- W podstawie programowej, w lekturach pojawiła się już jedna pozycja pani Olgi Tokarczuk - powiedział w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski pytany, czy resort rozważa rozszerzyć listę lektur szkolnych, tak by znalazło się na niej więcej utworów noblistki. Dodał, że "nauczyciele mają dużą swobodę w kształtowaniu treści, które przekazują na lekcjach i spokojnie mogą także zająć się kolejnym laureatem Nagrody Nobla" na przykład w ramach godzin wychowawczych.
WYWIAD Z OLGĄ TOKARCZUK W ŚRODĘ O 19.25 W "FAKTACH PO FAKTACH" W TVN24
We wtorek w Sztokholmie odbyła się ceremonia wręczenia Nagród Nobla, podczas której laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 Olga Tokarczuk odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.
ZOBACZ RELACJĘ Z CEREMONII WRĘCZENIA NAGRÓD NOBLA >
"W lekturach pojawiła się już jedna pozycja pani Tokarczuk"
W środę na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski był pytany, czy w związku tym resort zamierza rozszerzyć listę lektur szkolnych, tak by znalazło się na niej więcej utworów noblistki lub zachęcać nauczycieli do przeprowadzenia lekcji wychowawczych, opierających się na wykładzie noblowskim Tokarczuk.
PRZECZYTAJ PRZEMOWĘ NOBLOWSKĄ OLGI TOKARCZUK >
- Cieszymy się, że kolejny Polak dostąpił takiego lauru, takiego wyróżnienia - powiedział szef MEN. Wskazywał, że "w podstawie programowej, w lekturach pojawiła się już jedna pozycja pani Tokarczuk".
- Natomiast nauczyciele mają dużą swobodę w kształtowaniu treści, które przekazują na lekcjach i spokojnie mogą także zająć się kolejnym laureatem Nagrody Nobla - przekonywał. - Może być to także na godzinach wychowawczych, nie widzimy tutaj żadnych przeszkód - dodał Piontkowski.
CZYTAJ TAKŻE: Mowa noblowska Olgi Tokarczuk trafia do szkół >
Opowiadanie Tokarczuk na liście lektur
Na liście lektur obowiązkowych w podstawie programowej do języka polskiego dla czteroletniego liceum ogólnokształcącego i pięcioletniego technikum, w tzw. zakresie podstawowym, czyli obligatoryjnym dla wszystkich uczniów, jest opowiadanie Olgi Tokarczuk "Profesor Andrews w Warszawie" z tomu "Gra na wielu bębenkach".
CZYTAJ TAKŻE: "Ukłon w stronę sufrażystek". Olga Tokarczuk tłumaczy wybór noblowskiej kreacji >
Przed Olgą Tokarczuk Nagrodą Nobla z literatury uhonorowanych zostało czworo Polaków: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.
Podstawy programowe kształcenia ogólnego to rozporządzenie ministra edukacji, w którym jest opisane, co uczeń powinien umieć z przedmiotu po określonym etapie edukacyjnym. Programy nauczania i podręczniki muszą być z nimi zgodne. Nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści zawartych w podstawach.
Autor: akr/adso / Źródło: PAP