"Zostałem senatorem, dostając się wraz z kolegami w szpony parlamentaryzmu"

[object Object]
Wyjątkowe wybory, które pogrzebały PRL. Jak wyglądała kampania w 1989 roku?Fakty TVN
wideo 2/35

Czerwcowe wybory toczyły się o wielką stawkę, dlatego też Komitet Obywatelski mobilizował wszystkie możliwe siły, a na listach kandydatów pojawiły się nazwiska znane ze świata kultury. Andrzej Wajda, Gustaw Holoubek, Andrzej Łapicki, Andrzej Szczepkowski czy Józefa Hennelowa, to tylko niektóre postaci, które weszły do wybranego w częściowo wolnych wyborach parlamentu 30 lat temu.

Zgodnie z ustaleniami Okrągłego Stołu, strona opozycyjna na listach do Sejmu mogła wystawić 161 kandydatów, a do Senatu - bez ograniczeń.

Sejm i Senat po wyborach czerwcowych. Historia, liczby, biogramy

Listy opozycji zdominowane były przez bohaterów walki z peerelowskim systemem, pojawili się na nich wybitni prawnicy, politolodzy, działacze społeczni, nauczyciele akademiccy. Nie zabrakło także silnej reprezentacji ówczesnej kultury.

30 LAT OD WYBORÓW 4 CZERWCA. RAPORT SPECJALNY TVN24.PL

Andrzej WajdaSenat RP

Andrzej Wajda

Z inicjatywy Lecha Wałęsy wśród kandydatów do Senatu rekomendowanych przez Komitet Obywatelski "Solidarność" znalazł się Andrzej Wajda. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego kina i teatru wystartował z województwa suwalskiego, gdzie zdobył 105 407 głosów, co zapewniło mu mandat senatorski.

Jedyny polski laureat honorowego Oscara (i zarazem polski rekordzista, jeśli chodzi o liczbę filmów nominowanych w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny) nie przez wszystkich kojarzony jest z aktywną polityką. A jednak. Zainteresowanie tą sferą życia wykazywał już w latach 40., kiedy jako członek Grupy Samokształceniowej Andrzeja Wróblewskiego wystąpił o legitymację Polskiej Partii Robotniczej w 1948 roku. W wyniku zamieszania wokół fuzji PPR i PPS oraz powstania Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, legitymacji nie uzyskał i od tego czasu był bezpartyjny. Przez kolejne dekady szukał możliwości negocjowania swoich stosunków z władzą komunistyczną, co pozwoliłoby mu na swobodną realizację filmów, przy jednoczesnym braku posądzenia o współpracę w władzą. Nigdy jednak z komunistyczną władzą nie współpracował.

Swoją neutralność wobec polityki wykazywał do 1975 roku, kiedy wspólnie z Krzysztofem Zanussim podczas Forum Filmowców (będącego imprezą towarzyszącą Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku) po raz pierwszy zabrał jednoznacznie głos, sprzeciwiając się hamowaniu swobody twórczej ze strony władzy. Niemniej jednak rok później Wajda nie podpisał listu protestacyjnego wobec brutalności stosowanej przez władze w Ursusie i Radomiu. Do popisania protestu namawiał go Daniel Olbrychski. Wajda jednak twierdził, że premiera "Człowieka z marmuru" bardziej zaszkodzi ówczesnej władzy niż jakikolwiek list. Tak też było. Po premierze filmu w meldunkach jednoznacznie określano go jako zagrożenie dla PRL-u.

Sam Wajda coraz intensywniej angażował się w działalność opozycyjną, w tym w wydarzenia Sierpnia '80. Później, w 1988 roku, był jednym z inicjatorów Warszawskiej Rodziny Katyńskiej (obecnie Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich).

Jako senator dołączył do senackich Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. W swojej pracy parlamentarnej skupiał się przede wszystkim na sprawach związanych z ochroną kinematografii w kontekście przemian gospodarczych. Podobnie jak większość przedstawicieli świata kultury, po zakończonej w 1991 roku kadencji Senatu, zrezygnował z dalszej aktywnej działalności parlamentarnej, ograniczając się do publicznego poparcia różnych środowisk politycznych przed kolejnymi wyborami (m.in. jako członek honorowy Unii Wolności, poparł to ugrupowanie w 2001 roku).

Gustaw HoloubekSenat RP

Gustaw Holoubek

Na listach "drużyny Lecha", jak określano kandydatów do parlamentu z obozu opozycyjnego, był także Gustaw Holoubek. Najważniejszy - jak twierdzą niektórzy - aktor i reżyser teatralny w polskiej historii w przeciwieństwie do pozostałych twórców miał już doświadczenie parlamentarne. Był posłem VII i VIII kadencji. Zrzekł się mandatu posła po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku.

W 1993 roku w rozmowie z "Przekrojem" wyjaśniał, że nigdy nie miał ambicji politycznych. - Tak zwane autorytety teatralne skłoniły mnie do pracy w ZASP-ie i SPATiF-ie, co mnie wcale nie bawiło. To prawda, zabrakło mi siły, żeby powiedzieć: "nie", bo wydawało mi się, iż jako członek Zarządu ZASP-u mogę być użyteczny. W roku 1970, tuż po awanturze z "Dziadami", moi koledzy aktorzy wybrali mnie na prezesa ZASP-u. W tamtych czasach, będąc na takim stanowisku, szybko stałem się przedmiotem manipulacji politycznych. Poddawałem się w imię pożytku dla aktorów – decyzję o mianowaniu dyrektora teatru wolno było wówczas podejmować tylko przy współudziale ZASP-u. A kiedy nominowano mnie na posła, pomyślałem, że jako poseł zdołam rozwiązać wiele problemów środowiska aktorów. Wkrótce jednak posłowanie stało się zagrożeniem dla mojej wolności sumienia - wyjaśniał Holoubek.

- W stanie wojennym byłem bodaj jedynym posłem, który z Sejmu wystąpił. Po latach – już w wolnej Polsce – zostałem senatorem, dostając się wraz z kolegami Szczepkowskim i Łapickim w szpony parlamentaryzmu, oczywiście w nadziei, że będę mógł chronić interesy ludzi sztuki, zwłaszcza zaś – teatru. Czy moje nadzieje się spełniły? W poczuciu bezradności wycofałem się - powiedział.

Andrzej SzczypiorskiSenat RP

Andrzej Szczypiorski

Jednym z senatorów został pisarz i scenarzysta Andrzej Szczypiorski. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Ludowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego oraz więźniem obozu Sachsenhausen.

Twórca "Początku" czy "Mszy za miasto Arras" z opozycją demokratyczną związał się w końcem lat 70. Najpierw współpracował z Komitetem Obrony Robotników oraz Polskim Porozumieniem Niepodległościowym.

W związku z tym, że od końca lat 70. publikował znacznie częściej w obiegu podziemnym, po ogłoszeniu stanu wojennego został internowany. Jeszcze jako senator działał na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i zbliżenia polsko-żydowskiego.

Andrzej SzczepkowskiSenat RP

Andrzej Szczepkowski

W Senacie zasiadł także aktor filmowy i teatralny, pedagog i były prezes Związku Artystów Scen Polskich Andrzej Szczepkowski. Urodzony w 1923 roku artysta od końca lat 40. związany był przede wszystkim ze stołecznymi scenami. Jeszcze z końcem lat 70. angażował się w działalność opozycyjną.

Po wprowadzeniu stanu wojennego był jednym z inicjatorów aktorskiego bojkotu mediów. Był obserwatorem procesów politycznych działaczy Solidarności, organizował pomoc dla członków zawieszonego ZASP-u, którego nieformalnym prezesem pozostawał w okresie zawieszenia działalności związku.

Do Senatu kandydował z województwa chełmskiego. Jako senator brał udział w pracach komisji: kultury i środków przekazu, nauki i edukacji narodowej, praw człowieka i praworządności oraz spraw emigracji i Polaków za granicą.

Po zakończonej w 1991 roku kadencji zrezygnował z czynnej działalności parlamentarnej.

Krzysztof DowgiałłoSejm RP

Krzysztof Dowgiałło

Ławy sejmowe zasilił architekt Krzysztof Dowgiałło. Absolwent Politechniki Gdańskiej w latach 60. pracował jako architekt w Wielkiej Brytanii, Francji i Algierii. W 1967 roku zamieszkał w Gdańsku. Pod wpływem wydarzeń grudniowych 1970 roku napisał wiersz "Ballada o Janku Wiśniewskim" opisujący młodego stoczniowca zastrzelonego przez milicję 17 grudnia 1970 roku.

Dowgiałło dołączył do Solidarności w 1980 roku. W latach 1981-83 oraz 1985 roku był więziony. W zakładzie karnym Potulice, gdzie był osadzony, przewodził wielu protestom więziennym.

W Sejmie kontraktowym pracował w Komisji Konstytucyjnej i Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą i Gospodarki Morskiej. Po 1991 roku bezskutecznie startował czterokrotnie w wyborach parlamentarnych. W latach 1990-2002 był radnym miasta Sopot.

Józefa HennelowaSejm RP

Józefa Hennelowa

Do Sejmu X kadencji wystartowała z poparciem Komitetu Obywatelskiego felietonistka i redaktorka "Tygodnika Powszechnego" Józefa Hennelowa.

Urodzona w Wilnie w 1925 roku dziennikarka niemal całe swoje zawodowe życie spędziła w redakcji "Tygodnika Powszechnego" (z przerwą w latach 1953-56). Współpracę z krakowskim tytułem rozpoczęła w 1948 roku, a pożegnała się z czytelnikami w 2012 roku. W czasach PRL współpracowała z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym, gdzie skupiała się na działalności odczytowej.

W 1990 roku należała do rady założycielskiej Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna, a następnie wstąpiła do Unii Demokratycznej. Jako reprezentantka tej partii wybrana została do Sejmu I kadencji.

W latach 1989-91 była członkinią sejmowej komisji polityki społecznej. W kolejnej kadencji zasiadała m.in. w komisji kultury i środków przekazu.

Andrzej ŁapickiSejm RP

Andrzej Łapicki

Na listach, a później w ławach sejmowych, znalazł się aktor Wajdy - Andrzej Łapicki (grał u reżysera w sześciu tytułach filmowych). Jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów drugiej połowy XX wieku swoją działalność opozycyjną rozpoczął początkiem lat 80., kiedy dołączył do Solidarności. Rok później został członkiem Prymasowskiej Rady Społecznej, założonej przez prymasa Józefa Glempa. Podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1987 roku, był mocno zaangażowany w przygotowania. Podczas spotkania z środowiskami artystów w kościele Świętego Krzyża uroczyście witał papieża.

"A więc wystawili mnie, jako posła (!) z okręgu nr 1 Warszawa-Śródmieście. (…) Do Senatu biorą na ogół pierdoły. W sztabie wyborczym u Kuronia, na Fredry 6 (piękny lokal!), wymyśliłem jeszcze parę haseł" - opisywał Łapicki przygotowania wyborcze w swoim dzienniku "Jutro będzie Zemsta" (książka ukazała się w marcu 2018 roku, a przygotowała ją do druku córka Łapickiego - Zuzanna).

W Warszawie zmierzył się z Jerzym Urbanem, rzecznikiem rządu. W pamiętniku Łapicki wymienia wiele przykładów nieczystych zagrań Urbana w mediach, które jednak podziałały na korzyść aktora. Wygrał z Urbanem także wśród Polaków głosujących za granicą kraju.

W 1991 roku, po rozwiązaniu parlamentu, zakończył swoją działalność polityczną.

Autor: tmw/adso / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zajął się w czwartek wieczorem rządowym projektem wydłużającym urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. - Nakłaniam wszystkie posłanki i wszystkich posłów na tej sali do poparcia dobrego prawa - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu kaucji - wprowadza także szereg zmian usprawniających działanie systemu.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl