Dom aukcyjny Sotheby's ogłosił, że w przyszłym tygodniu wystawi na aukcji dwa szkice "Ostatniej Wieczerzy" Leonarda da Vinci. Ich autorstwo przypisuje się uczniowi Leonarda, Giovanniemu Antonio Boltraffio. Zdaniem ekspertów, dzieła przedstawiające świętego Jana i świętego Jakuba są wyjątkowe, rzadkością są bowiem portrety w tak dużej skali.
Dwa szkice przedstawiają głowy świętego Jana Ewangelisty oraz świętego Jakuba Mniejszego, są kredowymi i pastelowymi opracowaniami postaci przedstawionych w "Ostatniej Wieczerzy" - słynnym malowidle ściennym Leonarda da Vinci. Oba będzie można nabyć 6 lipca, w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's, w ramach aukcji poświęconej mistrzowskim dziełom na papierze.
Cena wyjątkowych szkiców "Ostatniej Wieczerzy"
Wartość każdego szkicu szacuje się na ok. 146 tys. dolarów. Poza tym łączy je również wymiar: 63 cm na 37 cm. Wielkość głów odpowiada wymiarom apostołów ze słynnego malowidła. Christiana Romalli, starsza specjalistka ds. rysunków dawnych mistrzów w Sotheby's, stwierdziła w rozmowie z CNN, że portrety stworzone w tak dużej skali są niezwykle rzadkie. Eksperci nie są do końca pewni, dlaczego powstały. Ich autorstwo przypisują Giovanniemu Antonio Boltraffio, uznawanemu za jednego z najlepszych uczniów Leonarda da Vinci.
Szkice miał w swojej kolekcji m.in. król Holandii
Chociaż na aukcję dzieła trafią razem, w przeszłości bywały rozdzielane, a ich losy bywały burzliwe. Stanowiły część serii 11 podobnych portretów apostołów przedstawionych w "Ostatniej Wieczerzy". Kolekcja wielokrotnie zmieniała właścicieli: należała m.in. do angielskiego malarza Thomasa Lawrence’a oraz Wilhelma II, króla Holandii.
Później obrazy zostały rozdzielone i trafiły do różnych instytucji. Para szkiców, które na aukcji wystawi Sotheby's, została sprzedana po raz ostatni w 2005 roku, osiągając cenę 96 tys. dolarów za portret świętego Jana i 57,6 tys. dolarów za portret świętego Jakuba. "Od tego czasu nic podobnego nie pojawiło się na rynku" - mówi Romalli.
"W zasadzie jedyne dzieło Leonarda, którego nie da się przenieść"
"Ostatnia Wieczerza" powstawała w latach 1495-1498 i stała się emblematycznym dziełem włoskiego renesansu. Przedstawia Jezusa w momencie, w którym ogłasza, że jeden z jego dwunastu uczniów zdradzi go. Piotr Janowczyk, wykładowca historii sztuki, w rozmowie z portalem TVN24.pl podkreślał, że malowidło jest wyjątkowe ze względu na swoją monumentalność i fakt, że "To w zasadzie jedyne dzieło twórcy, którego nie da się przenieść. Większość prac Leonarda jest bardziej kameralna, mniejsza, może podróżować – i podróżowała. «Ostatnia Wieczerza» jest nierozerwalnie związana z miejscem, w którym ją umieszczono – czyli refektarzem dominikanów w Santa Maria delle Grazie w Mediolanie".
Źródło: CNN, TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Bazylika Santa Maria Delle Grazie