TVN24 | Łódź

Amerykańskie F-18 z bazy w Łasku ćwiczą na Słowacji

TVN24 | Łódź

Autor:
bż//rzw
Źródło:
TVN24 Łódź
Amerykańskie myśliwce w Polsce
TVN24Amerykańskie myśliwce w Polsce

Amerykańskie myśliwce F-18, które od 5 kwietnia stacjonują w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku, uczestniczą w ćwiczeniach na Słowacji - przekazało Dowództwo Lotnicze NATO. Sojusznicze wojska ćwiczą współpracę z systemem obrony przeciwrakietowej Patriot. - W ten sposób NATO demonstruje zdolności w zakresie obrony ziemia-powietrze, który zapewnia bezpieczeństwo i integralność sojuszniczej przestrzeni powietrznej - mówi generał Pascal Delerce, zastępca dowódcy Dowództwa Sił Powietrznych NATO.

Ćwiczenia Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (IAMD) odbywają się w Sliač na Słowacji. Jak przekazuje w komunikacie Dowództwo Lotnicze NATO, członkowie sojuszu ćwiczą z użyciem systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. Biorą w nich udział - oprócz amerykańskich myśliwców stacjonujących w Łasku - również maszyny EA-18G Growler z bazy w Spangdahlem w Niemczech oraz słowackie MiG-i-29.

Cytowany w komunikacie NATO generał Pascal Delerce, zastępca dowódcy Dowództwa Sił Powietrznych Sojuszu, podkreśla, że ćwiczenia ma usprawnić integrację systemu Patriot z lotnictwem.

OGLĄDAJ TVN24 NA TVN24 GO >>>

- Podczas ćwiczeń sztab przetestuje taktykę, techniki i procedury stanowiska dowodzenia, aby zbudować solidną komunikację między środkami naziemnymi i powietrznymi - przekazuje generał.

Amerykańskie maszyny przyleciały do Łasku 5 kwietnia32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku

Demonstracja jedności

Uczestnicy ćwiczeń wykonują szereg realistycznych scenariuszy - w tym symulacje ataku terenu NATO rakietami Cruise oraz atak wrogich samolotów na nasz teren.

Ćwiczenia odbywają się w Sliač na Słowacji32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku

Generał Delerce podkreśla, że stałe szkolenie i szlifowanie użycia procedur jest niezbędne - zwłaszcza w związku ze zdestabilizowaniem sytuacji w Europie przez Rosjan.

- Atak na Ukrainę zwiększył zapotrzebowanie na stałą gotowość. Ćwiczenia na wschodniej flance stwarzają możliwości szkolenia załóg w połączeniu ze wzmocnieniem postawy obronnej Sojuszu - stwierdził amerykański generał.

Amerykańskie myśliwce od 5 kwietnia stacjonują w Łasku

Autor:bż//rzw

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku

Pozostałe wiadomości