- Po jakimś czasie ci chłopcy byli twardzi jak skała, nie dało się w nich zaszczepić miłości - opowiadał o bohaterach swojej najnowszej książki "Fynf und cwancyś" Michał Witkowski w programie "Xięgarnia". Opowiada w niej historię nastolatków pracujących jak prostytutki m.in. w Monachium, Zurychu oraz Wiedniu.
Najnowsza książka Michała Witkowskiego, "Fynf und cwancyś", opowiada o młodocianych męskich prostytutkach mieszkających w niemieckojęzycznych miastach na początku lat 90.
Miasto kontrastów
Witkowski stwierdził, że rozpoznawał teren do swojej powieści "w ten sposób, że było to jedyne ciekawe miejsce w całym Zurychu". - Mieszkając w Szwajcarii cierpiałem na nadmiar klasy średniej - powiedział pisarz. - W Zurychu jest kontrast - albo są totalnie zżulowaczeni narkomani, albo wyprasowane korpoludki - dodał.
Opowiedział, że wśród pracujących jako nastoletnie prostytutki chłopców panowała "presja, żeby zarabiać jak najwięcej". - Chłopcy oczywiście kradli, czasem tracąc dobrego klienta - powiedział autor. - Interesowało mnie też zderzenie chłopca z Europy Wschodniej, który trafia na jakiś nieznany sobie przedmiot jak maszynka do odmechacania swetra czy patelnię teflonową - dodał. Wyjaśnił, że fajne jest dla niego "kiedy zaczyna iskrzyć".
"Nie mam chęci szokowania"
- Po jakimś czasie ci chłopcy byli twardzi jak skała, nie dało się w nich zaszczepić miłości - opowiadał o swoich bohaterach Witkowski. - Dużo chłopców myślało nierealnie i myślało, że co dziś zarobię, jutro mogę wydać - dodał.
Witkowski podkreślił, że nigdy "nie ma chęci zaszokowania". - Po prostu nic co ludzkie nie jest mi obce, skoro jest taka prawda, to czemu tego nie opowiedzieć - stwierdził. Wyjaśnił też, że wielokrotnie opowiadał o tym znajomym i wie, że ludzie lubią słuchać tej historii.
Trzykrotnie nominowany do nagrody Nike
Michał Witkowski to urodzony w 1975 roku we Wrocławiu pisarz i felietonista. Kiedy miał 22 lata, zadebiutował tomem „Zgorszeni wstają od stołów”, jest też autorem kultowego „Lubiewa”. Trzykrotnie nominowany do nagrody literackiej Nike, laureat „Paszportu” Polityki.
Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".
Autor: mart/tr / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24