Nie masz pomysłu na świąteczny prezent? Polecamy 10 książek, od których nie sposób się oderwać

Źródło:
tvn24.pl
Książki pod choinkęShutterstock

Książki to prezenty idealne. Gdy przed dwoma laty zapytano o to Polaków, blisko trzy czwarte deklarowało, że kładzie je pod choinką. Kłopot w tym, że półki księgarni uginają się pod nowościami. W gąszczu wydawniczych propozycji ostatniego roku służymy pomocą i wybieramy te, które warto mieć w domowej bibliotece.

Wielu Polaków deklaruje, że wybiera książkę na prezent pod choinkę. Chętnie sięgamy zarówno po beletrystykę, jak i biografie, reportaże, literaturę popularnonaukową i książki historyczne. Rok 2022 był kolejnym bardzo ciekawym czasem na polskim rynku wydawniczym, obfitującym zarówno w polskie, jak i zagraniczne ważne premiery. Co z bogatej oferty księgarskiej wybrać na prezent pod choinkę? Podpowiadamy.

"Lata", Annie Ernaux

We Francji opublikowane w 2008 roku, w Polsce "Lata" ukazały się w styczniu, od razu stając się wydawniczym wydarzeniem - a przyznanie Annie Ernaux Literackiej Nagrody Nobla tylko ten status potwierdziło. "Lata" błyskawicznie zniknęły z księgarń, ale przed świętami znów powróciły na półki. A wraz z nimi zbór autobiograficznych tekstów francuskiej pisarki - "Bliscy".

"Lata" to książka, w której wielu z nas odnajdzie własne doświadczenia, uczucia i myśli. Biograficzna opowieść staje się bowiem portretem pokolenia. Rozciągnięta między 1940 rokiem, gdy Ernoux przyszła na świat, a 2006 ukazuje dorastanie w robotniczej rodzinie w Normandii, okres nauczania literatury francuskiej w liceum, powolny proces wchodzenia do klasy średniej, życie na paryskich przedmieściach, wychowywanie synów, małżeństwo i rozwód. Nie jest to jednak prosta autobiografia; to opowieść z chóralnym "my" w roli narratora. W ten sposób - jak podkreśla w entuzjastycznej recenzji "Guardian", "Ernaux odrzuca (miejmy nadzieję, że raz na zawsze) ideę, że wspomnienia kobiet dotyczą małej skali, tego, co domowe. Pokazuje, że można pisać zarówno osobiście, jak i zbiorowo, umieszczając własną historię w historii swojego pokolenia".

Annie Ernoux, "Lata", Czarne 2022materiały prasowe

"Dziady i dybuki", Jarosław Kurski

Trzydzieści lat zajęło Jarosławowi Kurskiemu wydobywanie z niepamięci historii swojej rodziny, poszukiwanie ukrywanych przez matkę autora żydowskich korzeni. Matka zabraniała bowiem nawet o nich wspominać, mówiąc do syna: "Ty nic nie rozumiesz. Ty nie wiesz, o czym mówisz. Ty nie wiesz, co robisz. Nie przeżyłeś. Nie widziałeś. Ty nie wiesz, jaki jest w Polsce antysemityzm!". 

"Dziady i dybuki" to opowieść o poszukiwaniu drogi do polskości, antysemityzmie, różnych tożsamościowych wyborach. Jedni wybierają drogę polskości i katolicyzmu, inni żydostwa i syjonizmu, jeszcze inni - komunistycznej utopii. To historia fascynująca i tragiczna zarazem. Osiemnaścioro z Bernsteinów zginęło w krematoriach Bełżca, Auschwitz, Majdanka i Treblinki lub zostało zamordowanych z rozkazu Stalina.

Jak pisze w swojej książce Jarosław Kurski, to dybuk kazał mu opowiedzieć historię rodziny: "wlazł we mnie, a rozsiadł się we mnie, męczył pytaniami, podpowiadał tropy, pchał w czeluści internetu. Taplał w wylewającym się stamtąd antysemickim błocie, oblepiał narodowym jadem, nurzał w 'spisku żydowskim przeciw Polsce'. Szeptał: - Napisz, napisz. Jedyny jesteś, jedyny. Władzę masz. Całkowitą. - Jaką władzę? - Ty żyjesz!".

Jarosław Kurski, "Dziady i dybuki", Agora 2022materiały prasowe

"Chołod", Szczepan Twardoch

Najnowsza powieść Szczepana Twardocha jest zarazem jedną z najlepszych w jego bogatym dorobku. Początkowo zwodzi - zaczyna się jak marynistyczna opowieść o wyprawie na Spitsbergen z samym autorem w roli głównej, co stało się powodem krytycznych uwag pod hasłem "za dużo Twardocha w Twardochu". Kto się nie zrazi i zostanie, nie będzie żałował. Prawdziwym bohaterem tej powieści jest bowiem człowiek, którego dziennik trafia w ręce pisarza w zagadkowych okolicznościach - Konrad Wilgemowicz Widuch. Pochodzący ze Śląska, jako nastolatek zostaje wyrzucony z domu i rozpoczyna tułaczkę, która doprowadzi go najpierw na fronty dwóch wojen, potem do "ojczyzny światowego proletariatu". Tam Widuch zajmie się wymierzaniem sprawiedliwości dziejowej, a gdy jej wektor zwróci się przeciwko niemu, podejmie próbę ucieczki przed Rosją, przed którą wszak uciec nie sposób, bo dopadnie cię wszędzie. Tak trafi do miejsca na krańcu świata, do ludzi żyjących poza czasem i historią, o przedziwnych wierzeniach i obyczajach.

W "Chołodzie" jest groza i miłość, okrucieństwo i współczucie, humor i tajemnica. Rozważania o tożsamości, człowieczeństwie i historii są zrównoważone akcją o dynamice i zwrotach godnych powieści przygodowej. Czyta się świetnie.

Szczepan Twardoch, "Chołod", Wydawnictwo Literackie 2022materiały prasowe

"Gwiazda Piołun", Andrzej Franaszek

Kolejna książka Andrzeja Franaszka - autora m.in. monumentalnych biografii Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta - to wyjątkowa opowieść o prywatnych relacjach między najwybitniejszymi polskimi pisarzami XX wieku: Czesławem Miłoszem, Jarosławem Iwaszkiewiczem, Józefem Czapskim, Zbigniewem Herbertem, Tadeuszem Różewiczem… Przyjaźniach, które - bywało - przeradzały się we wrogość. O wzajemnym podziwie, szacunku, uznaniu, ale też rywalizacji i zazdrości o talent, sukcesy i sławę. A wszystko to ze skomplikowaną historią przedwojennej, powojennej i emigracyjnej Polski w tle.

Andrzej Franaszek jak zawsze pisze w taki sposób, że nawet dla osób na co dzień nieparających się historią literatury, jego eseje stają się fascynującą lekturą. A często dobrze znane wiersze i fragmenty utworów, cytowane w kontekście opowieści o życiu ich twórców, odczytuje się na nowo. I znów chce się po nie sięgnąć.

Andrzej Franaszek, "Gwiazda Piołun", Znak 2022materiały prasowe

Andrzej Kohut, "Ameryka. Dom podzielony"

Andrzej Kohut – amerykanista, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, specjalista ds. nowych mediów w Ośrodku Studiów Wschodnich - tytuł swojej książki zaczerpnął ze słynnego zdania Abrahama Lincolna: "Dom podzielony ostać się nie może". Przypomniane w czasie kampanii wyborczej przez Joe Bidena trafnie diagnozuje spolaryzowane, rozdarte konfliktami, radykalizujące się amerykańskie społeczeństwo. Linie podziału wyznaczają takie m.in. kwestie, jak aborcja, stosunek do Donalda Trumpa, dostęp do broni, przemoc polityczna czy stan gospodarki. Ważnym tematem są tu też spiskowe teorie, gospodarcza zapaść w pasie rdzy czy systemowy rasizm.

Andrzej Kohut porządkuje naszą wiedzę o USA, w pogłębiony sposób analizuje wydarzenia i problemy ostatniej dekady. A jego książka rozpoczęła wartą uwagi serię, w której ukazały się też m.in. "Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość" Dominika Héjja i "Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin" Michała Lubiny.

Andrzej Kohut, "Ameryka. Dom podzielony", Szczeliny 2022materiały prasowe

ZOBACZ TEŻ: Kraj wielkich nierówności, w którym nikt nie chce być socjalistą (i ateistą). Andrzej Kohut w "Podkaście o zagranicy"

"Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki", Anton Gill

Na pytanie, ilu miała mężów, odpowiadała: "Swoich czy cudzych?”. Mężem był między innymi angielski malarz Laurence Vail, na długiej liście kochanków są - również między innymi - Samuel Beckett, Max Ernst i Roland Penrose. Największą miłością pozostawała jednak sztuka. Samo to, kogo znała i w jakich kręgach się obracała Peggy Guggenheim, czyni jej życie fascynującym. Do tego trzeba dodać ojca, który zginął w katastrofie Titanica, i rodzinę milionerów, dla których Peggy była uboższą krewną.

Stała się jedną z najważniejszych postaci bohemy artystycznej XX wieku, założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej w Londynie, sama zgromadziła imponującą prywatną kolekcję. Żyła między Nowym Jorkiem, Paryżem a Wenecją. I wszędzie gromadziła wokół siebie największe osobowości świata sztuki i literatury. A że do tego była ekscentryczką, uwielbiała szokować i w jej życiu było wszystko prócz nudy, od biografii autorstwa Antona Gilla nie sposób się oderwać.

Anton Gill, "Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki", Znak Literanova 2022materiały prasowe

"Homo sapiens. Ludzie są lepsi, niż myślisz", Rutger Bregman

Pomimo wszystkich naszych oczywistych wad, większość ludzi jest zasadniczo dobra - tak w skrócie można ująć tezę, do której chce przekonać czytelników Rutger Bregman. Gdy jego książka ukazała się na Zachodzie w 2020 roku, zaraz po wybuchu pandemii, wielu recenzentów zauważało, że jej przesłanie potwierdza się w powszechnych wówczas świadectwach ludzkiej solidarności. W Polsce "Homo sapiens" trafiła do księgarń w roku inwazji Rosji na Ukrainę i znów nie brakuje argumentów, że "ludzie są lepsi, niż myślisz". Choć również i tych, które tezie Bregmana brutalnie przeczą.

Holenderski historyk zauważa, że gdy przez wieki toczono spór o naturę ludzką, w jednym narożniku stał Thomas Hobbes przekonujący, że gdyby ludzi pozostawić samym sobie, zaczęłaby się "wojna wszystkich ze wszystkimi", cywilizacja jest konieczna, by powstrzymać niskie instynkty. Z drugiego narożnika Jean-Jacques Rousseau i jego zwolennicy odpowiadali, że człowiek jest z natury dobry, a właśnie cywilizacja i jej instytucje czynią go niegodziwym.

Bregman ukazuje, jak to się stało, że Hobbes wygrał spór o naturę ludzką. Społeczeństwo i jego kluczowe instytucje - m.in. szkoły i zakłady pracy - zostały zaprojektowane w oparciu o zestaw ponurych założeń dotyczących człowieczeństwa. I kamień po kamieniu rozbiera fundamenty, które leżą u podstaw naszego postrzegania siebie jako bezdusznych, obojętnych istot. Krzepiąca lektura. 

Polecana m.in. przez Yuvala Noaha Harariego i Stephena Fry'ego (aktor znany m.in. z "Czarnej Żmii") książka Bregmana jest napisana stylem niezwykle przystępnym, choć sięga po różne dziedziny nauki: historię, archeologię, psychologię, biologię, ekonomię, antropologię… Często porówywana bywa do bestsellerów Harariego.

Rutger Bregman, "Homo sapiens. Ludzie są lepsi, niż myślisz" Wydawnictwo Dolnośląskie 2022 materiały prasowe

"SPATiF. Upajający pozór wolności", Aleksandra Szarłat

Warszawski SPATiF - Klub Aktora Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu - był miejscem kultowym na mapie stolicy czasów peerelu. Azylem i wyspą wolności. Miejscem, gdzie toczyły się żarliwe dyskusje, rodziły pomysły na filmy, ale też gdzie się jadło, piło, tańczyło, romansowało, a nierzadko i dostawało po pysku.

Jak pisze Aleksandra Szarłat, o przekroczeniu progu SPATiF-u marzyli wszyscy: pisarze i tajniacy, członkowie KC i opozycjoniści, sportowcy, waluciarze i dziewczyny szukające szczęścia lub zarobku. Ale o tym, kto mógł wejść i dostąpić wtajemniczenia, decydował szatniarz Franio, człowiek instytucja. Przesiadywali tu Himilsbach i Maklakiewicz, Holoubek i Konwicki. Marek Hłasko tłukł szklanki o SPATiF-owy parkiet, aktor Jan Świderski pobił się z krytykiem Janem Kottem. Władysław Komar kurzy rosół pił z wódką.

SPATiF stał się prawdziwą wylęgarnią anegdot, do których autorka docierała nie bez trudu. Ze świadomością, że to ostatni moment, bo coraz mniej wśród nas świadków tamtych zdarzeń.

Aleksandra Szarłat, "SPATiF. Upajający pozór wolności", Czarne 2022materiały prasowe

"Obietnica", Damon Galgut

Brawurowa powieść, nagrodzona Bookerem w 2021 roku, przedstawia upadek rodziny zamożnych Afrykanerów w czasach gdy Republika Południowej Afryki wychodziła z apartheidu. Historia zaczyna się w 1986 roku wraz ze śmiercią Rachel, matki trójki dzieci, mieszkającej na farmie pod Pretorią. Dramatyczna fabuła powieści obraca się wokół obietnicy, którą mąż zmarłej złożył jej przed śmiercią - że przekaże czarnoskórej służącej akt własności domu, w którym kobieta mieszka wraz z nastoletnim synem. Biały mężczyzna próbuje się jednak z tego wywikłać, traktując obietnicę jak "gadaninę, którą zaraził się cały kraj". Niedotrzymane słowo spada na Swartów jak przekleństwo.

Urodzony w Pretorii pisarz fascynująco opowiada dzieje rodziny, splatając je z najważniejszymi wydarzeniami w historii RPA: końcem apartheidu, powołaniem Komisji Prawdy i Pojednania, prezydenturą Jacoba Zumy.

Damon Galgut, "Obietnica", Czarne 2022materiały prasowe

"Mała Europa. Szkice polskie", Norman Davis

Profesor Norman Davies napisał kilkanaście książek o Polsce i Polakach, wśród nich najsłynniejsze "Boże igrzysko". W "Małej Europie" po raz kolejny daje wyraz fascynacji Polską i jej niezwykle bogatą historią. To zbiór tekstów wcześniej niepublikowanych, teraz zaktualizowanych. "Jest tu pełno niespodzianek, chociaż nie wszystkie Państwa zachwycą" - uprzedza autor. Wielkie zwycięstwa przeplatają się z bolesnymi porażkami. Czasy rozkwitu kultury - z okresami walki o zachowanie tożsamości. Brytyjskiego-polskiego historyka najbardziej wydaje się fascynować fakt, że mimo przeciwności losu i w obliczu wielostronnych zagrożeń Polacy zawsze znajdowali w sobie siłę, by poderwać się do walki.

Konkluzja przedstawiona w "Małej Europie" jest optymistyczna: "Polska w XX wieku znalazła się w centrum konfliktu europejskiego. Kraj ten został zmiażdżony ze wszystkich stron i w licznych sferach - ale przede wszystkim w sferze ludzkiej - przez swoich sąsiadów. Nic nie wskazuje na to, aby miało się to powtórzyć w XXI wieku. Myślę, że Polska jest obecnie poza okiem cyklonu. Boryka się ona z niewielkimi problemami, umiarkowanymi bolączkami. Poważne kłopoty mają natomiast Unia Europejska oraz NATO jako całość i może się okazać, że Polacy nie będą w tym przypadku problemem, ale częścią jego rozwiązania".

Norman Davis, "Mała Europa. Szkice polskie", Znak Horyzont 2022materiały prasowe

ZOBACZ TEŻ: Norman Davies: to Stalin stworzył powojenną Polskę

Autorka/Autor:Anna Zaleska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Biskup kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie wtorkowego nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump po nim.

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W centrum Szczecina wysadzony zostanie schron. Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi uciążliwościami. Jak informuje miasto, może występować hałas oraz lekkie drgania.

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl, gs24.pl

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki przekazał w środę, ze zrzekł się immunitetu. Prokurator generalny Adam Bodnar skierował wniosek o uchylenie immunitetu Szczuckiego w grudniu zeszłego roku. Z zebranego materiału dowodowego ma wynikać, że Szczucki, były prezes Rządowego Centrum Legislacji, swoim zarządzeniem dokonał zmian w strukturze organizacyjnej tej instytucji i powołał wydział, w którym miał zatrudniać osoby poza konkursem.

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium