Przed otwarciem przedszkoli i żłobków sprawdzili pracowników. 456 osób z wynikami "pozytywnymi lub wątpliwymi"

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/gp
Źródło:
TVN24 Łódź
Hanna Zdanowska: testy pokazały nam skalę problemuTVN24 Łódź
wideo 2/3
TVN24 ŁódźHanna Zdanowska: testy pokazały nam skalę problemu

W Łodzi testy przesiewowe wykonano wszystkim pracownikom przedszkoli i żłobków, którzy mieli mieć kontakt z dziećmi. - Przebadaliśmy 3337 osób. Wynik pozytywny lub wątpliwy ma aż 456 - mówi prezydent Hanna Zdanowska. To nie oznacza jednak, że osoby te mają koronawirusa. W tej grupie mogą być też ci, którzy bezobjawowo przeszli zakażenie.

O tym, że Łódź, jako jedno z nielicznych dużych miast w Polsce zdecydowało się przeprowadzić badania przesiewowe dla pracowników żłobków i przedszkoli informowaliśmy na tvn24.pl w zeszłym tygodniu.

W poniedziałek prezydent Hanna Zdanowska poinformowała o wynikach badań. 

- Pokazują one, że postąpiliśmy słusznie, organizując badania. Nie wiem, ilu tragediom zapobiegliśmy. Nie wiem też, jak to się stało, że podjęto decyzję o otwieraniu placówek bez obowiązku sprawdzenia personelu - mówiła Zdanowska, która przypomniała, że testy sfinansowano z budżetu miasta.

Zostaną przebadani jeszcze raz

Podczas konferencji prasowej przed łódzkim magistratem poinformowała, że z 3337 przeprowadzonych testów wynik pozytywny lub wątpliwy ma 456 pracowników. 

- Oczywiście to nie oznacza, że mamy aż tak dużo zakażonych. Sfinansowane przez miasto badania wykrywały, czy w organizmie badanego są przeciwciała, które organizm produkuje po pewnym czasie od zainfekowania. Może też być tak, że te osoby bezobjawowo przeszły zakażenie, ale są już zdrowe - podkreślała prezydent Łodzi.

Osoby z niepokojącymi wynikami zostaną teraz przebadane przez sanepid metodą PCR. Na podstawie tych badań będzie można stwierdzić z dużą dokładnością, czy dana osoba jest zakażona. 

/Czym różnią się testy na koronawirusa? Czytaj na tvn24.pl/

Zamknięte placówki

Wiceprezydent Łodzi: testy sfinansuje magistrat14.05. | W poniedziałek w Łodzi zostaną otwarte żłobki i przedszkola. Ale zanim to nastąpi, urzędnicy chcą mieć pewność, że pracownicy tych placówek są zdrowi. Dlatego kupili dla nich testy. Zdaniem specjalistów pomysł jest dobry, ale wykonanie takie sobie.TVN24 Łódź

W związku z wynikami badań, które sfinansował magistrat, nie ruszyło dzisiaj 27 żłobków.

- Plan był taki, żeby placówki mogły od dziś przyjmować dzieci. Niestety, w każdej z tych placówek przynajmniej jedna osoba miała wynik, który jest dla nas alarmujący. Finalnie tylko jeden żłobek mógł rozpocząć pracę - informuje Zdanowska. 

Bo - jak mówi prezydent miasta - chociaż nie ma pewności, ilu pracowników w innych placówkach może być zagrożeniem dla zdrowia dzieci, to do finalnego sprawdzenia sytuacji epidemiologicznej żadna z nich nie zostanie otwarta.

- Nie mogłabym wziąć na siebie odpowiedzialności za to, w jaki sposób ta decyzja wpłynęłaby na życie i zdrowie osób w całym mieście. Dzieci mogą zakażenie przejść bez objawów, ale wirus może poprzez nie przedostać się na dziadków czy wujków - podkreśla.

Podobnie rzecz ma się z przedszkolami - ze 146 placówek, które miały rozpocząć pracę, dzieci mogło przyjąć tylko 31.

- Wątpliwe, niepokojące wyniki miały 324 osoby na 2781 pracowników przedszkoli, którzy mieli mieć kontakt z dziećmi - zaznacza Zdanowska.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

"Ogląd rzeczywistej sytuacji epidemiologicznej"

Władze miasta zwracają uwagę, że przeprowadzony test przynosi też odpowiedź na kwestie niezwiązane z edukacją - dotyczącą sytuacji epidemiologicznej w kraju.

- Przebadaliśmy ponad trzy tysiące osób, które mieszkają w całym mieście, w różnych środowiskach. Pokazuje ona, jak wielu mieszkańców miasta mogło przejść przez zakażenie bezobjawowo - mówi Zdanowska.

Niepokojące wyniki miało około 14 procent przebadanych. 

- W zależności od końcowych wyników kadry żłobków i przedszkoli będziemy podejmować decyzję, czy w podobny sposób nie przebadać również nauczycieli w szkołach podstawowych, które mają ruszyć już 25 maja - kończy Hanna Zdanowska. 

Autor:bż/gp

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź