Kultura i styl

Rekordowa cena za włosy Johna Lennona

Kultura i styl

Bulls/CAMERA PRESS/HeilemannKolekcjoner za włosy Lennona zapłacił trzykrotnie więcej niż organizatorzy aukcji oczekiwali

Pukiel włosów, zachowany w dobrym stanie przez niemieckiego fryzjera, który strzygł Johna Lennona w 1966 roku, został zlicytowany na aukcji w Dallas za rekordową sumę 35 tys. dolarów.

Zlicytowany podczas ostatniej aukcji w Dallas pukiel włosów Johna Lennona został obcięty przez Klausa Barucka z Hamburga w 1966 roku. Dziesięciocentymetrowy, gęsty kosmyk włosów przetrwał w dobrym stanie przez około pół wieku. Według "The Guardian" pukiel miał zostać ścięty przez niemieckiego fryzjera miesiąc po premierze albumu "Revolver", zanim Lennon dołączył do obsady czarnej komedii "Jak wygrałem wojnę".

"Największy pukiel włosów wystawiony na sprzedaż"

Zwycięzcą licytacji został kolekcjoner pamiątek po The Beatles, Brytyjczyk Paul Fraser, który za włosy Lennona zapłacił trzykrotnie więcej niż organizatorzy aukcji oczekiwali. - To największy pukiel włosów Johna Lennona, jaki kiedykolwiek był oferowany na aukcji i ta rekordowa cena jest dowodem na ponad 50-letnie uwielbienie i fascynację Lennonem i Beatlesami - powiedział Garry Shrum z domu aukcyjnego Heritage Auction w amerykańskim Dallas. Dodał, że pamiątka pochodziła z ważnego dla Lennona okresu w karierze. Na aukcji znalazły się inne pamiątki po legendarnej czwórce z Liverpoolu. Wśród nich był podpisany portret Lennona, zrobiony przed ścięciem włosów w 1966 roku (sprzedany za 2,12 tys. dolarów), podpisana przez zespół fotografia Beatlesów (42,5 tys. dolarów) i nieużyty bilet na pierwszy amerykański koncert grupy w Waszyngtonie w 1964 roku (zlicytowany za 30 tys. dolarów).

Autor: tmw//rzw / Źródło: The Guardian, BBC News

Źródło zdjęcia głównego: Bulls/CAMERA PRESS/Heilemann

Pozostałe wiadomości