Łowicka procesja Bożego Ciała jako pierwsza polska tradycja może znaleźć się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Są na niej m.in. karnawał Oruro w Boliwii czy Obchody Dnia Zmarłych w Meksyku. Na razie łowicka procesja została wpisana na krajową listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. To pierwszy krok, by znaleźć się na elitarnej liście UNESCO.
Jak mówi tvn24.pl Michał Trzoska, pomysłodawca umieszczenia procesji na liście UNESCO i łowicki radny, inicjatywa ma swoje źródło w podróżach.
- Wraz z żoną trochę podróżujemy trochę po świecie. Gdziekolwiek jedziemy, sprawdzamy na liście UNESCO, czy w danym miejscu jest coś ciekawego do obejrzenia - opowiada i dodaje, przy okazji materialnej listy dowiedział się o jej odpowiedniku pokazującym nie miejsca, a wydarzenia.
- Pomyślałem sobie, że w kraju nie ma drugiego takiego wydarzenia jak łowickie Boże Ciało, które pasowałoby tam jak ulał – wyjaśnia Trzoska. To na jego wniosek władze Łowicza rozpoczęły starania o wpisanie procesji Bożego Ciała na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
- Z tego co wiem nasza procesja ma bardzo duże szansę, aby trafić na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dzisiaj został zrobiony pierwszy, bardzo ważny krok – mówi radny.
Kilka tysięcy podpisów
Burmistrz miasta, wraz z diecezją łowicką, w imieniu mieszkańców złożyli do Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o wpisanie procesji na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Pomysł poparło 2,7 tys. mieszkańców Łowicza i okolic.
- Podczas procesji Bożego Ciała, przy czwartym ołtarzu burmistrz Łowicza ogłosił decyzję o wpisaniu tego wydarzenia religijnego na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – dodaje Trzoska.
Jeśli cała procedura przebiegnie bez problemów, to procesja Bożego Ciała w Łowiczu, znajdzie się na Liście Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości obok 230 pozycji z blisko 90 państw, wśród których są tradycje kulinarne i muzyczne, rytuały i obrzędy świąteczne, a także umiejętności związane z tradycyjnym rzemiosłem.
Do tej pory na listę wpisano m.in. "Pochód olbrzymów i smoków" w Belgii i Francji, karnawał Oruro w Boliwii, czy Obchody Dnia Zmarłych w Meksyku.
Sławne łowickie pasiaki
Łowickie święto Bożego Ciała jest okazją do poznania sztuki ludowej z regionu. Tego dnia na straganach, ustawionych przez lokalnych artystów można znaleźć nie tylko stroje ludowe, ale także słynne łowickie wycinanki: kwadratowe "kodry" z motywami zabawy czy ażurowe, okrągłe "gwiozdy" z motywami roślin i ptaków, oprócz tego ceramikę i wyroby z drewna.
Procesja Bożego Ciała znana jest przede wszystkim tradycyjnych i barwnych strojów ludowych – pasiaków. Kobiecy ludowy ubiór ma kilka warstw: bieliznę, kieckę, kolorową spódnicę - zapaskę, koszulę bielunkę i gorset. Całość dopełniają czerwone korale lub bursztyny, chusta jedwabnica na głowie i kwiatowy wieniec. Taki strój może ważyć nawet do dwudziestu kilogramów. Mężczyźni noszą pasiaste spodnie, na koszule bielunki zakładają kamizelki – lejbiki, a na głowie noszą filcowy kapelusz.
W procesji co roku biorą udział goście z kraju i zagranicy. W tym roku gościem specjalnym był prezydent RP Bronisław Komorowski wraz małżonką Anną Komorowską.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: JZ/b / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź