Zgierz. Od 1994 roku starali się o powstanie hospicjum. Udało się je otworzyć po niemal 30 latach

Źródło:
tvn24.pl
Po latach budowy i zbiórek otwarto hospicjum stacjonarne w Zgierzu
Po latach budowy i zbiórek otwarto hospicjum stacjonarne w Zgierzutvn24.pl
wideo 2/7
Po latach budowy i zbiórek otwarto hospicjum stacjonarne w Zgierzutvn24.pl

Po ponad 28 latach udało się otworzyć hospicjum stacjonarne w Zgierzu (województwo łódzkie). Na opiekę może liczyć tu 30 ciężko chorych pacjentów. Po otwarciu placówki wzrosła liczba łóżek hospicyjnych w województwie. Jeszcze w ubiegłym roku, województwo łódzkie było w Polsce pod tym względem na szarym końcu. Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiada zakontraktowanie kolejnych placówek.

Zgierskie hospicjum oficjalne zaczęło przyjmować pacjentów od wtorku (1 listopada). Pomysł jego budowy narodził się w 1994 roku - wtedy powstało stowarzyszenie, które rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na budowę placówki.

Po blisko 30 latach otwarto hospicjum w ZgierzuTVN24
Po blisko 30 latach otwarto hospicjum w ZgierzuTVN24

Hospicjum otwarte

- Od 1 listopada prowadzimy poradnię medycyny paliatywnej, hospicjum domowe i hospicjum stacjonarne - mówi nam dyrektor placówki Emilia Borysewicz.

Jak wyjaśnia, kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia przewiduje 30 łóżek dla pacjentów. - Jesteśmy przygotowani na najbliższe tygodnie, mamy wykwalifikowaną kadrę, żeby pacjenci mieli opiekę na najwyższym poziomie. Są to specjaliści medycyny paliatywnej, których nie ma zbyt wielu - nad czym bardzo ubolewamy - ale mamy nadzieję, że wraz z rozwojem bazy łóżkowej w województwie łódzkim, zwiększymy liczbę specjalistów w tym zakresie - podkreśla szefowa hospicjum w Zgierzu.

Po blisko 30 latach otwarto hospicjum w ZgierzuTVN24
Po blisko 30 latach otwarto hospicjum w ZgierzuTVN24

Zbiórki do puszek, aukcje obrazów, kredyt i duży zastrzyk pieniędzy z Unii Europejskiej

Dyrektor hospicjum w Zgierzu przypomina, że placówka powstawała ponad 28 lat. W tym czasie odbyło się wiele akcji społecznych. Dużą rolę w powstaniu hospicjum miało dofinansowanie z Unii Europejskiej. - Stowarzyszenie "Hospicjum zgierskie" powstało w 1994 roku. I to wtedy pojawiła się idea budowy hospicjum stacjonarnego. Od 1994 roku były prowadzone zbiórki: do puszek, odbywały się też aukcję obrazów, bale charytatywne, ale niewątpliwie zastrzyk w postaci dofinansowania z Unii Europejskiej w wysokości około 12 milionów złotych, plus kredyt pozwoliły nam sfinansować tę inwestycję. Licznik cały czas bije i na dziś to jest już kwota 16 milionów złotych - wylicza Borysewicz. - Musimy pamiętać o tych wszystkich osobach, które cegiełka po cegiełce od momentu powstania stowarzyszenia robiły wszystko, żeby to hospicjum powstało. Ci wszyscy ludzie, którzy przekazują nam darowizny są fundatorami tego budynku - podkreśla.

Czytaj też: Na Podlasiu powstało pierwsze w Polsce wiejskie domowe hospicjum. Pracownicy pomagają pacjentom w ich domach

Po blisko 30 latach otwarto hospicjum w ZgierzuTVN24

NFZ: O 40 procent więcej ludzi objętych opieką hospicyjną niż w ubiegłym roku

Przed rokiem województwo łódzkie było na szarym końcu - wśród pozostałych województw - jeśli chodzi o dostępność łóżek hospicyjnych. Ta sytuacja zmieniła się po otwarciu hospicjum w Łodzi i teraz placówki w Zgierzu. Obecnie - jak przekazuje Narodowy Fundusz Zdrowia - o 40 procent więcej ludzi jest objętych opieką hospicyjną w województwie łódzkim, niż w ubiegłym roku.

Czytaj też: "W całym kraju wszystkie hospicja są w patowej, strasznej sytuacji. To właściwie równia pochyła"

- W Łódzkiem do dyspozycji chorych od 1 listopada jest już 12 hospicjów i oddziałów medycyny paliatywnej, a w nich 234 łóżka. Wcześniej liczbę łóżek w hospicjach stacjonarnych zwiększyliśmy w lutym o 63, wtedy zakontraktowaliśmy dwa nowe hospicja stacjonarne: w szpitalu w Wieruszowie - 10 łóżek oraz w Stowarzyszeniu Hospicjum Łódzkie - 45 łóżek - wylicza Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ. I dodaje: - Ponadto - w lutym - zakontraktowaliśmy dodatkowe łóżka w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej, gdzie do dyspozycji pacjentów jest 20 łóżek. Rzeczniczka dodaje, że to nie koniec i będą kolejne zakontraktowane miejsca dla ciężko chorych w województwie łódzkim. - Planujemy ogłaszać postępowania konkursowe, tam, gdzie są jeszcze hospicja do zakontraktowania, widzimy taką potrzebę i zależy nam na ich zwiększaniu - zapewnia Leder.

ZOBACZ W TVN24 GO CYKL "BLIZNY. ONKOLOGIA": "Staramy się, żeby ten etap był możliwie najpiękniejszy". Ostatnie dni w hospicjum

Po blisko 30 latach otwarto hospicjum w ZgierzuTVN24
Po blisko 30 latch otworzono hospicjum w Zgierzu

Autorka/Autor:pk/tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jego kandydaturę przedstawił historyk i publicysta, profesor Andrzej Nowak.

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Broń jest coraz częściej w użyciu policji. Wynika to z sytuacji, które funkcjonariusza spotykają na swojej drodze i muszą tej broni dobywać i strzelać - powiedział były komendant poznańskiej policji i prywatny detektyw Maciej Szuba. Ocenił też, że obecnie funkcjonariusze odbywają zbyt mało treningów z posługiwania się bronią.

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl