Na świat przyszedł mały hipcio. W tym ogrodzie pierwszy raz w historii

W Zoo w Łodzi urodził się mały hipopotam
W zoo w Łodzi urodził się mały hipopotam
Źródło: Orientarium ZOO ŁÓDŹ

Pierwszy raz w historii w łódzkim ogrodzie zoologicznym na świat przyszedł hipopotam karłowaty. Rodzicami malucha są Jamina i Jabari. Oba hipopotamy mają po 7 lat. – Ich relacje były bardzo zmienne. Raz się lubili, innym razem mieli ciche dni. W ostatnim czasie jednak chętnie przebywali w swoim towarzystwie. Nie próżnowali. Pod koniec maja przyszedł na świat owoc ich miłości - informuje Tomasz Jóźwik z łódzkiego zoo. Na razie nie jest znana płeć małego hipopotama.

Mały hipopotam karłowaty przyszedł na świat pod koniec maja. To pierwszy w historii łódzkiego ogrodu urodzony i odchowywany przez samicę młody hipopotam.

Aktualnie mieszkają tu trzy przedstawiciele tego gatunku. Zwierzęta mają do dyspozycji wybieg wewnętrzny oraz przestronny wybieg zewnętrzny.

W zoo w Łodzi urodził się mały hipopotam
W zoo w Łodzi urodził się mały hipopotam
Źródło: Orientarium ZOO ŁÓDŹ

Owoc miłości Jaminy i Jabari

Rodzicami malucha są Jamina i Jabari. Oba hipopotamy mają po 7 lat. Jabari przyjechał do łódzkiego ogrodu w 2019 roku, Jamina dołączyła do niego rok później. - Ich relacje były bardzo zmienne. Raz się lubili, innym razem mieli ciche dni. W ostatnim czasie jednak chętnie przebywali w swoim towarzystwie. Nie próżnowali. Pod koniec maja przyszedł na świat owoc ich miłości - zdradza Tomasz Jóźwik, członek zarządu Orientarium Zoo Łódź. Na razie nie jest jeszcze znana płeć malucha. Hipopotam oswaja się z nowym otoczeniem. Przebywa głównie na zapleczu hodowlanym, by spokojnie zapoznać się z rodzicami i swoim domem.

W zoo w Łodzi urodził się mały hipopotam
W zoo w Łodzi urodził się mały hipopotam
Źródło: Orientarium ZOO ŁÓDŹ

Czytaj też: Pierwsze takie narodziny w Polsce. Pies leśny przyszedł na świat w łódzkim zoo

Hipopotam karłowaty – nocny ssak

Hipopotam karłowaty to duży, roślinożerny ssak. Występuje w lasach deszczowych i bagnach Zachodniej Afryki. Prowadzi wodno-lądowy, z reguły samotniczy, tryb życia. W przeciwieństwie do drugiego przedstawiciela gatunku – hipopotama nilowego, który żyje głównie w większych grupach. Jest aktywny głównie nocą. Żywi się m.in. paprotnikami, roślinami dwuliściennymi, trawami i leśnymi owocami. Hipopotam karłowaty został sprowadzony do ogrodów zoologicznych w XX wieku. Szacuje się, że na wolności żyje mniej niż trzy tysiące osobników. Gatunek jest narażony na utratę siedlisk z powodu wycinki lasów i powstawania w ich miejsce terenów rolnych. Zagrożeniem dla hipopotamów karłowatych są również kłusownicy, myśliwi oraz naturalni drapieżnicy.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: