"Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy wspaniałą aktorkę". Wiesława Mazurkiewicz nie żyje

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP

Była głównie aktorką teatralną, ale występowała również w filmach. Zagrała między innymi w "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego, "Potopie" Jerzego Hoffmana, "Hydrozagadce" Andrzeja Kondratiuka, "Faraonie" Jerzego Kawalerowicza i "Rewizji osobistej" Andrzeja Kostenki, a także w serialu "Stawka większa niż życie". Wiesława Mazurkiewicz zmarła we wtorek w wieku 95 lat. "Zawsze ciepła, serdeczna i z ogromnym sercem. Wiesiu, będzie nam Cię bardzo brakowało" – napisał w mediach społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich.

"Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy wspaniałą aktorkę i cudowną Kobietę - Wiesławę Mazurkiewicz, która dziś odeszła" – poinformował we wtorek na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich.

"Artystka od lat związana była z teatrami w całej Polsce, szczególnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie gdzie współpracowała z Zygmuntem Hübnerem. Stworzyła wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych. W 2016 roku odznaczona została Srebrnym Medalem 'Zasłużony Kulturze Gloria Artis'. Niemal od samego początku swej kariery artystycznej była związana z naszym stowarzyszeniem. Zawsze ciepła, serdeczna i z ogromnym sercem. Wiesiu, będzie nam Cię bardzo brakowało" – napisał ZASP.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Łódź, Kraków i Warszawa przystankami kariery Mazurkiewicz

Wiesława Mazurkiewicz urodziła się 25 marca 1926 roku w Łodzi. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną imienia Leona Schillera. W latach 1951-60 i 1961-63 występowała w Teatrze Nowym w Łodzi założonym przez Kazimierza Dejmka i Janusza Warmińskiego. W latach 1960-61 występowała w Teatrze imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Od 1963 roku swoją karierę związała z Warszawą. W latach 1963-69 pracowała w Teatrze Powszechnym, który przez część tego okresu był połączony z Teatrem Narodowym pod dyrekcją Adama Hanuszkiewicza. W latach 1973-77 występowała na deskach Teatru Rozmaitości. Następnie powróciła do Teatru Powszechnego, gdzie pracowała do 2007 roku. Swoje ostatnie role grała w spektaklach Krystyny Jandy w Och-Teatrze i Teatrze Polonia. Publiczność mogła obejrzeć ją w "Grubych rybach" Michała Bałuckiego w 2009 roku i "Pocztówkach z Europy" Michaela McKeevera.

Mazurkiewicz była głównie aktorką teatralną, ale występowała również w filmach. Na szklanym ekranie pojawiła się między innymi w "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego, "Potopie" Jerzego Hoffmana, "Hydrozagadce" Andrzeja Kondratiuka, "Faraonie" Jerzego Kawalerowicza i "Rewizji osobistej" Andrzeja Kostenki, a także w serialu "Stawka większa niż życie".

Jej głos jest dobrze znany fanom filmowej serii o Harrym Potterze – dubbingowała profesor Minervę McGonagall.

"Kochaliśmy ją wszyscy"

Mazurkiewicz żegnało we wtorek środowisko artystów.

"Nasza Kochana Przyjaciółka, Aktorka, wspaniała Wiesia Mazurkiewicz, odeszła dziś rano, opuściła nas po wielu latach grania w Teatrze Polonia i w Och-Teatrze. Kochaliśmy Ją wszyscy" – napisała Krystyna Janda na Facebooku.

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości