Grzyby znane z "The Last of Us" mogą być coraz groźniejsze dla ludzi - ostrzegają naukowcy

Źródło:
"The Independent", PNAS, tvn24.pl
"The Last of Us" - trailer
"The Last of Us" - trailerHBO
wideo 2/3
"The Last of Us" - trailerHBO

Wywołujące choroby grzyby, takie jak grzyb zombie znany z serialu "The Last of Us", mogą być coraz groźniejsze przez zmiany klimatu - ostrzegają amerykańscy naukowcy. Z badań wynika, że globalne ocieplenie pomaga im adaptować się do wysokich temperatur panujących m.in. w ludzkim organizmie, przez co spodziewany jest wzrost przypadków zakażeń grzybiczych wśród roślin i ssaków.

W "The Last of Us", cieszącym się ogromną popularnością serialu HBO, za niemal całkowitą zagładą cywilizacji stoi ophiocordyceps unilateralis, drapieżny grzyb z rodziny ophiocordyceps. Należy do niej około 140 grzybów tzw. entomopatogenicznych, które są pasożytami owadów. Część z nich to pasożyty letalne - zabijają one swoich gospodarzy, żeby móc się rozmnożyć. Sam ophiocordyceps unilateralis występuje w lasach tropikalnych i najczęściej żeruje na mrówkach, jego kuzyn występuje jednak także w polskich lasach.

W realnym świecie grzyb ophiocordyceps unilateralis zwykle nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Pasożyty takie jak on nie są bowiem w stanie wyrządzić znaczącej szkody w zbyt wysokiej dla nich temperaturze ciała zdrowego człowieka. Badacze z Duke School of Medicine w Karolinie Północnej ostrzegają jednak, że globalne ocieplenie może to zmienić.

Działanie grzyba pokazane w serialu "The Last of Us"HBO Max

ZOBACZ TEŻ: Gwiazda "The Last of Us" o byciu osobą niebinarną, internetowym hejcie i braku wiary w siebie

Zmiany w genomie grzybów

Z badania opublikowanego 20 stycznia na łamach czasopisma naukowego PNAS wynika, że stały wzrost temperatury prowadzi do zmian w genomie grzybów odpowiedzialnych za ich adaptację do warunków w otaczającym go środowisku. Prowadzi to do zwiększania ich odporności na wysoką temperaturę i potencjalnie może czynić je bardziej niebezpiecznymi dla ludzi.

Przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych badanie dotyczyło grzybów Cryptococcus neoformans z rodziny trzęsakowatych, a więc innych niż grzyb znany z "The Last of Us". Wykazało ono jednak, że u części grzybów hodowanych w temperaturze odpowiadającej temperaturze ciała człowieka mutacje postępowały nawet pięć razy szybciej niż u tych, które rozwijały się w mniej więcej 30 stopniach. Naukowcy podkreślają, że konieczność przetrwania w organizmie wytwarzającym silną odpowiedź immunologiczną może dodatkowo przyspieszyć rozwój mutacji.

"Przewiduje się, że rosnące globalnie temperatury i zmiana klimatu zwiększą liczbę chorób grzybiczych wśród roślin i ssaków", stwierdzili autorzy badania. "Jednakże wpływ tego szoku cieplnego na zmiany genetyczne u grzyba w środowisku naturalnym pozostaje w większości niezbadany", dodali. - To fascynujące badanie, które pokazuje, jak rosnąca temperatura może wpłynąć na ewolucję grzybów w nieprzewidywalnych kierunkach - podsumował cytowany przez "The Independent" Arturo Casadevall z Johns Hopkins University, jeden z autorów badania. - Kolejna rzecz, którą należy się martwić w związku z globalnym ociepleniem - stwierdził.

Serial "The Last of Us

Pierwszy odcinek serialu "The Last of Us" wyemitowano na HBO Max 16 stycznia. Serial od początku zbiera entuzjastyczne recenzje, został nawet określony mianem "najlepszej adaptacji gry wideo, jaka kiedykolwiek powstała". 30 stycznia premierę miał odcinek trzeci. Widzowie ponownie byli zachwyceni, a krytycy chwalą twórców "za miękką, smutną, piękną i zapadającą w pamięć historię będącą tłem do narracji o apokalipsie".

ZOBACZ TEŻ: Serial "The Last of Us" z kolejnym rekordem. Największy wzrost oglądalności w historii HBO

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: "The Independent", PNAS, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: HBO Max

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24