Robbie Coltrane nie żyje. Zasłynął rolą Hagrida

Autor:
akw//now
Źródło:
Reuters, BBC, The Hollywood Reporter

Zmarł Robbie Coltrane, brytyjski aktor i komik znany przede wszystkim z ról Rubeusa Hagrida w cyklu filmów o Harrym Potterze i Walentina Żukowskiego w filmach "GoldenEye" i "Świat to za mało". Miał 72 lata.

- Robbie prawdopodobnie będzie najlepiej zapamiętany, przez najbliższe dekady, jako Hagrid. To rola, która przyniosła radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym, zachęcając fanów do wysyłki strumienia listów przez ponad 20 lat - przyznała agentka aktora Belinda Wright, cytowana przez BBC.

Osobiście, jak dodała Wright, zapamięta go jako "zabójczo inteligentnego, wybitnie dowcipnego, wspaniałego aktora". - Po 40 latach jestem dumna, że mogłam się nazywać jego agentką - przyznała.

Aktor zmarł w szpitalu Forth Valley Royal w Larbert w Szkocji.

"Niesforny i ekscentryczny"

Robbie Coltrane urodził się jako Anthony Robert McMillan 30 marca 1950 roku w szkockim Rutherglen. Ukończył prestiżową Glasgow School of Art.

Przełomową rolą w jego karierze było odegranie postaci doktora Edwarda "Fitza" Fitzgeralda w serialu Jimmy'ego McGovern'a "Dr Fitz" (1993-1996). Jego rola została nagrodzona nagrodą BAFTA w kategorii Najlepszy aktor telewizyjny. Sukces ten skrzyżował jego drogę z filmami o Jamesie Bondzie - Coltrane zagrał w dwóch z nich: "GoldenEye" (1995) i "Świat to za mało" (1999). Od 2001 do 2011 roku wcielał się w rolę gajowego Rubeusa Hagrida w serii filmów o Harrym Potterze.

Robbie Coltrane jako Hagrid w filmie o Harrym PotterzeWarner Bros/Courtesy Everett Collection

Amerykański magazyn filmowy "The Hollywood Reporter" opisał go jako "niesfornego i ekscentrycznego". Przypomniano przy tym, że karierę zaczynał w komedii i teatrze. 

W 2006 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Swoje nazwisko zmienił na cześć legendy jazzu Johna Coltrane'a.

"Nigdy więcej nie poznam kogoś takiego"

Coltrane'a pożeganała między innymi pisarka, autorka książek o Harrym Potterze, Joanne Murray, znana jako J.K. Rowling.

"Nigdy więcej nie poznam kogoś takiego jak Robbie. Był niesamowitym talentem, absolutnie wyjątkowym i miałam szczęście go poznać, pracować z nim i śmiać się razem z nim" - napisała, przesyłając "wyrazy miłości i najgłębsze kondolencje" jego bliskim.

Aktora wspomniała także szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon. Oceniła, że aktorsko sięgał zarówno po "genialną komedię" jak i "ostry dramat" i przyznała, że jego ulubioną kreacją był doktor Fitz.

"Robbie Coltrane, szkocka legenda rozrywki - będzie Cię bardzo brakować. Spoczywaj w pokoju" - podsumowała.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw//now

Źródło: Reuters, BBC, The Hollywood Reporter

Pozostałe wiadomości