190 filmów z ponad 60 krajów w 10 dni. Rusza Warszawski Festiwal Filmowy

Znamy zwycięzców 34 Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Znamy zwycięzców 34 Warszawskiego Festiwalu Filmowego
WFF
190 filmów w 10 dni obejrzą widzowie 34. WFFWFF

"Tramwaj w Jerozolimie" izraelskiego twórcy Amosa Gitaia rozpocznie w piątek wieczorem 34. Warszawski Festiwal Filmowy. Jego widzowie zobaczą aż 190 filmów w ciągu 10 dni. O nagrodę Grand Prix powalczy 15 tytułów Konkursu Międzynarodowego, w tym m. in. "Moon Hotel Kabul" Anki Damian czy "7 uczuć" Marka Koterskiego. Jak co roku, odbędą się ponadto pokazy specjalne oraz konkursy: 1-2, Wolny Duch, filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Festiwal potrwa do 21 października.

190 filmów z aż 61 krajów zobaczą w tym roku widzowie 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Impreza od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem kinomanów z całego świata. Aż trudno uwierzyć, że zaczynała jako mały, lokalny festiwal w dobie PRL-u. Wówczas była dla kinomanów oknem na świat.

Dziś ma status festiwalu klasy A, międzynarodowego, jakim może się poszczycić tylko 14 festiwali na świecie - między innymi Cannes, Wenecja, Berlin czy Toronto.

To tutaj międzynarodowi selekcjonerzy zobaczyli po raz pierwszy "Idę" Pawła Pawlikowskiego" (Grand Prix festiwalu w 2013 roku), tu zachwycił się nią dyrektor festiwalu w Toronto, a potem film jak burza przeszedł przez najważniejsze imprezy na świecie, by zdobyć pierwszego w historii Oscara dla polskiego filmu fabularnego. Z drugiej strony, dyrektor imprezy Stefan Laudyn niezmiennie podkreśla: - Nie gonimy za gwiazdami. Na WFF trafiają zarówno produkcje uznanych filmowców, jak i debiutantów, zrealizowane przez skromne kinematografie.

W jury oceniającym filmy Konkursu Międzynarodowego zasiadają w tym roku tak wielkie osobowości z branży jak Piers Handling - od ponad 20 lat dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, Nik Powell – słynny angielski producent takich filmów jak nagrodzona Oscarem "Gra pozorów" czy "Mona Lisa" i polska reżyserka Joanna Kos-Krauze. Oprócz nagrody Grand Prix festiwalu, którą przyzna jury, jak co roku swoją własną - Nagrodę Publiczności - przyznają również widzowie warszawskiej imprezy.

Kadr z filmu "Tramwaj w Jerozolimie", na zdj. Mathieu AmalricWFF

Kino nietuzinkowe

Dyrektor WFF lubi podkreślać, że dla niego niezwykle ważny jest co roku film otwarcia. Tym razem będzie nim obraz izraelskiego reżysera, aktora i producenta Amosa Gitaia. Po raz pierwszy pojawił się on na WFF jeszcze jako znany głównie smakoszom kina izraelskiego twórca, z filmem "Berlin Jerusalem" (1991). Potem przyjechał z kolejnymi filmami - "Estera" i "Golem". Dziś jest wielką gwiazdą światowej kinematografii. Między 1999 a 2017 roku dziesięć jego filmów zostało zgłoszonych do udziału w festiwalu w Cannes oraz Wenecji. Pracował z Juliette Binoche, Jeanne Moreau, Natalie Portman, Annie Lennox czy z Leą Seydoux. Biją się o niego najważniejsze festiwale świata, ale na WFF zawsze przyjeżdża i darzy ten festiwal szczególną estymą.

Jego najnowszy obraz, "Tramwaj w Jerozolimie", z udziałem wielkiej gwiazdy francuskiego kina Mathieu Amalrica ("Motyl i Skafander" Schnabla, "Wenus w futrze" Polańskiego), to opowieść o codziennym życiu pasażerów w podróży, których tramwaj zbliża do siebie, czy tego chcą, czy nie.

Jak mówi sam reżyser: - Ten film jest ironiczną, ale i optymistyczną zarazem metaforą podzielonego miasta, w którym my, Izraelczycy, Palestyńczycy i inne narodowości, wszyscy próbujemy doświadczyć w tramwajowym mikrokosmosie, jak mogłoby wyglądać życie bez wielkich konfliktów i przemocy. Jak moglibyśmy żyć, nie zabijając siebie nawzajem, akceptując swoją obecność i dzielące nas różnice".

Tytuł będzie miał tu swoją światową premierę, bo niemal wszystkie obrazy konkursowe na WFF to premiery. Wyjątek festiwal robi dla polskich produkcji pokazywanych wcześniej w Gdyni.

Robert Więckiewicz i Michał Koterski w filmie "7 uczuć"Kino Świat

Konkurs Międzynarodowy i pokazy specjalne

Od lat najbardziej prestiżowym wydarzeniem warszawskiej imprezy jest Konkurs Międzynarodowy, w którym możemy oglądać światowe premiery produkcji, wybranych przez selekcjonerów WFF z całego świata.

Polskę reprezentuje tym razem nowy obraz Marka Koterskiego "7 uczuć" z plejadą gwiazd naszego kina. Ta brawurowa opowieść o ulubionym bohaterze Koterskiego - Adasiu Miauczyńskim, będącym jego alter ego - tym razem cofa nas do dzieciństwa Adasia i jego szkolnych kolegów. Reżyser pokazuje, do jakiego stopnia traumy i kompleksy z dzieciństwa, rodzicielskie błędy, czy brak akceptacji otoczenia, odbijają się na naszym dorosłym życiu. Reżyser dokonał ryzykownego zabiegu, obsadzając w rolach dzieci dojrzałych, uznanych aktorów, jednocześnie "podlewając" swoją opowieść gombrowiczowsko - witkacowskim sosem. Zabieg nie tylko się udał, ale zachwycił oryginalnością i wybrzmiał jako manifest wolności jednostki. W piątek trafia już do naszych kin.

Trudno wyrokować, które z pozostałych 14 tytułów konkursu zachwycą jurorów, ale ciekawie zapowiada się obraz Rumunki Anki Damian, (reżyserki niezwykłej rumuńsko-polskiej animacji "Czarodziejska góra", wielokrotnie honorowanej na wielkich festiwalach).

Bohater jej filmu "Moon Hotel Kabul" jest charyzmatycznym i zarazem cynicznym dziennikarzem śledczym. Jak czytamy w opisie, "wyjątkowa pewność siebie pozwala mu kreować bohaterów i błyskotliwie ubarwiać swoje historie". "W jego reportażach prawda miesza się z fikcją. Doświadczy tego na własnej skórze, kiedy spotka tłumaczkę Ioanę. Po wspólnej nocy w hotelu w Kabulu, dowiaduje się, że dziewczyna nie żyje. Od tej pory Ioana staje się częścią jego życia, powoli zmieniając je w koszmar. Film stawia pytania o prawdę i miłość oraz cenę, jaką decydujemy się za nie zapłacić" - dodano.

Ciekawie zapowiada się także, już choćby z uwagi na obsadę, pierwszy anglojęzyczny debiut cenionej francuskiej reżyserki Claire Denis "High Life". Zobaczymy go w sekcji Pokazy specjalne. Opowiada o grupie skazańców wysłanych w misję kosmiczną. Na pokładzie statku kosmicznego podróżuje astronauta i jego córeczka. Nie został ojcem z własnej woli, był w grupie więźniów, którzy dostali szansę udziału w podróży w przestrzeń kosmiczną wiedząc, iż nigdy z niej nie wrócą. Willow urodziła się już na statku. Samotny twardziel, opiekując się córką, powoli odkrywa, czym jest miłość. W roli głównej występuje Robert Pattinson, a oprócz niego zobaczymy Juliette Binoche, Andre Benjamina oraz Agatę Buzek. W projekcie uczestniczy też Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zdjęcia powstały z udziałem polskiego operatora Tomasza Naumiuka.

Robert Pattinson w filmie "High Life"WFF

Trudno też pominąć prezentowany w sekcji Odkrycia obraz kenijski w reżyserii Wanuri Kahiu "Rafiki". Film już jest bardzo głośny i opowiada o córkach lokalnych polityków, które połączy uczucie.

Czekając na "odkrycia"

Warszawski Festiwal Filmowy, na tle goniących za wielkimi gwiazdami pozostałych festiwali klasy A, jest imprezą niezwykłą. Tutaj zawsze, co od lat podkreśla dyrektor, w przeciwieństwie do większości festiwali tej rangi, "najpierw jest selekcja filmów, a dopiero potem zapraszani są twórcy, nigdy odwrotnie". Nie daje się też nagród za całokształt, by skłonić do przyjazdu znane nazwiska. Bo Warszawski Festiwal Filmowy to przede wszystkim festiwal odkryć, to one właśnie są największym jego atutem i miarą wielkości. Mnóstwo uznanych dzisiaj, sławnych filmowców właśnie na WFF pokazywało pierwsze filmy.

Poza wspomnianym już Amosem Gitaiem swoje pierwsze filmy pokazywał tu także Ari Folman - m.in. "Made in Israel" w roku 2001, a więc na długo przedtem zanim zrobił karierę dzięki "Walcowi z Baszirem". Wtedy też przyjechał na warszawski festiwal również nieznany nikomu rumuński reżyser Cristian Mungiu, który w 2007 roku wygrał festiwal w Cannes filmem "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni", a dwa lata temu zachwycił znów "Egzaminem". Na WFF odebrał wtedy także Grand Prix za film "Zachód".

W połowie lat 90. gościem młodej jeszcze imprezy był mało wówczas znany Michael Haneke, twórca "Pianistki", "Białej wstążki" i "Miłości", za sprawą której odebrał dwie Złote Palmy w Cannes. Organizatorzy mają więc "nosa", gdy mowa o wyławianiu talentów. Czy odkryją równie wielkie w tym roku? Dowiemy się w ciągu najbliższych 10 dni. Festiwal potrwa do 21 października.

Kadr z filmu "Moon Hotel Kabul"WFF

Autor: Justyna Kobus//kg / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: WFF

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że 24 lutego 2025 roku wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych - dyrektorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chodzi o apartamenty, z których korzystał między innymi Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta wspierany przez PiS, wcześniej szef Muzeum IIWŚ.

Jest śledztwo w sprawie pokoi i apartamentów należących do Muzeum II Wojny Światowej

Jest śledztwo w sprawie pokoi i apartamentów należących do Muzeum II Wojny Światowej

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

27 lutego w prokuraturze ma się odbyć przesłuchanie byłego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wyborów kopertowych - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24.

TVN24 nieoficjalnie: w czwartek przesłuchanie Morawieckiego

TVN24 nieoficjalnie: w czwartek przesłuchanie Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Interwencje Waszyngtonu w wybory do Bundestagu były "nie mniej dramatyczne, drastyczne i wreszcie oburzające niż interwencje, które widzieliśmy z Moskwy" - powiedział po ogłoszeniu wyników exit poll Friedrich Merz, który prawdopodobnie zostanie kanclerzem Niemiec. Lider CDU mówił o "ogromnej presji z dwóch stron".

"Dramatyczne, drastyczne, oburzające". Merz o "interwencjach" w wybory w Niemczech

"Dramatyczne, drastyczne, oburzające". Merz o "interwencjach" w wybory w Niemczech

Źródło:
CNN, TVN24
Dzieci siwe ze stresu

Dzieci siwe ze stresu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie skończyło się na 10 minutach i nie miało być to godzinne spotkanie - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w USA. Dodał, że "było to bardzo dobre spotkanie, na którym prezydent omówił wszystkie najważniejsze sprawy".

"Nie skończyło się na 10 minutach". Mastalerek o kulisach spotkania Duda-Trump

"Nie skończyło się na 10 minutach". Mastalerek o kulisach spotkania Duda-Trump

Źródło:
Radio Zet, PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych (bez uwzględnienia inflacji) w styczniu 2025 była wyższa niż przed rokiem o 4,8 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy oczekiwali wzrostu o 1,5 procent.

"Ale urwał". Najnowsze dane ze sklepów

"Ale urwał". Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Przez tydzień trwały poszukiwania 26-latki z gminy Kłodzko. W niedzielę policjanci znaleźli ciało zaginionej Katarzyny B. Jej były partner usłyszał zarzut zabójstwa. On też wskazał miejsce, gdzie znajdowały się zwłoki. Do zabójstwa się jednak nie przyznaje. - Przedstawione przez niego wyjaśnienia są absurdalne - powiedział Mariusz Pindera, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Znaleziono ciało zaginionej 26-latki. Jej były partner usłyszał zarzut zabójstwa

Znaleziono ciało zaginionej 26-latki. Jej były partner usłyszał zarzut zabójstwa

Źródło:
TVN24

Według najnowszych informacji, przekazanych w poniedziałek, papież "miał dobrą noc, przespał ją i odpoczywa". Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc, jego stan jest określany jako krytyczny.

Najnowsze informacje o stanie zdrowia papieża. Komunikat

Najnowsze informacje o stanie zdrowia papieża. Komunikat

Źródło:
Reuters

Pomimo interwencji rządowej masło nadal drożeje. W styczniu jego cena była niemal o 30 procent wyższa niż rok wcześniej. A to jeszcze nie koniec - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Tyle może kosztować masło na Wielkanoc

Tyle może kosztować masło na Wielkanoc

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Były spore utrudnienia.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Zarzuty znieważenia, stosowania gróźb karalnych i uszkodzenia ciała usłyszała kobieta, która miała pobić i poniżać osobę z niepełnosprawnością. O sprawie zrobiło się głośno, gdy do sieci trafiły nagrania z całego zdarzenia.

Biła, poniżała i oddała mocz na osobę z niepełnosprawnością. Usłyszała zarzuty

Biła, poniżała i oddała mocz na osobę z niepełnosprawnością. Usłyszała zarzuty

Źródło:
tvn24.pl

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek.

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Jestem dumny z Ukrainy" - oznajmił w trzecią rocznicę inwazji zbrojnej Rosji prezydent Wołodymyr Zełenski. Oddał hołd tym, którzy zginęli i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pracują na rzecz jego kraju.

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Starsza kobieta pomyliła na parkingu pedał hamulca z pedałem gazu. Wjechała w budynek sądu okręgowego w Białymstoku. Na szczęście kierującej nic się nie stało. Interweniowała straż pożarna i policja. 

78-latka wjechała w budynek sądu. "Pomyliła pedał hamulca z pedałem gazu"

78-latka wjechała w budynek sądu. "Pomyliła pedał hamulca z pedałem gazu"

Źródło:
tvn24.pl

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregulowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

Bohaterowi tego materiału od 12 lat zanikają płuca. Oddycha dzięki butlom z tlenem, ale ich wynajęcie kosztuje, tak jak i prąd, bez którego nie będą działać. Renta już od dawna na to nie wystarcza, więc pożycz, i ma długi. Ogromne. Ratunkiem byłby przeszczep, ale wciąż nie ma na to szans.

Od 12 lat znikają mu płuca. Urządzenia, które podają mu tlen, pracują całą dobę, a ceny prądu są wyższe niż jego renta

Od 12 lat znikają mu płuca. Urządzenia, które podają mu tlen, pracują całą dobę, a ceny prądu są wyższe niż jego renta

Źródło:
Fakty TVN

Jedna osoba zginęła a jedna została ranna w pożarze domu jednorodzinnego w Pilźnie. Mężczyzna opuścił budynek przed przyjazdem straży pożarnej. Przyczyny wybuchu ognia nie są znane.

W pożarze zginęła kobieta i dwa psy

W pożarze zginęła kobieta i dwa psy

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Północno-zachodnia część Stanów Zjednoczonych zmaga się z podtopieniami wywołanymi obfitymi opadami deszczu. W wyżej położonych regionach spadł śnieg. W hrabstwie Spokane w stanie Waszyngton zamknięto część dróg, ponieważ zostały zalane.

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Źródło:
CNN, komonews.com, fox28spokane.com

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl