"Ach, to był szał, gdy Duduś grał na saksofonie!". Jerzy Matuszkiewicz z Orłem "za osiągnięcia życia"

Źródło:
Polska Akademia Filmowa, Muzeum Jazzu, tvn24.pl
Zwiastun filmu "Zaklęte rewiry" z muzyką Jerzego Matuszkiewicza
Zwiastun filmu "Zaklęte rewiry" z muzyką Jerzego Matuszkiewicza
Studio Filmowe Tor/WFFiD
Muzykę do filmu "Zaklęte rewiry" skomponował Jerzy Matuszkiewicz

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, wybitny muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor, autor muzyki do takich filmów jak "Poszukiwany, poszukiwana", "Zaklęte rewiry", czy serialu "Czterdziestolatek", został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej - Orła - "za osiągnięcia życia". Nazwisko laureata ogłosił prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński.

Jerzy Matuszkiewicz jest pierwszym kompozytorem, który został laureatem tej nagrody filmowej. Jak dotąd trafiała ona przede wszystkim w ręce reżyserów, znacznie rzadziej aktorów, mogących sie poszczycić wyjątkowym dorobkiem artystycznym.

 - Mamy do czynienia z pewnego rodzaju magią, gdy 700 osób wybiera osobę taką, jak pan Jerzy Matuszkiewicz i obdarza ją tytułem autorytetu polskiego środowiska filmowego – mówił, ogłaszając nazwisko laureata nagrody Orła "za osiągnięcia życia" prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński . - Myślę, że to świetny moment, by przypomnieć sobie wszystkie melodie, które pan Jerzy Matuszkiewicz wpisał w nasze życie, choćby po to, by czerpać z nich optymizm – dodał.

- To jest charakterystyczne, że w tym czasie po pandemii, po tym smutku, po tym wszystkim, to właśnie muzyka okazała się dla filmowców godna tego, żeby złożyć tę nagrodę w ręce kompozytora – powiedział Jabłoński.

"Muzyką lekką zainteresowałem się w Jaśle"

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz to muzyk jazzowy – saksofonista, kompozytor muzyki m.in. do głośnych seriali i filmów.

Urodził się w 1928 roku w Jaśle. - Muzyką lekką zainteresowałem się właśnie w Jaśle, inspirując się grą wuja Władysława, który grywał szlagiery lat 20. i 30. – wspominał dekadę temu podczas spotkania z miłośnikami swej twórczości w rodzinnej miejscowości.

Dzieciństwo spędził we Lwowie, gdzie uczył się gry na akordeonie i fortepianie. Po wojnie przeprowadził się z rodziną do Krakowa. Tam rozpoczął naukę gry na klarnecie i saksofonie w średniej szkole muzycznej. Okazało się, że ma talent. W 1948 roku założył Jazz Club przy krakowskim oddziale YMCA (Young Men’s Christian Association – Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodych Mężczyzn). To właśnie w Krakowie przylgnął do niego pseudonim "Duduś", którego zaczął używać przed nazwiskiem.

W 1949 roku 21-letni Jerzy wyjechał do Łodzi, gdzie rozpoczął studia na wydziale operatorskim Szkoły Filmowej. Na przełomie lat 1950-1951 założył słynną grupę jazzową Melomani. Należeli do niej m.in. wybitny operator filmowy Witold Sobociński oraz pianista i kompozytor Andrzej Trzaskowski (ojciec Rafała Trzaskowskiego, polityka i obecnego prezydenta Warszawy). W 1952 roku dołączył do nich Krzysztof Komeda.

"To był czas, gdy za granie jazzu można było być relegowanym z uczelni albo mieć inne nieprzyjemności"

Jak czytamy w portalu muzeumjazzu.pl, "miejsce do grania znaleźli w przyjaznych murach łódzkiej filmówki, której atmosfera artystycznej wolności i niezależności doskonale współgrała z jazzem. Raz w tygodniu zespół koncertował w prywatnych mieszkaniach lub grał do tańca".

W jednym z wywiadów, przytoczonym przez ten sam portal, muzyk wspominał: "To był czas, gdy za granie jazzu można było być relegowanym z uczelni albo mieć inne nieprzyjemności. W tym czasie, wraz z utrwaleniem się podziału na tę i tamtą stronę żelaznej kurtyny, jazz stał się muzyką zabronioną".

Ten okres w dziejach jazzu w Polsce nazywany jest "okresem katakumb". Melomani, podobnie jak i inne zespoły, bywali głównie w prywatnych mieszkaniach lub na uczelniach artystycznych. "Zmiana stanowiska władz w stosunku do jazzu nastąpiła dopiero około 1954" – informuje Muzeum Jazzu. "W listopadzie 1954, właśnie z inicjatywy zespołu Melomani, odbyły się pierwsze, trwające do dziś, Zaduszki Jazzowe w Krakowie. Moment ten uznano za początek odrodzenia polskiego jazzu" – czytamy dalej.

"Wyprowadziliśmy jazz z katakumb i wprowadziliśmy do filharmonii"

Od 1955 Melomani występowali już publicznie, dając koncerty. Nagle okazało się, że w Polsce młodzi ludzie kochają i znają jazz. W 1956 odbył się pierwszy Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Sopocie. "Matuszkiewicz szedł ze swym saksofonem na czele nowoorleańskiego pochodu, otwierającego festiwal" – wspominają dawni koledzy artysty.

Pierwszy festiwal Jazz Jamboree odbył się we wrześniu 1958 roku. I właśnie wtedy, ku zdziwieniu fanów, zespół Melomani postanowił zakończyć działalność. Muzeum Jazzu znów sięga po wspomnienie Matuszkiewicza: "To nastąpiło spontanicznie. Misja została spełniona, nasze zamierzenia osiągnięte. Wyprowadziliśmy jazz z katakumb i wprowadziliśmy do filharmonii, co było dowodem, potwierdzeniem, że jazz uznany został jako forma sztuki" – tłumaczył artysta.

Po przeprowadzce do Warszawy Matuszkiewicz zaczął występować w sławnym wtedy, studenckim klubie Hybrydy. Wspominał ten czas w swojej piosence (z muzyką Matuszkiewicza) Wojciech Młynarski "Ach, to był szał, gdy Duduś grał na saksofonie!"

Ach, to był szał, gdy Duduś grał na saksofonie Tworzył styl mych najlepszych chwil, mych młodych lat (...) Tych chwil starym Hybrydom żal Gdy nastrój trwał i Duduś grał na saksofonie Naszym snom, marzeniom, łzom, pan Duduś grał Byliśmy niewinni w te dni i tak pogodni Skrzył się czas od konceptów i dowcipów rac Nie myślał nikt, że życie jest jak bar przechodni Ostry start i gaz raz po raz, a potem kac

Filmy, powrót do występów i nagrody

W latach 70. i 80. Matuszkiewicz występował już rzadko, przede wszystkim komponował. To wtedy napisał muzykę do takich filmów jak "Żebro Adama", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Poszukiwany, poszukiwana", "Zaklęte rewiry" oraz do popularnych do dziś seriali telewizyjnych, takich jak "Czterdziestolatek", "Alternatywy 4", "Janosik", "Wojna domowa" czy "Podróż za jeden uśmiech".

To właśnie Jerzy Matuszkiewicz skomponował także popularne, serialowe piosenki, takie jak choćby "Stawiam na Tolka Banana" do serialu pod tym samym tytułem (słowa Adam Bahdaj), czy "Wojna domowa" (słowa Ludwik Jerzy Kern) do serialu Jerzego Gruzy, albo "Miłość złe humory ma" (słowa Agnieszka Osiecka) do filmu "Małżeństwo z rozsądku" Stanisława Barei.

Ponownie pojawił się na scenie z saksofonem dopiero pod koniec lat 90.. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany. W 1997 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2008 roku otrzymał statuetkę Jazzowego Oscara – Grand Prix Jazz Melomani – przyznawaną przez łódzkie Stowarzyszenie Jazzowe Melomani. Jest także laureatem Złotego Fryderyka 2008, przyznawanego za całokształt twórczości "artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej".

W 2013 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Teraz do tej listy dołączy Polska Nagroda Filmowa - Orzeł.

22 lata Orłów

Polskie Nagrody Filmowe Orły, doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Pomysłodawcą jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent filmowy, obecnie prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Orły - zwane polskimi Oscarami - przyznawane są obecnie w 20 kategoriach. Nominacje w każdej z nich poznaliśmy już w kwietniu.

Na liście filmów kandydujących w tym roku do Orłów znalazło się ponad 130 produkcji – 31 filmów fabularnych, 83 dokumenty i 19 seriali. O nagrodę dla najlepszego filmu rywalizują: wyprodukowane przez stacje TVN "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego, "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy, "Szarlatan" Agnieszki Holland oraz "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego.

Laureatami Nagrody Orła przyznawanej "za osiągnięcia życia" do tej pory byli m.in. Wojciech Jerzy Has, Witold Sobociński, Roman Polański, Andrzej Wajda, Tadeusz Chmielewski, Janusz Majewski, Danuta Szaflarska, Janusz Gajos, Maja Komorowska. Matuszkiewicz jest pierwszym kompozytorem, który został laureatem Orła "za osiągnięcia życia".

Tegoroczna ceremonia rozdania nagród odbędzie się wyjątkowo w czerwcu, a nie – jak zwykle – w marcu. Galę zaplanowano z udziałem publiczności.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: Polska Akademia Filmowa, Muzeum Jazzu, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Kilkuletnia Dalia zraniła się w łokieć, spacerując po skwerze w Kielcach (Świętokrzyskie). Mama dziewczynki o pomoc poprosiła policjantów, którzy szybko i sprawnie opatrzyli dziecko. W ramach wdzięczności wysłała im wzruszającą wiadomość.

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Dalia stłukła łokieć, dziewczynkę opatrzyli policjanci. Później dostali wiadomość

Źródło:
tvn24.pl

Jadący z dużą prędkością samochód uderzył w bramę Białego Domu - poinformowała Secret Service, agencja zajmująca się między innymi ochroną prezydenta USA. Kierowca zginął na miejscu - przekazano w komunikacie.

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Samochód uderzył w bramę Białego Domu

Źródło:
PAP
Szef nie wierzył, że przyszła do pracy po tym, co zrobiła

Szef nie wierzył, że przyszła do pracy po tym, co zrobiła

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W nalocie lotniczym, w południowej części Strefy Gazy, zginął jeden z czołowych dowódców Islamskiego Dżihadu, który był odpowiedzialny za wiele ataków na Izrael, między innymi z 7 października na kibuc Sufa - poinformował w sobotę późnym wieczorem rzecznik izraelskiej armii.

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Izraelska armia: zabiliśmy dowódcę Islamskiego Dżihadu. Kierował atakiem na kibuc Sufa

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po 58 latach amerykańska policja doprowadziła do końca sprawę morderstwa z 1966 roku. Ślady DNA sprawcy odnaleziono na fragmencie ubrania ofiary. Oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia został 79-letni mężczyzna.

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Amerykańska policja rozwiązała sprawę morderstwa z 1966 roku. 79-latek oskarżony

Źródło:
PAP

Na obszarze Półwyspu Kalifornijskiego w Meksyku znaleziono trzy ciała - poinformowały w piątek władze Meksyku. Zwłoki odnaleziono w pobliżu miejsca, gdzie w zeszły weekend zaginęło trzech zagranicznych turystów - dwóch Australijczyków i Amerykanin. - Wszystkie trzy ciała mają cechy pozwalające z dużym prawdopodobieństwem założyć, że są to zaginieni mężczyźni - poinformowała stanowa prokurator generalna.

Trzy ciała znalezione w Meksyku. Prokuratura: duże prawdopodobieństwo, że to zaginieni turyści

Trzy ciała znalezione w Meksyku. Prokuratura: duże prawdopodobieństwo, że to zaginieni turyści

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

802 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. W nocy z Soboty na Niedzielę Wielkanocną siły rosyjskie zaatakowały kilka obwodów Ukrainy. W Charkowie było słychać serię wybuchów. Drony Shahed leciały także w kierunku miasta Dniepr. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Suspilne, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Ponad 30 dziennikarzy i przedstawicieli ukraińskich mediów znajduje się w rosyjskiej niewoli - przekazał Rostisław Karandiejew, który pełni obowiązki ukraińskiego ministra kultury i polityki informacyjnej.

Ukraińcy dziennikarze w rosyjskiej niewoli. Minister podał statystyki

Ukraińcy dziennikarze w rosyjskiej niewoli. Minister podał statystyki

Źródło:
PAP

Gustavo Petro, prezydent Kolumbii, ogłosił, że służby medyczne jego kraju będą zajmować się "leczeniem palestyńskich dzieci rannych podczas izraelskich bombardowań". Wcześniej Petro zdecydował o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem "w odpowiedzi na ludobójstwo w Gazie".

Kolumbia chce leczyć dzieci ranne podczas izraelskich bombardowań. Decyzja prezydenta

Kolumbia chce leczyć dzieci ranne podczas izraelskich bombardowań. Decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski stwierdził, że polski rząd "nie stawia wszystkich żetonów na jeden kolor" w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że polski rząd chce mieć jak najlepsze relacje z USA bez względu na to, kto sprawuje tam władzę.

Sikorski o relacjach z USA: Nie stawiamy wszystkich żetonów na jeden kolor. To był błąd poprzedników

Sikorski o relacjach z USA: Nie stawiamy wszystkich żetonów na jeden kolor. To był błąd poprzedników

Źródło:
PAP

Dwóch polskich grotołazów odnalazło zwłoki mężczyzny w jaskini Golokratna na południowym zachodzie Słowenii. W sobotę ratownikom udało się wydobyć ciało - podała słoweńska agencja STA.

Polscy grotołazi znaleźli zwłoki w słoweńskiej jaskini

Polscy grotołazi znaleźli zwłoki w słoweńskiej jaskini

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk w jednym wpisie w mediach społecznościowych skomentował trzy sobotnie wydarzenia. Nawiązał między innymi do ministra Marcina Kierwińskiego i jego wystąpienia w czasie obchodów Dnia Strażaka.

"Magiczny wieczór". Donald Tusk nawiązał do Marcina Kierwińskiego

"Magiczny wieczór". Donald Tusk nawiązał do Marcina Kierwińskiego

Źródło:
tvn24.pl

Zamknijmy to, bo to jest trochę żenujące, żeby w Dzień Strażaka, czyli bohaterów, którzy ratują nasze życie, skupiać się na incydencie rozdmuchanym przez prawicowy Twitter - mówił wicemarszałek Piotr Zgorzelski o dyskusji na temat trzeźwości szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego podczas przemówienia na placu Piłsudskiego. - To naprawdę źle wyglądało. Ja bym po prostu pojechał do domu i nie komentował tego więcej - powiedział Waldemar Buda z PiS.

Marcin Kierwiński tłumaczy "nienajlepszy efekt" przemówienia. Komentarze polityków

Marcin Kierwiński tłumaczy "nienajlepszy efekt" przemówienia. Komentarze polityków

Źródło:
TVN24

Frank Stella, malarz, rzeźbiarz i grafik, zmarł w sobotę w wieku 87 lat - poinformowała agencja AP. Jego stale ewoluujące prace uznawane są za punkty orientacyjne sztuki minimalistycznej i postmalarskiej abstrakcji.

Frank Stella nie żyje

Frank Stella nie żyje

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiały się wyładowania atmosferyczne, a to nie koniec niebezpieczeństw. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania powrócą około południa

Gdzie jest burza? Wyładowania powrócą około południa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

W lutym w pożarze apartamentowca w Walencji zginęło dziesięć osób, spłonęło ponad 130 mieszkań. Hiszpańska policja ustaliła, że przyczyną pożaru była awaria lodówki, a dokładniej wyciek łatwopalnej substancji chłodniczej z tylnej części urządzenia.

Tragiczny pożar w Walencji. Przyczyną była awaria lodówki

Tragiczny pożar w Walencji. Przyczyną była awaria lodówki

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski trafił do bazy osób poszukiwanych rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - podały rosyjskie agencje RIA Nowosti i TASS. Poinformowały, że "wszczęto przeciwko niemu sprawę karną". Ukraiński resort dyplomacji mówi o "desperacji rosyjskiej machiny państwowej i propagandy".

Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Źródło:
TASS, RIA Nowosti, Reuters, NV, Ukraińska Prawda

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trzy przyczepy kempingowe spłonęły w Jastarni (Pomorze). Osoby przebywające na polu kempingowym poprzesuwały pozostałe przyczepy, dzięki czemu nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia.

Pożar na polu kempingowym w Jastarni. Spłonęły trzy przyczepy

Pożar na polu kempingowym w Jastarni. Spłonęły trzy przyczepy

Źródło:
PAP
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Komentarze internautów wzbudza post informujący, jakoby lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz miał zaproponować, że pustostany "w małych miejscowościach po odpowiednim przysposobieniu mogłyby pełnić rolę ośrodków dla uchodźców", a ci byliby "wykorzystani do prac w rolnictwie". To fałszywka.

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Źródło:
Konkret24

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie, który ma "zakończyć epokę anonimowości" w dziełach, gdzie występują dublerzy. "Kaskader", w którym zagrały takie gwiazdy, jak Ryan Gosling czy Emily Blunt, wszedł właśnie do kin. Pod koniec tego roku w polskich kinach pojawi się z kolei dzieło, na które czekali miłośnicy Króla Lwa. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24