Baletmistrz Ołeksandr Szapowałow zginął w ostrzale moździerzowym wroga

Autor:
momo\mtom
Źródło:
New York Times

Na froncie w Ukrainie zginął ceniony ukraiński tancerz baletowy Ołeksandr Szapowałow, który "zamienił swoje baletki na broń" - donosi amerykański dziennik "New York Times". Informację o śmierci 47-letniego tancerza potwierdziły także ukraińskie władze. "Gwiazda Ołeksandra będzie świecić wiecznie" - napisał resort obrony.

Na froncie w Ukrainie ramię w ramię z ukraińskimi żołnierzami walczą przedstawiciele najróżniejszych środowisk. Wśród obrońców ojczyzny znalazł się Ołeksandr Szapowałow, wybitny tancerz i nauczyciel baletu, który "zamienił swoje baletki na broń i nauczył się odpalać granaty" - pisze "New York Times".

12 września ukraińska Opera Narodowa w Kijowie poinformowała, że 47-letni tancerz zginął w poniedziałek "w ostrzale moździerzowym wroga".

Śmierć Szapowałowa potwierdziło ukraińskie ministerstwo obrony. "Chwycił za broń i został zwykłym żołnierzem" - napisał resort w mediach społecznościowych. "Gwiazdy sceny z czasem bledną. Gwiazda Ołeksandra będzie świecić wiecznie" - dodano. Do wpisu załączono dwa zdjęcia tancerza, jedno ze sceny, jedno z pola bitwy.

"NYT" zwraca uwagę, że nie jest jasne, gdzie zginął Szapowałow. Ukraińskie media podają, że stracił życie w starciach pod Donieckiem. Tancerz wstąpił do armii w kwietniu.

Jak pisze nowojorski dziennik, Ołeksandr Szapowałow występował w ponad 30 tytułach bletowych i operowych, w tym w operze "Carmen" Georges'a Bizeta oraz "Ognistym ptaku" Igora Strawinskiego.

"New York Times" przypomina, że przed rosyjską inwazją Ukraina miała prężnie działającą scenę baletową, która obejmowała pięć głównych teatrów w całym kraju, z czego każdy z nich prowadził własną szkołę baletową.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo\mtom

Źródło: New York Times

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Defense of Ukraine

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości