"Zostałem senatorem, dostając się wraz z kolegami w szpony parlamentaryzmu"

[object Object]
Wyjątkowe wybory, które pogrzebały PRL. Jak wyglądała kampania w 1989 roku?Fakty TVN
wideo 2/35

Czerwcowe wybory toczyły się o wielką stawkę, dlatego też Komitet Obywatelski mobilizował wszystkie możliwe siły, a na listach kandydatów pojawiły się nazwiska znane ze świata kultury. Andrzej Wajda, Gustaw Holoubek, Andrzej Łapicki, Andrzej Szczepkowski czy Józefa Hennelowa, to tylko niektóre postaci, które weszły do wybranego w częściowo wolnych wyborach parlamentu 30 lat temu.

Zgodnie z ustaleniami Okrągłego Stołu, strona opozycyjna na listach do Sejmu mogła wystawić 161 kandydatów, a do Senatu - bez ograniczeń.

Sejm i Senat po wyborach czerwcowych. Historia, liczby, biogramy

Listy opozycji zdominowane były przez bohaterów walki z peerelowskim systemem, pojawili się na nich wybitni prawnicy, politolodzy, działacze społeczni, nauczyciele akademiccy. Nie zabrakło także silnej reprezentacji ówczesnej kultury.

30 LAT OD WYBORÓW 4 CZERWCA. RAPORT SPECJALNY TVN24.PL

Andrzej WajdaSenat RP

Andrzej Wajda

Z inicjatywy Lecha Wałęsy wśród kandydatów do Senatu rekomendowanych przez Komitet Obywatelski "Solidarność" znalazł się Andrzej Wajda. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego kina i teatru wystartował z województwa suwalskiego, gdzie zdobył 105 407 głosów, co zapewniło mu mandat senatorski.

Jedyny polski laureat honorowego Oscara (i zarazem polski rekordzista, jeśli chodzi o liczbę filmów nominowanych w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny) nie przez wszystkich kojarzony jest z aktywną polityką. A jednak. Zainteresowanie tą sferą życia wykazywał już w latach 40., kiedy jako członek Grupy Samokształceniowej Andrzeja Wróblewskiego wystąpił o legitymację Polskiej Partii Robotniczej w 1948 roku. W wyniku zamieszania wokół fuzji PPR i PPS oraz powstania Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, legitymacji nie uzyskał i od tego czasu był bezpartyjny. Przez kolejne dekady szukał możliwości negocjowania swoich stosunków z władzą komunistyczną, co pozwoliłoby mu na swobodną realizację filmów, przy jednoczesnym braku posądzenia o współpracę w władzą. Nigdy jednak z komunistyczną władzą nie współpracował.

Swoją neutralność wobec polityki wykazywał do 1975 roku, kiedy wspólnie z Krzysztofem Zanussim podczas Forum Filmowców (będącego imprezą towarzyszącą Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku) po raz pierwszy zabrał jednoznacznie głos, sprzeciwiając się hamowaniu swobody twórczej ze strony władzy. Niemniej jednak rok później Wajda nie podpisał listu protestacyjnego wobec brutalności stosowanej przez władze w Ursusie i Radomiu. Do popisania protestu namawiał go Daniel Olbrychski. Wajda jednak twierdził, że premiera "Człowieka z marmuru" bardziej zaszkodzi ówczesnej władzy niż jakikolwiek list. Tak też było. Po premierze filmu w meldunkach jednoznacznie określano go jako zagrożenie dla PRL-u.

Sam Wajda coraz intensywniej angażował się w działalność opozycyjną, w tym w wydarzenia Sierpnia '80. Później, w 1988 roku, był jednym z inicjatorów Warszawskiej Rodziny Katyńskiej (obecnie Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich).

Jako senator dołączył do senackich Komisji Kultury, Środków Przekazu, Nauki i Edukacji Narodowej oraz Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. W swojej pracy parlamentarnej skupiał się przede wszystkim na sprawach związanych z ochroną kinematografii w kontekście przemian gospodarczych. Podobnie jak większość przedstawicieli świata kultury, po zakończonej w 1991 roku kadencji Senatu, zrezygnował z dalszej aktywnej działalności parlamentarnej, ograniczając się do publicznego poparcia różnych środowisk politycznych przed kolejnymi wyborami (m.in. jako członek honorowy Unii Wolności, poparł to ugrupowanie w 2001 roku).

Gustaw HoloubekSenat RP

Gustaw Holoubek

Na listach "drużyny Lecha", jak określano kandydatów do parlamentu z obozu opozycyjnego, był także Gustaw Holoubek. Najważniejszy - jak twierdzą niektórzy - aktor i reżyser teatralny w polskiej historii w przeciwieństwie do pozostałych twórców miał już doświadczenie parlamentarne. Był posłem VII i VIII kadencji. Zrzekł się mandatu posła po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku.

W 1993 roku w rozmowie z "Przekrojem" wyjaśniał, że nigdy nie miał ambicji politycznych. - Tak zwane autorytety teatralne skłoniły mnie do pracy w ZASP-ie i SPATiF-ie, co mnie wcale nie bawiło. To prawda, zabrakło mi siły, żeby powiedzieć: "nie", bo wydawało mi się, iż jako członek Zarządu ZASP-u mogę być użyteczny. W roku 1970, tuż po awanturze z "Dziadami", moi koledzy aktorzy wybrali mnie na prezesa ZASP-u. W tamtych czasach, będąc na takim stanowisku, szybko stałem się przedmiotem manipulacji politycznych. Poddawałem się w imię pożytku dla aktorów – decyzję o mianowaniu dyrektora teatru wolno było wówczas podejmować tylko przy współudziale ZASP-u. A kiedy nominowano mnie na posła, pomyślałem, że jako poseł zdołam rozwiązać wiele problemów środowiska aktorów. Wkrótce jednak posłowanie stało się zagrożeniem dla mojej wolności sumienia - wyjaśniał Holoubek.

- W stanie wojennym byłem bodaj jedynym posłem, który z Sejmu wystąpił. Po latach – już w wolnej Polsce – zostałem senatorem, dostając się wraz z kolegami Szczepkowskim i Łapickim w szpony parlamentaryzmu, oczywiście w nadziei, że będę mógł chronić interesy ludzi sztuki, zwłaszcza zaś – teatru. Czy moje nadzieje się spełniły? W poczuciu bezradności wycofałem się - powiedział.

Andrzej SzczypiorskiSenat RP

Andrzej Szczypiorski

Jednym z senatorów został pisarz i scenarzysta Andrzej Szczypiorski. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Ludowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego oraz więźniem obozu Sachsenhausen.

Twórca "Początku" czy "Mszy za miasto Arras" z opozycją demokratyczną związał się w końcem lat 70. Najpierw współpracował z Komitetem Obrony Robotników oraz Polskim Porozumieniem Niepodległościowym.

W związku z tym, że od końca lat 70. publikował znacznie częściej w obiegu podziemnym, po ogłoszeniu stanu wojennego został internowany. Jeszcze jako senator działał na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i zbliżenia polsko-żydowskiego.

Andrzej SzczepkowskiSenat RP

Andrzej Szczepkowski

W Senacie zasiadł także aktor filmowy i teatralny, pedagog i były prezes Związku Artystów Scen Polskich Andrzej Szczepkowski. Urodzony w 1923 roku artysta od końca lat 40. związany był przede wszystkim ze stołecznymi scenami. Jeszcze z końcem lat 70. angażował się w działalność opozycyjną.

Po wprowadzeniu stanu wojennego był jednym z inicjatorów aktorskiego bojkotu mediów. Był obserwatorem procesów politycznych działaczy Solidarności, organizował pomoc dla członków zawieszonego ZASP-u, którego nieformalnym prezesem pozostawał w okresie zawieszenia działalności związku.

Do Senatu kandydował z województwa chełmskiego. Jako senator brał udział w pracach komisji: kultury i środków przekazu, nauki i edukacji narodowej, praw człowieka i praworządności oraz spraw emigracji i Polaków za granicą.

Po zakończonej w 1991 roku kadencji zrezygnował z czynnej działalności parlamentarnej.

Krzysztof DowgiałłoSejm RP

Krzysztof Dowgiałło

Ławy sejmowe zasilił architekt Krzysztof Dowgiałło. Absolwent Politechniki Gdańskiej w latach 60. pracował jako architekt w Wielkiej Brytanii, Francji i Algierii. W 1967 roku zamieszkał w Gdańsku. Pod wpływem wydarzeń grudniowych 1970 roku napisał wiersz "Ballada o Janku Wiśniewskim" opisujący młodego stoczniowca zastrzelonego przez milicję 17 grudnia 1970 roku.

Dowgiałło dołączył do Solidarności w 1980 roku. W latach 1981-83 oraz 1985 roku był więziony. W zakładzie karnym Potulice, gdzie był osadzony, przewodził wielu protestom więziennym.

W Sejmie kontraktowym pracował w Komisji Konstytucyjnej i Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą i Gospodarki Morskiej. Po 1991 roku bezskutecznie startował czterokrotnie w wyborach parlamentarnych. W latach 1990-2002 był radnym miasta Sopot.

Józefa HennelowaSejm RP

Józefa Hennelowa

Do Sejmu X kadencji wystartowała z poparciem Komitetu Obywatelskiego felietonistka i redaktorka "Tygodnika Powszechnego" Józefa Hennelowa.

Urodzona w Wilnie w 1925 roku dziennikarka niemal całe swoje zawodowe życie spędziła w redakcji "Tygodnika Powszechnego" (z przerwą w latach 1953-56). Współpracę z krakowskim tytułem rozpoczęła w 1948 roku, a pożegnała się z czytelnikami w 2012 roku. W czasach PRL współpracowała z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym, gdzie skupiała się na działalności odczytowej.

W 1990 roku należała do rady założycielskiej Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna, a następnie wstąpiła do Unii Demokratycznej. Jako reprezentantka tej partii wybrana została do Sejmu I kadencji.

W latach 1989-91 była członkinią sejmowej komisji polityki społecznej. W kolejnej kadencji zasiadała m.in. w komisji kultury i środków przekazu.

Andrzej ŁapickiSejm RP

Andrzej Łapicki

Na listach, a później w ławach sejmowych, znalazł się aktor Wajdy - Andrzej Łapicki (grał u reżysera w sześciu tytułach filmowych). Jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów drugiej połowy XX wieku swoją działalność opozycyjną rozpoczął początkiem lat 80., kiedy dołączył do Solidarności. Rok później został członkiem Prymasowskiej Rady Społecznej, założonej przez prymasa Józefa Glempa. Podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1987 roku, był mocno zaangażowany w przygotowania. Podczas spotkania z środowiskami artystów w kościele Świętego Krzyża uroczyście witał papieża.

"A więc wystawili mnie, jako posła (!) z okręgu nr 1 Warszawa-Śródmieście. (…) Do Senatu biorą na ogół pierdoły. W sztabie wyborczym u Kuronia, na Fredry 6 (piękny lokal!), wymyśliłem jeszcze parę haseł" - opisywał Łapicki przygotowania wyborcze w swoim dzienniku "Jutro będzie Zemsta" (książka ukazała się w marcu 2018 roku, a przygotowała ją do druku córka Łapickiego - Zuzanna).

W Warszawie zmierzył się z Jerzym Urbanem, rzecznikiem rządu. W pamiętniku Łapicki wymienia wiele przykładów nieczystych zagrań Urbana w mediach, które jednak podziałały na korzyść aktora. Wygrał z Urbanem także wśród Polaków głosujących za granicą kraju.

W 1991 roku, po rozwiązaniu parlamentu, zakończył swoją działalność polityczną.

Autor: tmw/adso / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Odkrywają tajemnice pałacowych dębów. Istniał tu zapomniany dwór 

Odkrywają tajemnice pałacowych dębów. Istniał tu zapomniany dwór 

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1032 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że od początku wojny zginęło ponad 12 tysięcy cywili. W tym roku zginęło ponad 340 cywili, a ponad 1800 zostało rannych.

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Fedor Szandor brał udział w walkach w Ukrainie i z bronią w ręku prowadził z okopów wykłady dla swoich studentów. Teraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował go nowym ambasadorem w Budapeszcie.

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Wieczorem na placu budowy nowej stacji metra zapadła się ziemia. - Zobaczyliśmy zapadlisko w ziemi na około trzy metry - mówił redakcji Kontakt24 aspirant Mariusz Kapsa ze stołecznej straży pożarnej. Jolanta Maliszewska z MPWiK przekazała, że w niedzielę rano została przywrócona woda do bloków przy ulicy Rayskiego.

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać producenta telewizyjnego Marka Burnetta na stanowisko specjalnego wysłannika do Wielkiej Brytanii w swojej nowej administracji. Burnett jest laureatem 13 nagród Emmy.

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl