W trakcie prac archeologicznych związanych z budową nowej linii metra w Brukseli natknięto się na kości prehistorycznych zwierząt, w tym mamutów - powiadomiła w piątek agencja informacyjna Belga, powołując się na komunikat sekretarza stanu ds. urbanistyki i dziedzictwa kulturowego Ansa Persoonsa.
- Kości odnaleziono podczas wykopalisk prowadzonych na południu miasta - oznajmił Persoons w laboratorium archeologicznym w urban.brussels. Urban.brussels to służba rządowa, która odpowiada za wdrażanie polityk regionalnych w zakresie planowania przestrzennego, dziedzictwa kulturowego i rewitalizacji obszarów miejskich w całym Regionie Stołecznym Brukseli. Organizacja zajmuje się także prewencyjnymi wykopaliskami archeologicznymi, które prowadzi się podczas budowy metra.
Na głębokości 8-9 metrów
Prehistoryczne fragmenty kości pochodzą z okresu paleolitu. Należą one do mamutów płci męskiej i żeńskiej, a także do olbrzymich jeleni i dzikich koni. - Te artefakty znaleziono na głębokości od ośmiu do dziewięciu metrów, w warstwach osadów z ostatniej epoki lodowcowej - wyjaśniła w rozmowie z agencja Belga Bea De Cupere, archeozoolożka z Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych. Szacuje się, że kości mają od 12 tys. do 120 tys. lat. Dokładniejsze oszacowanie wieku znaleziska będzie możliwe po dalszej analizie kości w laboratorium.
Źródło: PAP