W Osiecznicy (woj. lubuskie) wciąż są miejsca, gdzie woda jeszcze nie ustąpiła. Mimo to sprzątanie miejscowości już ruszyło. Wkrótce mieszkańcy będą mogli też złożyć wnioski o pomoc na odbudowę swoich domostw i gospodarstw. Sołtys Paweł Szymczak opowiedział reporterce TVN24, co w praktyce ułatwia wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.
Kilka dni temu szczyt fali powodziowej na Odrze opuścił województwo lubuskie. W sobotnie popołudnie rzeka przekraczała w regionie stany alarmowe na siedmiu wodowskazach. Woda powoli opada, ale mieszkańcy i samorządowcy muszą uporać się ze zniszczeniami, które wywołała. Pomóc ma wprowadzony przez rząd stan klęski żywiołowej w miejscach najbardziej dotkniętych powodzią.
Lubuskie. Te gminy objęto stanem klęski żywiołowej
Wojewoda lubuski Marek Cebula w wydanym obwieszczeniu poinformował, że kilka gmin na terenie powiatów krośnieńskiego i nowosolskiego w województwie lubuskim zostało objętych stanem klęski żywiołowej. Wprowadzono go w powiecie krośnieńskim: w gminie Dąbie i w gminie Krosno Odrzańskie oraz w powiecie nowosolskim: w gminie Bytom Odrzański, w gminie miejskiej Nowa Sól, w gminie wiejskiej Nowa Sól, w gminie Otyń, w gminie Siedlisko, w gminie Kolsko.
Wcześniej, bo od 21 września stanem klęski żywiołowej objęte zostały: gmina miejsko-wiejska Szprotawa, miasta Żagań i Małomice i gmina wiejska Żagań.
Z rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie z 28 września br. wynika, że "w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia, wprowadza się stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego na okres 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia". Celem rozporządzenia jest jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań umożliwiających dostarczenie niezbędnej i najpilniejszej pomocy oraz wsparcia mieszkańcom, pracodawcom, przedsiębiorcom i innym podmiotom z terenów objętych klęską żywiołową.
W Osiecznicy trwa sprzątanie po wielkiej wodzie
Osiecznica znajduje się w gminie Krosno Odrzańskie. To niewielka miejscowość, która liczy około tysiąca mieszkańców. Jest zalewana przez Odrę i rzekę Bielę. Osiecznica jest jednym z miejsc objętych stanem klęski żywiołowej. Co umożliwia to w praktyce?
- Dzięki temu mieszkańcy mogą się ubiegać o pomoc finansową na odbudowę dobytku. Z kolei samorządy mogą się ubiegać o zwrot kosztów na sprzątanie tego, co wielka woda zniszczyła - opowiada Paweł Szymczak, radny Rady Miejskiej w Krośnie Odrzańskim i sołtys Osiecznicy.
W sołectwie, nad którym czuwa pan Paweł, wielkie sprzątnie już ruszyło, choć w wielu miejscach jest jeszcze woda. Już w minioną sobotę żołnierze wojsk inżynieryjnych, żołnierze WOT oraz Marynarka Wojenna pomagali uprzątnąć całą miejscowość. Kluczowe było usunięcie zalegających worków z piaskiem.
Z kolei w najbliższy czwartek mieszkańcy Osiecznicy będą mogli w lokalnej świetlicy złożyć wnioski o pomoc finansową. - Na początek można uzyskać 2 tysiące złotych, a potem 8 tysięcy złotych. Następnie jest możliwość uzyskania 200 tysięcy złotych na domostwo i 100 tysięcy złotych na gospodarstwo. Przy tych większych kwotach wszystko będzie zależało od stopnia zniszczenia, który oceni specjalna komisja. Dzięki wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej ta grupa ekspertów właściwie już będzie mogła zacząć działać - mówi Szymczak.
Z kolei wojewoda lubuski Marek Cebula wskazuje, że objęcie danego obszaru stanem klęski żywiołowej przede wszystkim ułatwia organom państwowym podejmowanie decyzji i szybkie usuwanie zniszczeń.
Stan klęski żywiołowej - co zmienia?
Zgodnie z Konstytucją RP stan klęski żywiołowej może zostać wprowadzony "w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające". Cel wprowadzenia takiego stanu to zapobieżenie skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz ich usunięcie. "Rada Ministrów może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu" - czytamy w ustawie zasadniczej.
Zgodnie z ustawą o stanie klęski żywiołowej rząd wprowadza go w drodze rozporządzenia. Określa się w nim przyczyny, datę wprowadzenia oraz obszar i czas trwania stanu klęski żywiołowej, a także rodzaje niezbędnych ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w zakresie dopuszczonym ustawą.
Co ważne, w czasie stanu klęski żywiołowej i 90 dni po jego zakończeniu nie może zostać skrócona kadencja Sejmu, nie mogą być przeprowadzane referenda ogólnokrajowe ani wybory parlamentarne, samorządowe i prezydenckie.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24