Przegrani wczoraj i jutro

 
Jeden z największych przegranych - Alfred HitchcockEastNews

Alfred Hitchcock, Orson Welles i "człowiek w meloniku" Charlie Chaplin. "Psychoza", "Taksówkarz", "Odyseja Kosmiczna 2001". Co łączy te wybitne postaci i filmy? Nigdy nie dostały najważniejszej nagrody przemysłu filmowego – Oscara, a statuetki za całokształt twórczości tylko zwiększyły poczucie niedosytu…

 
Chaplin Oscarów nie zbierał 

Zacznijmy od filmu, który wygrywa praktycznie wszystkie światowe rankingi na najlepszy obraz wszechczasów – "Obywatela Kane" Orsona Wellesa z 1941 roku. Opowieść o fikcyjnym magnacie medialnym Franku Kane (a tak naprawdę prawdziwym Williamie Hearście) była nominowana w dziewięciu kategoriach, a Welles w czterech. Wygrał w jednej – statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny odebrał do spółki z Hermanem J. Mankiewiczem, choć podobno to Mankiewicz wykonał większą część pracy.

Honorowego Oscara nie odebrał

Parę lat później Welles znów otarł się o Oscara. W 1949 roku wystąpił i współtworzył scenariusz do „Trzeciego człowieka” (reż. Carol Reed), arcydzieła kina sensacyjnego. Oscara film dostał za… zdjęcia.

Wyróżnienia przez Akademię Filmową Welles doczekał się dopiero w 1971 roku - otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Nie odebrał osobiście statuetki, tłumacząc się wyjazdem do Hiszpanii. Podczas gdy John Huston (który swoją drogą nie dostał żadnej statuetki za „Sokoła Maltańskiego”) zastępował go na gali, Welles oglądał transmisję w pokoju hotelowym w Los Angeles.

Polscy przegrani

Także polscy reżyserzy nie mają szczęścia do Oscarów. Najbliżej był Andrzej Wajda, nominowany za „Ziemię Obiecaną”, „Panny z Wilka”, „Człowieka z żelaza” i „Katyń”. Reżyser musiał się jednak zadowolić nagrodą za całokształt. W kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” przegrały też „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Faraon” Jerzego Kawalerowicz, ”Potop” Jerzego Hoffmana” i „Noce i dnie” Jerzego Antczaka.

 
Robert de Niro nie jest ulubieńcem Akademii 

Za całokształt i produkcję

Oscara za całokształt, przez wielu uważany za nagrodę pocieszenia, otrzymało wielu wielkich twórców kina. Najsłynniejszy komik świata – Charlie Chaplin – dostał honorowego Oscara dopiero w 1972 roku. "Ten, którego geniusz przekształcił przemysł filmowy w sztukę naszego wieku" ukazał się milionom widzów z nieodłącznymi akcesoriami: melonikiem i laseczką. Wcześniej Chaplin był nominowany zaledwie trzy razy, a w kategorii "najlepszy aktor pierwszoplanowy" tylko raz - w 1942 za „Dyktatora”.

Co ma jednak ma powiedzieć Federico Fellini? Włoski reżyser poza Oscarami (czterema) dla filmów obcojęzycznych, gdzie praktycznie nie miał konkurencji, nie zdobył żadnej statuetki, choć nominowany był 12-krotnie. W 1993 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią, dostał honorowego Oscara.

Niedocenieni Altman i Kubrick

Podobny los spotkał Roberta Altmana. Twórca dostał pięć nominacji do najważniejszej filmowej nagrody za filmy "Nashville", "M*A*S*H", "Gracz", "Na skróty" oraz "Gosford Park". Statuetka jednak nigdy nie trafiła do jego rąk. W 2006 roku Amerykanin otrzymał Oscara za całokształt.

 
"Odyseja Kosmiczna 2001" Kubricka też się nie spodobała 

Żadnej statuetki za reżyserię nie zdobył wizjoner autorskiego kina Stanley Kubrick, a jego „Odyseja Kosmiczna 2001” dostała jednego Oscara – za efekty specjalne. Najlepszym filmem 1968 roku został familijny „Oliver!” (reż Carol Reed).

Hitchcock nie urzekł

Na koniec mistrz suspensu – sir Alfred Hitchcock. W kategorii "najlepszy reżyser" nominowany był pięciokrotnie, za: "Rebekę" z 1940 r., „Łódź ratunkową” z 1944r., „Urzeczoną” z 1945 r., „Okno na podwórze” z 1954 r. i „Psychozę” z 1960 roku. Jedyny Oscar to statuetka z 1967 roku, tzw. „Nagroda Irvinga Thalberga” za... dokonania producenckie.

Współcześnie największym przegranym jest Martin Scorsese. Reżyser “Wściekłego Byka”, czy “Chłopców z Ferajny” nominowany był osiem razy. Oscara doczekał się dopiero w 2006 roku za „Infiltrację”. Do tego w 1977 roku jego „Taksówkarz” przegrał nie z „Siecią” Sidneya Lumeta czy „Wszystkimi ludźmi prezydenta” Alana J. Pakuli, a… „Rockym” Johna Avildsena z Sylwestrem Stallone (ze scenariuszem tego ostatniego).

Polityczna poprawność czy konkurencja?

W latach 90-tych w gronie wielkich przegranych znalazły się tak świetne filmy jak „Skazani na Shawshank” Franka Darabonta i „Pulp Fiction” Quentina Tarantino, którym Oscara sprzątnął sprzed nosa Forrest Gump” Roberta Zemekisa.

 
Winslet wreszcie zdobędzie Oscara? fot. UIP 

W ostatnich latach największe gromy spadły na „najlepszy film” z 1996 roku – „Angielskiego Pacjenta”. Romans pokonał „Fargo” braci Coen czy „Jerry'ego Maguire'a” Camerona Crowe'a z pamiętnymi rolami Toma Cruise’a i Cuby Goodinga Juniora.

Podczas tegorocznej gali możemy być świadkami narodzin kolejnego wielkiego przegranego. Nominowana za rolę w „Lektorze” Kate Winslet ma na koncie 6 nominacji (w tym 3 za rolę główną) i ani jednej statuetki. Czy dołączy do zacnego grona?

Źródło: tvn24.pl, lechpoznan.pl

Źródło zdjęcia głównego: EastNews

Pozostałe wiadomości

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Są spore utrudnienia w kierunku wyjazdu z Warszawy.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregurowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl