, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Wywóz miał ruszyć w sierpniu, ale tak się nie stało. Jak informowała wówczas wójt gminy Tuplice, "nie udało się porozumieć w sprawie składowania sprzętu oraz ustawienia sanitariatów". I tak, ciężki sprzęt wjechał do Tuplic 8 października.
- Samochody zostały załadowane i wywiozły pierwszą część odpadów. Prace związane z wywozem odpadów trwają. W najbliższym czasie, zgodnie z ustaleniami ze stroną niemiecką, firma realizująca prace ma usunąć wszystkie wskazane nielegalne odpady, które trafiły z Niemiec do Tuplic - dodaje Karczyński.
Zgodnie z harmonogramem, który w maju przedstawiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wywóz odpadów powinien zakończyć się do końca roku. "(...) Niemcy wywiozą odpady na własny koszt. To efekt skutecznej dyplomacji a nie pohukiwania. Będziemy też sprzątać kolejne składowiska" - napisała na platformie X Paulina Henning-Kloska, ministra klimatu i środowiska.
Tuplice są pierwsze, ale nie ostatnie
W 2015 roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze przeprowadzili w Tuplicach kontrolę, podczas której ujawnili nielegalnie przewiezione odpady.
"Wtedy też ustalono, że za nielegalne przemieszczenie odpadów odpowiedzialne są podmioty niemieckie. Wobec braku reakcji Niemiec na liczne pisma strony polskiej, odpady w Tuplicach zostały ujęte w treści skargi na Republikę Federalną Niemiec złożonej w 2023 r. do Komisji Europejskiej, a następnie skargi do TSUE. Komisja w uzasadnionej opinii stwierdziła, że odpady z Tuplic powinny zostać zwrócone do Niemiec” – przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Szacuje się, że w Polsce jest około 35 ton odpadów nielegalnie przywiezionych z Niemiec. Jak podaje ministerstwo, Tuplice to jedna z siedmiu miejscowości, z których zostaną usunięte odpady, pochodzące z nielegalnego transgranicznego przemieszczenia z Niemiec. Pozostałe składowiska znajdują się w Starym Jaworze (woj. dolnośląskie), Sobolewie (woj. dolnośląskie), Gliwicach (woj. śląskie), Sarbii (woj. wielkopolskie), Bzowie (woj. wielkopolskie) i Babinie (Wielkopolskie).
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: GIOŚ