Dwa naczynia ceramiczne, dwie krzemienne siekierki oraz ozdobna bursztynowa plakietka. Takie artefakty zostały znalezione przy szkielecie - prawdopodobnie siedmioletniego dziecka - odkrytym we wsi Srebrzyszcze (woj. lubelskie) podczas budowy obwodnicy Chełma. Obok leżały też szczątki zwierząt. Archeolodzy datują cały kompleks grobowy na okres od 2500 do 2000 roku p.n.e. i wiążą z ludem pasterskim, który żył na tych terenach.
"Szkielet dziecka w wieku prawdopodobnie około 7 lat, zachowany w dobrym stanie, został ułożony w linii E-W w pozycji skurczonej na boku" – czytamy w poście na profilu facebookowym Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Odkrycie archeologiczne miało miejsce we wsi Srebrzyszcze podczas budowy obwodnicy Chełma, o czym informuje też w komunikacie lubelski oddział GDDKiA.
Wcześniej półziemianki, teraz szkielet
Już wcześnie odkryto tam kilkanaście – datowanych wstępnie na lata od 700 do 400 p.n.e. - obiektów mieszkalnych w typie półziemianek oraz kilka konstrukcji słupowych.
Szkielet, na który natrafiono obecnie, jest jednak znacznie starszy i datowany jest – tak jak cały kompleks grobowy – na okres od 2500 do 2000 p.n.e.
Znaleziono też szczątki zwierząt
Przy szczątkach dziecka znalezione zostały: dwa naczynia ceramiczne, dwie krzemienne siekierki oraz bursztynowa ozdoba w postaci okrągłej plakietki z - umieszczonym centralnie - otworem. Pochówek otoczony był obstawą kamienną.
Na terenie kompleksu grobowego trafiono też na szkielety zwierzęce - ośmiu krów, dwóch owiec oraz co najmniej 12 dzikich świń.
Możliwe, że to część większego cmentarzyska
Archeolodzy wiążą odkrycie z neolityczną kulturą amfor kulistych, czyli ludnością pasterską, która - jak podaje encyklopedia PWN - rozwijała się w latach 2700–2000 p.n.e., a nazwę wzięła od przewodniego typu naczynia — amfory z kulistym brzuścem i cylindryczną szyjką.
Służby konserwatorskie określają odkrycie jako wyjątkowe. Tym bardziej, że jak czytamy w poście LWKZ, w 1987 roku na północny wschód od tego miejsca znaleziono szkielet kobiety w wieku około 40 lat i mężczyzny w wieku około 30-40 lat.
"Można przypuszczać, że na terenie Srebrzyszcza znajdowało się wyjątkowe cmentarzysko kultury amfor kulistych, którego pozostałości udało się właśnie odsłonić" – pisze konserwator.
ZOBACZ TEŻ: Na budowie metra znaleziono kości mamutów
Prace trwają
Badania archeologiczne na trasie obwodnicy Chełma są kontynuowane. Jak informuje GDDKiA, dwujezdniowa droga ekspresowa będzie miała 13,5 km długości i ominie Chełm od północnej strony.
"Mimo przerwy zimowej, wykorzystywane są sprzyjające warunki pogodowe. Obecnie na placu budowy trwają prace ziemne i porządkowe. Przygotowywane są wykopy oraz nasypy, budowane drogi technologiczne, przebudowywana jest infrastruktura techniczna oraz sieć wodociągowa. Powstają fundamenty pierwszych wiaduktów i betonowane są zbrojenia" – podaje GDDKiA.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Lublinie