Torebki i portfele z Chin, które były podróbkami oryginałów francuskiego domu mody Hermès, przechwyciła służba celna w Los Angeles. Gdyby były oryginalne, ich łączna wartość detaliczna wyniosłaby ponad 14 milionów dolarów. To największa partia podróbek, jaką zarekwirowano w USA na przestrzeni ostatnich dwóch lat.
1,5 tysiąca podróbek Birkin Bag i portfeli paryskiego domu mody Hermès dotarło z Chin w dwóch przesyłkach. Urzędnicy US Customs and Border Protection (CBP) przechwycili je na lotnisku w Los Angeles.
- Gdyby te fałszywki były prawdziwe, ich łączna wartość detaliczna wyniosłaby ponad 14 milionów dolarów - ogłosił Todd C. Owen, szef CBP.
Najprawdopodobniej towar był przeznaczony do sprzedaży internetowej oraz na nowojorskim targu Canal Street i Santee Alley w Los Angeles, które słyną z nielegalnej sprzedaży podróbek znanych marek, m.in. Christian Louboutin, Gucci, Louis Vuitton i Armani. Tam najczęściej trafiają fałszywki z Chin, Hongkongu, Singapuru, Indii i Tajwanu, czyli państw, które są w pierwszej piątce producentów podróbek.
Skonfiskowane podróbki Hermès zostaną zniszczone, tak jak inne fałszywki o wartości 1,26 miliarda dolarów, które amerykańscy celnicy przechwycili w ubiegłym roku.
Victoria Beckham wydała na Birkin 1,5 mln dol.
Produkty Hermès należą do najczęściej podrabianych na świecie - zwłaszcza torebki Birkin, Kelly, Medor i Constance. - 80 procent projektów sprzedawanych w internecie pod nazwą Hermès to podróbki - powiedział magazynowi "WWD" Patrick Thomas, szef Hermès. - To absolutna hańba! - dodał.
Paryski dom mody nie ustaje w walce z fałszerzami. W ub.r. wygrał proces z Chińczykami w sądzie na Manhattanie i dostał 100 mln dol. odszkodowania. Doprowadził też do zatrzymania międzynarodowej szajki fałszerzy, której pomagało kilku pracowników Hermès - wynosili z fabryki nie tylko wzory, ale i oryginalne metalowe dodatki, które potem były dodawane do kopiowanych torebek. Aresztowano wówczas 12 osób.
Ale to tylko wierzchołek góry. Jak szacuje francuski rząd, kraj rocznie traci 6 mld euro przez nielegalny rynek. I z każdym rokiem ta kwota rośnie w wyniku pojawiania się nowych sklepów internetowych sprzedających fałszywe markowe towary.
Najbardziej pożądany produkt Hermès to Birkin Bag. Ceny za nią zaczynają się na poziomie 10 tys. dolarów, a kończą około kwoty 150 tysięcy dol.. Torebkę powstałą na cześć aktorki Jane Birkin noszą m.in. Oprah Winfrey, Julia Roberts, Jennifer Lopez, Cameron Diaz, Kate Moss, a Victoria Beckham na swoją kolekcję aż 150 modeli wydała ponad 1,5 miliona dolarów.
176-letni Hermès ma w ofercie nie tylko wyroby ze skóry i apaszki, ale także linię mebli i produkty wyposażenia wnętrz, perfumy oraz kolekcje mody dla kobiet i mężczyzn. Zgodnie ze swoją polityką nigdy nie wprowadza wyprzedaży, a niesprzedane w sezonie projekty zostają spalone, by nie trafiały na rynek wtórny.
Autor: am//bgr / Źródło: Los Angeles Times, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: U.S. Customs and Border Protection