Tomasz Wasilewski: "Mógłbym poświęcić wszystko, by móc kręcić filmy"

Aktualizacja:
"Płynące wieżowce". Trailer
"Płynące wieżowce". Trailer
Materiały dystrybutora
Tomasz WasilewskiMateriały dystrybutora

- Na początku naszej pracy w ogóle odrzuciliśmy płeć. Analizowaliśmy wyłącznie to, co czuje człowiek będący w związku, który kocha jedną osobę i nagle zakochuje się w drugiej. Jak czuje się ten, kto widzi, że ten, kogo kocha, zakochuje się w kimś innym. I kiedy już zrozumieliśmy emocje, które tymi ludźmi rządzą, dodaliśmy płeć. Wtedy wszystko przewróciło się do góry nogami - mówi w rozmowie z tvn24.pl Tomasz Wasilewski, zwycięzca konkursu "East of the West" w Karlovych Varach.

Tvn24.pl: Gratulując zwycięstwa w konkursie "East of the West" zapytam wprost: to nie było chyba zaskoczenie? W rankingu krytyków pana film "Płynące wieżowce" zostawiał od początku w tyle konkurentów. Zwyciężył bezdyskusyjnie.

Tomasz Wasilewski: To prawda, prowadziliśmy od początku w tym rankingu i wygraliśmy, ale jury festiwalowe mogło mieć o filmie inne zdanie. Fantastyczne jest to, że te oceny się pokrywają, co też nie jest takie znów częste. A nadzwyczajne dlatego, że również na Tribeca Film Festival, gdzie mieliśmy światową premierę, krytycy międzynarodowi wybrali go najlepszym obrazem całej Tribeki. Dla nas to bardzo ważne, gdy film oceniają ludzie obecni na wszystkich liczących się na świecie festiwalach - od Cannes, poprzez Wenecję, Berlin, itd.

- Film czeka dopiero na swoją kinowa premierę. Przybliżmy więc widzom fabułę.

- W największym skrócie: to film o spotkaniu kilkorga ludzi, o miłości między chłopakiem i dziewczyną, ale i między dwoma chłopakami, dalej między matką i córką i między synem i ojcem. W ogromnym uproszczeniu: to historia związku Kuby i Sylwii, w który nagle wchodzi Michał. Kuba zakochuje się w Michale i zaczyna stopniowo oddalać się od dziewczyny. Dla mnie to studium psychologiczne postaci w ekstremalnej sytuacji emocjonalnej; opowieść o stawieniu czoła temu, czego się pragnie, o ratowaniu przeszłości i zarazem o walce o przyszłość. Trudno w kilku zdaniach opowiedzieć własny film, ale najbardziej zależało mi na tym, by dotykał prawdziwych emocji. Gdy kręciliśmy go, mimo że wątek miłości homoerotycznej jest dość mocno uwypuklony, na początku naszej pracy w ogóle odrzuciliśmy płeć. Analizowaliśmy wyłącznie to, co czuje człowiek będący w związku, który kocha jedną osobę i nagle zakochuje się w drugiej. Jak czuje się ten kto widzi, że ten, kogo kocha, zakochuje się w kimś innym. I kiedy już zrozumieliśmy emocje, które tymi ludźmi rządzą, dodaliśmy płeć. Wtedy wszystko przewróciło się do góry nogami i trzeba było to przepracować od nowa. Chodziło o to, by nie zamykać się w schematach, jakie rządzą relacjami mężczyzna-kobieta, mężczyzna-mężczyzna, by ta historia była możliwie najuczciwszaa, prawdziwa. I dziś mogłem przeczytać w uzasadnieniu przewodniczącej jury naszego konkursu, że właśnie za prawdziwość film nagrodzono.

kadr z filmu "Płynące wieżowce"Andrzej Wenzel | Materiały dystrybutora

- Dla reżysera to chyba największy komplement, gdy słyszy, że świat, który powołał do istnienia, postrzegany jest jako prawdziwy.

- Nie ma większego. Robię i także sam oglądam taki rodzaj kina, który musi widza naprawdę angażować. Muszę wiedzieć, że on to naprawdę przeżywa. Chcę robić wyłącznie takie filmy, które na dłużej zostają w ludziach. Czy zostają w nich na dzień, tydzień, czy na rok, nieistotne. Chodzi o to, by dotknąć tego "czegoś" w widzu na tyle głęboko, by się z moim bohaterem utożsamił, wszedł w jego skórę. Nawet gdy myśli inaczej; gdy nigdy tak jak on by nie postąpił. Ważne, by zrozumiał i przeżył to. Wtedy jestem wygrany.

- Czytałam recenzje filmu w prasie zagranicznej - o dojrzewaniu wielkiego talentu reżyserskiego, pełne komplementów. Czy już przełożyły się na dystrybucję filmu za granicą?

Mamy to szczęście, że film od razu znalazł dystrybutorów w kilku krajach. Co jest absolutnie fantastyczne,mamy także agenta z międzynarodowej sprzedaży, a to w Polsce rzadkość. U nas tylko kilka filmów ma agentów, którzy reprezentują je na świecie, zajmują się marketingiem i sprzedażą. To od początku było dla nas wielkim wyróżnieniem. Przedstawiciel Films Butigue, gdy zobaczył ledwie zmontowany fragment filmu, od razu chciał z nami współpracować. Ogromnie cieszy mnie, że udało się zrobić film, który z taką łatwością przekracza granice kolejnych krajów, a w zasadzie pokazuje, że te granice nie istnieją. Żyjemy w różnych społecznościach, mówimy różnymi językami, mamy różne zwyczaje, ale rządzą nami te same emocje, zrozumiałe i przez Niemca, Japończyka, Hindusa czy Turka.

- Dwie główne role w pana filmie przypadły bardzo młodym, bodaj debiutującym aktorom. Zapewne niewiele mówią kinomanom ich nazwiska...

Mateusz Banasiuk grający Kubę zagrał wcześniej niewielkie role w kilku filmach, ale to jego pierwsza pierwszoplanowa kreacja. Z kolei Bartek Gelner drugoplanową postać grał w głośnej "Sali samobójców”" Janka Komasy, ale to również jego równorzędna z graną przez Mateusza, duża, pierwszoplanowa rola. Myślę, że poradzili sobie świetnie.

- Ponownie obsadził pan gwiazdę swojego poprzedniego filmu Katarzynę Herman. Zdaje się, że to pana ulubiona aktorka?

Tak, bardzo ją cenię, jest nieprawdopodobnie zdolna i mam nadzieje, że ten drugi raz nie jest ostatnim. Po raz pierwszy pracowałem za to z Izą Kuną i jestem nią zachwycony. Po raz drugi z Mirkiem Zbrojewiczem, doszła do nas też świetna Olga Frycz. Miałem fantastyczny zespół, na którym mogłem sie oprzeć i który współtworzył ten film razem ze mną.

- Temat związków homoseksualnym w naszym kinie wciąż uchodzi za kontrowersyjny. Jeszcze niedawno scenarzyści przyznawali, że aktorzy nie chcą grać tych ról. To się zmienia, ale wciąż budzi emocje.

- Zdaję sobie z tego sprawę, ale dla mnie nie to o jakiej miłości - hetero czy homoseksualnej - opowiadam było najważniejsze. Liczy się to, że ci ludzie się w sobie zakochali, ważny był uniwersalny wymiar miłości i gdy zobaczy pani film, powie to, co wszyscy po projekcji: to film o tym, jak ludzie się kochają i ranią nawzajem, jak za sobą tęsknią. Dopiero potem mówią mi, że to film o miłości homoerotycznej. I na tym mi zależało.

- Oglądał pan filmy w konkursie głównym? Był na to czas podczas spotkań z dystrybutorami, producentami, itp.?

- Udało mi się obejrzeć kilka spośród 14 konkursowych tytułów. Między innymi "Papuszę", którą jestem oczarowany. Spędziłem w kinie magiczne dwie godziny. Patrzyłem jak zahipnotyzowany. Przepięknie opowiedziana historia. Joasia i Krzysztof [Krauze - red.] bardzo zbliżyli się do swojej bohaterki i to się czuję oglądając tę niezwykłą opowieść. To film z gatunku tych, który każdy powinien obejrzeć. Zresztą w rankingu krytyków z całego świata to on zwyciężył, nie film Jánosa Szásza, zdobywcy głównej nagrody. Ten festiwal, w końcu ważny, klasy A, pokazał, że nasze polskie filmy oceniane są dziś bardzo wysoko, że jesteśmy w czołówce. Dla kogoś kto jak ja byłby w stanie poświęcić wszystko, by móc kręcić filmy, to wielka sprawa.

Autor: Rozmawiała: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Broń jest coraz częściej w użyciu policji. Wynika to z sytuacji, które funkcjonariusza spotykają na swojej drodze i muszą tej broni dobywać i strzelać - powiedział były komendant poznańskiej policji i prywatny detektyw Maciej Szuba. Ocenił też, że obecnie funkcjonariusze odbywają zbyt mało treningów z posługiwania się bronią.

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

"Jedno jest wiadome, on nie chciał zabić. On miał służyć koledze, żeby go ochronić i uniemożliwić atak"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Służby medyczne Portugalii wydały ostrzeżenie dotyczące komarów tygrysich, które przenoszą groźne zakaźne choroby tropikalne. W popularnych wśród turystów regionach wzrosła obecność tych owadów - poinformowały miejscowe media.

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Źródło:
PAP, SIC Notícias, tvnmeteo.pl

Kolejna w ciągu kilku dni fala intensywnych opadów deszczu spowodowała lokalne powodzie na północy Kalifornii. Zalanych jest wiele dróg, a na niektórych da się poruszać tylko łodziami. Jak opisuje część mieszkańców, woda powodziowa dotarła do ich domów tak szybko, że nie mieli czasu na ewakuację.

"To przyszło naprawdę szybko"

"To przyszło naprawdę szybko"

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku. Fejk powraca. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

W Kazachstanie pojawiły się plany, by cyrylicę zamienić na alfabet łaciński. - Pod rządami sowieckiego reżimu narzucono nam rosyjski alfabet i zakazano zmieniać choćby jedną literę, chociaż połowa z tych liter w ogóle nie pasuje do języka kazachskiego - tłumaczy profesor Jerden Każybek. Problem w tym, że językoznawcy nie mogą dojść do porozumienia i wypracować jednej, kanonicznej wersji nowego alfabetu, w której litery odpowiadałyby dźwiękom tamtejszego języka.

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl