- W podstawie programowej, w lekturach pojawiła się już jedna pozycja pani Olgi Tokarczuk - powiedział w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski pytany, czy resort rozważa rozszerzyć listę lektur szkolnych, tak by znalazło się na niej więcej utworów noblistki. Dodał, że "nauczyciele mają dużą swobodę w kształtowaniu treści, które przekazują na lekcjach i spokojnie mogą także zająć się kolejnym laureatem Nagrody Nobla" na przykład w ramach godzin wychowawczych.
WYWIAD Z OLGĄ TOKARCZUK W ŚRODĘ O 19.25 W "FAKTACH PO FAKTACH" W TVN24
We wtorek w Sztokholmie odbyła się ceremonia wręczenia Nagród Nobla, podczas której laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 Olga Tokarczuk odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.
"W lekturach pojawiła się już jedna pozycja pani Tokarczuk"
W środę na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski był pytany, czy w związku tym resort zamierza rozszerzyć listę lektur szkolnych, tak by znalazło się na niej więcej utworów noblistki lub zachęcać nauczycieli do przeprowadzenia lekcji wychowawczych, opierających się na wykładzie noblowskim Tokarczuk.
- Cieszymy się, że kolejny Polak dostąpił takiego lauru, takiego wyróżnienia - powiedział szef MEN. Wskazywał, że "w podstawie programowej, w lekturach pojawiła się już jedna pozycja pani Tokarczuk".
- Natomiast nauczyciele mają dużą swobodę w kształtowaniu treści, które przekazują na lekcjach i spokojnie mogą także zająć się kolejnym laureatem Nagrody Nobla - przekonywał. - Może być to także na godzinach wychowawczych, nie widzimy tutaj żadnych przeszkód - dodał Piontkowski.
CZYTAJ TAKŻE: Mowa noblowska Olgi Tokarczuk trafia do szkół >
Opowiadanie Tokarczuk na liście lektur
Na liście lektur obowiązkowych w podstawie programowej do języka polskiego dla czteroletniego liceum ogólnokształcącego i pięcioletniego technikum, w tzw. zakresie podstawowym, czyli obligatoryjnym dla wszystkich uczniów, jest opowiadanie Olgi Tokarczuk "Profesor Andrews w Warszawie" z tomu "Gra na wielu bębenkach".
Przed Olgą Tokarczuk Nagrodą Nobla z literatury uhonorowanych zostało czworo Polaków: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.
Podstawy programowe kształcenia ogólnego to rozporządzenie ministra edukacji, w którym jest opisane, co uczeń powinien umieć z przedmiotu po określonym etapie edukacyjnym. Programy nauczania i podręczniki muszą być z nimi zgodne. Nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści zawartych w podstawach.
Autor: akr/adso / Źródło: PAP