TVN24 | Kultura i styl

Nagrody Angelus i Silesius wręczone

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP
Przyznano nagrody Angelus i Silesius
TVN24Przyznano nagrody Angelus i Silesius

Ukraińska pisarka Kateryna Babkina, autorka książki "Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek" otrzymała tegoroczną Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Laureatami Poetyckiej Nagrody Silesius w kategoriach książka roku i debiut roku zostali natomiast Kamila Janiak i Aleksander Trojanowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus oraz Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius wręczone zostały, podobnie jak przed rokiem, podczas wspólnej gali, która odbyła się w sobotę wieczorem w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Nagroda wręczona po raz szesnasty

Literacka Nagroda Angelus została wręczona już po raz szesnasty i trafiła w tym roku do ukraińskiej pisarki Kateryny Babkiny, autorki książki "Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek", która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Warsztaty Kultury.

Książka Babkiny to seria opowiadań ułożonych w jedną historię pięciu rodzin, których dzieci spotykają się w szkole 1 września w pierwszym roku niepodległości Ukrainy i pozostają przyjaciółmi na całe życie.

Nagrodę za najlepszy przekład odebrał Bohdan Zadura, tłumacz tej książki, poeta, nagrodzony w poprzednich latach dwukrotnie Silesiusem. Jak zwracają uwagę organizatorzy nagrody, Angelus dla Babkiny to już czwarty przypadek w historii, kiedy wyróżnienie trafia do autorki bądź autora z Ukrainy.

Do ostatniego etapu Literackiej Nagrody Angelus jury zakwalifikowało siedem tytułów spośród 143 pozycji. Oprócz zwycięskiej książki w finale znalazły się: "Magnetyzm" Petra Jacenki, "Skrywane" Michała Komara, "Debiutant" Siergieja Lebiediewa, "Ciemność i partnerzy" Sigitasa Parulskisa, 'Najdłuższe czasy" Wołodymyra Rafiejenki oraz 'Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć' Mirosława Tryczyka.

Od 2014 roku, dla uhonorowania Natalii Gorbaniewskiej, rosyjskiej poetki i dziennikarki, która była pierwszą przewodniczącą jury Angelusa, przyznawana jest nagroda jej imienia. Jest to honorowe wyróżnienie jednej z siedmiu książek finałowych, wskazanej przez czytelników. W tym roku byli oni zgodni z jury Angelusa i także zdecydowali się wyróżnić Katerynę Babkinę. Laureatka otrzymała zaproszenie do Wrocławia na trzymiesięczne stypendium literackie, ufundowane przez Wrocławski Dom Literatury.

Nagrody Angelus i Silesius

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda w wysokości 150 tysięcy złotych rzyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską wydaną w języku polskim w roku poprzednim. Autor przekładu zwycięskiej książki otrzymuje natomiast 40 tysięcy złotych. Podobnie jak w roku ubiegłym wyróżnienia finansowe dla wszystkich nominowanych wynoszą po 5 tysięcy złotych.

Podczas gali wręczono też Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. Główną nagrodę w kategorii książka roku - statuetkę oraz 50 tysięcy złotych - zdobyła Kamila Janiak za "Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie". To piąta książka poetycka w dorobku Janiak, która do Silesiusa była też nominowana w 2019 roku. Pisarka artystycznie działa także pod pseudonimem Daisy Kowalsky, śpiewając w zespołach muzycznych, między innymi Krůk czy Das Moon.

Zwycięzcą w kategorii debiut został z kolei Aleksander Trojanowski za tom "Parkingi podziemne jako miasta spotkań". Trojanowski na co dzień pracuje jako adiunkt na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie bada literaturę hiszpańskojęzyczną. Debiut w tym roku wiąże się z wyróżnieniem w wysokości 15 tysięcy złotych.

Silesius za całokształt twórczości został natomiast przyznany Ryszardowi Krynickiemu, jednemu z najwybitniejszych twórców współczesnej poezji polskiej, który jest także wydawcą i tłumaczem, a także zasiada w jury Literackiej Nagrody Angelus. Silesius za całokształt to wyróżnienie finansowe wynoszące 100 tysięcy złotych. Podobnie jak w przypadku Angelusa, także wszyscy nominowani do Silesiusa otrzymali po 5 tysięcy złotych.

Statuetki obu nagród wręczył laureatom prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości