Łódź

Łódzkie szkoły brudne i zniszczone. "Jest coraz gorzej"

Łódź

sp172lodz.edupage.orgNa "czarnej liście" jest m.in. Szkoła Podstawowa nr 172

Stan techniczny łódzkich szkół jest dalece niezadawalający i ciągle się pogarsza - alarmuje łódzki sanepid. W placówkach odpada farba, na ścianach są zacieki a łazienki są zdewastowane. Inspektorzy stwierdzili, że zły stan jest w 46 łódzkich podstawówkach i 14 gimnazjach.

Łódzki sanepid opublikował właśnie raport za rok 2013, w którym m.in. przedstawia wyniki dotyczące stanu sanitarnego szkół.

- Niestety, wyniki kontroli nie są dobre. Wpływ na to ma zła kondycja finansowa oświaty, co skutkuje ciągłym pogarszaniem się stanu bieżącego - mówi tvn24.pl Ewa Krawczyk, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.

Inspektorzy stwierdzili, że aż 46 szkół podstawowych jest w złym stanie sanitarno - technicznym.

- W placówkach stwierdziliśmy brudne ściany z pęknięciami, zaciekami i ubytkami. W równie złym stanie są sufity. Oprócz tego zniszczona często jest stolarka okienna i drzwiowa. Okna, które w dużej części są nieotwieralne, unieruchomione gwoździami, wypaczone. Podłogi z licznymi ubytkami, szczelinami, ruchome - wymienia Krawczyk.

Zdezelowane łazienki i korytarze

W raporcie sanepidu można też przeczytać, że bolączką łódzkich szkół jest fatalny stan łazienek. Inspektorzy alarmują, że będące i tak w złym stanie urządzenia sanitarne są dewastowane przez samych uczniów.

- Uczniowie wykręcają żarówki, niszczą muszle, deski sedesowe i umywalki - zaznacza Ewa Krawczyk, która dodaje, że ta "bezmyślna dewastacja tylko pogarsza zły wizerunek szkół".

Źle jest też na salach gimnastycznych, natryskach i rozbieralniach:

- Części są brudne, z płatami odpadającej farby, zniszczoną stolarką okienną i ruchomymi parkietami - dodaje Ewa Krawczyk z łódzkiego sanepidu.

Niewiele lepiej jest na korytarzach: tutaj też ze ścian sypie się tynk a podłoga "pływa" pod nogami. Inspektorzy krytykują też fakt, że teren wokół szkół również często jest zniszczony i zaniedbany.

Wyposażenie szkodzi uczniom

Sanepid podkreśla przy tym, że sale w wielu łódzkich szkołach mogą źle wpływać na wzrost i rozwój dziecka.

- W placówkach zainstalowane są stoliki i krzesła niedostosowane do wzrostu uczniów, co może przyczynić się do nieprawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych i wpływać na ogólny wzrost i rozwój dziecka - punktuje Krawczyk.

Inspektorzy nie stwierdzili problemów w łódzkich liceach i szkołach zawodowych. Podobnie zresztą jak w miejscowych szkołach specjalnych i policealnych.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Raport opublikował łódzki sanepid:

Mapa Targeo

Autor: bż/i / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: sp172lodz.edupage.org

Pozostałe wiadomości