Alec Baldwin oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki

Autor:
asty//now
Źródło:
Reuters, PAP
Bonanza Creek Ranch na nagraniach archiwalnych
Bonanza Creek Ranch na nagraniach archiwalnych
Reuters Archive
Reuters ArchiveBonanza Creek Ranch na nagraniach archiwalnych

Aktor Alec Baldwin został we wtorek oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci i "lekkomyślne" zlekceważenie zasad bezpieczeństwa, które doprowadziło do śmiertelnego postrzelenia operatorki Halyny Hutchins na planie westernu "Rust" - wynika z dokumentów sądowych, do których dotarła agencja Reutera.

Prokurator okręgowa Mary Camack-Altwies wniosła oskarżenie po miesiącach spekulacji na temat tego, czy uzyska dowody na to, że aktor Alec Baldwin dopuścił się zaniedbań wystarczających na postawienie zarzutów karnych.

Alec Baldwin i odpowiedzialna za broń Hannah Gutierrez-Reed usłyszeli zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci - najpoważniejszy zarzut, za który grozi kara pięciu lat więzienia - wymagałby od prokuratorów przekonania ławy przysięgłych, że Baldwin nie tylko dopuścił się zaniedbania, ale i lekkomyślności w użyciu broni palnej.

Prawnik Baldwina, Luke Nikas ocenił, że decyzja o oskarżeniu jego klienta "zniekształca tragiczną śmierć Halyny Hutchins i stanowi straszną pomyłkę sądową". Zapowiedział wygranie walki z zarzutami. Adwokat Hutchins powiedział, że prokurator "całkowicie źle zrozumiała fakty i doszła do błędnych wniosków".

GettyImages-1236259519MEGA/GC Images/Getty Images

Jak pisze "New York Times", jeśli sprawa trafi do sądu i ława przysięgłych orzeknie o winie któregoś z oskarżonych, grożą im kary więzienia od 18 miesięcy do 5 lat. Decyzją prokuratury Baldwin i Gutierrez-Reed nie zostaną aresztowani, chyba że nie zastosują się do zaplanowanej procedury przesłuchań sądowych. "Sędzia w Santa Fe zadecyduje podczas wstępnego przesłuchania, czy istnieje wiarygodna przyczyna, aby kontynuować zarzuty karne przeciwko panu Baldwinowi i pani Gutierrez-Reed" - wyjaśniła gazeta.

Tragedia na planie westernu "Rust"

Do tragicznej śmierci 42-letniej operatorki filmowej, obywatelki Ukrainy, która mieszkała w USA, doszło w 2021 roku. Baldwin stojąc twarzą do kamery ćwiczył na planie filmowym w kościele używanie rewolweru Colt 45 i śmiertelnie postrzelił Hutchins.

Pierwszy asystent reżysera David Halls podał aktorowi broń mówiąc, że jest "zimna", to znaczy bez ostrych naboi. Adwokat filmowej zbrojmistrz przekonywał, że nie miała ona pojęcia, skąd w rewolwerze znalazły się ostre naboje i nie była wówczas na planie.

"Gutierrez-Reed nie została wezwana do wnętrza kościoła, aby sprawdzić broń przed jej wniesieniem, a Baldwin nie przyjął oferty przeszkolenia go w zakresie 'cross draw' (niebezpiecznej metody noszenia broni ręcznej)" - podała ABC.

Prokurator specjalna Andrea Rebb zastrzegła jednak, że gdyby Baldwin, Gutierrez-Reed lub Halls wykonali swoją pracę, Hutchins dzisiaj żyłaby. - Dowody jasno wskazują na wzór przestępczego lekceważenia bezpieczeństwa na planie filmu "Rust" - argumentowała Rebb.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: MEGA/GC Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości