Z licznika "wyparowało" ponad milion kilometrów

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/ks/kwoj
Źródło:
TVN24 Łódź
Policjanci sprawdzą stan licznikatvn24
wideo 2/2
tvn24Policjanci sprawdzą stan licznika

Krakowscy policjanci wypatrzyli samochód dostawczy z niesprawnymi światłami. W czasie kontroli - zgodnie z nowym, policyjnym obowiązkiem - sprawdzili też stan licznika. Okazało się, że drogomierz pokazywał o milion kilometrów mniej, niż było odnotowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Policjanci skontrolowali samochód dostawczy na ulicy Wita Stwosza w Krakowie.

- Kierowca jechał autem z niesprawnymi światłami - informuje młodszy inspektor Sebastian Gleń z małopolskiej policji.

Od początku 2020 roku funkcjonariusze, przy okazji każdej interwencji, muszą sprawdzić też stan licznika i porównać go z wpisami znajdującymi się w Centralnej Ewidencji Pojazdów. W tym przypadku rozbieżność była ogromna.

- W grudniu 2019 roku podczas przeglądu technicznego na stacji diagnostycznej, stan licznika wynosił 2 miliony 8 tysięcy i 533 kilometry. Obecnie wskazywał on tylko 993 tysiące 892 kilometry – poinformował Gleń. Różnica wyniosła więc ponad 1 milion 14 tysięcy kilometrów.

Kary za cofanie liczników. Kto musi się obawiać?10.01 | Policja niemal każdego dnia informuje o kolejnych ujawnionych przypadkach zaniżania stanu liczników samochodowych. To efekt zmian w kontrolach drogowych, które weszły od początku roku. Co grozi za cofnięcie licznika? Czy mają się czego obawiać osoby, które nieświadomie kupiły auto używane z zaniżonym przebiegiem? O tym w programie "Bilans" w TVN24 BiS rozmawiali Roman Dębecki z "Auto Świat" oraz Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.TVN24 BiS

Do sprawdzenia

Kierowca wyjaśnił, że to pojazd służbowy, w którym - według informacji jego szefa - wymieniany był drogomierz.

Policjanci weryfikują te informacje.

- Od 1 stycznia wymiana licznika w pojeździe musi być odpowiednio udokumentowana, można to zrobić tylko z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego - podkreśla Gleń.

Właściciel pojazdu powinien w ciągu 14 dni stawić się w stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadza dane do bazy CEP i wydaje zaświadczenie.

Za zmianę wskazania drogomierza lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

Samochód dostawczy został zatrzymany w Krakowie

Kolejni zatrzymani

Od początku roku policja regularnie informuje o kolejnych przypadkach aut, z drogomierzy których, w tajemniczych okolicznościach, znikały kilometry. Funkcjonariusze badają m.in. sprawę autobusu rejsowego zatrzymanego w gminie Gołdap, z licznika którego zniknęło pół miliona kilometrów.

CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O KARACH ZA "KRĘCENIE" LICZNIKAMI? Czytaj więcej.

Źródło: TVN24 Łódź

Autor:bż/ks/kwoj

0