"Trzy billboardy...", a może "Kształt wody"? Ostatnie typowania przed wielką galą

[object Object]
"Kształt wody" ma 13 nominacjiImperial-Cinepix
wideo 2/9

"And the Oscar goes to..." - te słowa połączone ze swoim nazwiskiem chciałby usłyszeć każdy przedstawiciel branży filmowej. 90. ceremonia wręczenia Oscarów już w niedzielę, a my próbujemy odpowiedzieć na trzy pytania. Kto wygra? Kto powinien wygrać? Kto powinien być nominowany?

Relacja na żywo w portalu tvn24.pl w niedzielę - od północy.

Głosowanie członków Akademii już się zakończyło. Oznacza to, że bardzo małe grono osób z kierownictwa Amerykańskiej Akademii Filmowej zna już zwycięzców. Zanim nagrodzone tytuły i nazwiska poznamy oficjalnie, spróbujemy odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.

W naszym zestawieniu typujemy zwycięzców Oscarów na podstawie tego, do kogo trafiły pozostałe prestiżowe nagrody filmowe w tym roku (nagrody BAFTA, Amerykańskiej Gildii Producentów, Amerykańskiej Gildii Reżyserów, Stowarzyszenia Amerykańskich Aktorów Filmowych, Złote Globy, Critics' Choice Awards). Wzięliśmy też pod uwagę sugestie czołowych amerykańskich krytyków filmowych (piszących dla "The Washington Post", "Variety", "The Hollywood Reporter", "New Yorker Magazine", "Vulture" oraz "New York Times").

Najlepszy film

Kto wygra? Opinie krytyków są podzielone. Na ostatniej prostej liczą się trzy tytuły "Kształt wody" Del Toro, "Czwarta władza" Stevena Spielberga i "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha. Wszystko wskazuje na to, że zwycięskie okaże się właśnie najnowsze dzieło Del Toro. Pięknemu i poruszającemu dramatowi meksykańskiego reżysera niczego zarzucić nie można.

Kto powinien wygrać? Bez wątpienia "Kształt wody", który zdobył Złotego Lwa zeszłorocznej edycji MFF w Wenecji, jest ważnym filmem. Jednak to "Trzy billboardy ze Ebbing, Missouri" powinien zdobyć najważniejszą nagrodę. To gorzki dramat opowiadający o matce, która szuka sprawiedliwości po gwałcie i morderstwie jej córki. Jest jednym z najciekawszych i najbardziej oryginalnych filmów ostatnich lat. Żeby łatwiej uzmysłowić sobie wagę tego obrazu, można posłużyć się pewną analogią: to historia przypominająca kontrowersje wokół śledztwa w sprawie śmierci Igora Stachowiaka. A teraz proszę sobie wyobrazić, co by było, gdyby tę historię na warsztat wzięli bracia Coen bądź Quentin Tarantino. Takie są właśnie "Trzy billboardy...".

Kto powinien być nominowany? Akademia zgodnie z regulaminem mogła wskazać dziesięć tytułów. A świetnych filmów, które w minionym roku zrobiły wrażenie na krytykach i publiczności, nie brakowało. Na długo przed ogłoszeniem nominacji w kontekście najważniejszych kategorii mówiło się o takich filmach, jak "Zabicie świętego jelenia", "Nigdy cię tu nie było", "Na pokuszenie", "I tak cię kocham", "A Ghost Story", "Niezwyciężony", "The Florida Project", "Wonder Woman" czy w końcu "Wojna płci". Zaskakującym jest również to, że wśród nominowanych w tej kategorii nie ma "Jestem najlepsza. Ja, Tonya".

Najlepsza rola żeńska

Kto wygra? Pomimo tego, że Meryl Streep została nominowana po raz 21., o nagrodę walczą tak naprawdę tylko Frances McDormand ("Trzy billbordy za Ebbing, Missouri") i Sally Hawkins ("Kształt wody"). Dwie zupełnie inne role, zupełnie różne postaci, zupełnie inne filmy, a w końcu dwie genialne aktorki. Jednak wszystko wskazuje, że to McDormand sięgnie po złoto.

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"Imperial - Cinepix

Kto powinien wygrać? Zdecydowanie Frances McDormand. W "Trzech billboardach..." pokazuje pełną paletę aktorskich możliwości: widzimy kobietę bezradną wobec bezczynności policji, matkę pogrążoną w bólu po stracie dziecka, porzuconą żonę, bojowniczkę, która wypowiada wojnę całej społeczności. Widzimy również kobietę, która nie traci wiary w znalezienie prawdy o śmierci córki.

Kto powinien być nominowany? Wśród nominowanych aktorem brakuje przede wszystkim Emmy Stone za rewelacyjną rolę Billy Jean King w "Wojnie płci", nominacją powinna być także wyróżniona Gal Gadot za tytułową rolę w "Wonder Woman".

Najlepsza rola męska

Kto wygra? Faworytów jest dwóch: Timothee Chalamet za błyskotliwą rolę w "Tamte dni, tamte noce" i Gary Oldman za mistrzowską kreację w "Czasie mroku". Wszystko wskazuje na to, że to Oldman w końcu otrzyma nagrodę, na którą zasługuje przynajmniej od dwóch dekad. Jeden z najwybitniejszych aktorów światowego kina w roli jednego z najwybitniejszych brytyjskich polityków - to samo w sobie brzmi już jak oscarowy pewniak. Tym bardziej, że Oldman w roli Churchilla dał mistrzowski popis aktorstwa. Ewentualnie - na co zwracają uwagę niektórzy krytycy - statuetka może trafić w ręce Daniela Day-Lewisa, który rolą w "Nici widmo" żegna się z aktorstwem. Nie zdziwiłaby więc nagroda na pożegnanie - nie ujmując oczywiście talentowi aktorowi i olbrzymiego kunsztu, jakim wykazał się w swojej ostatniej roli.

Zwiastun filmu "Tamte dni, tamte noce"
Zwiastun filmu "Tamte dni, tamte noce"UIP

Kto powinien wygrać? Podobnie jak w przypadku aktorek sprawa jest dość oczywista - Gary Oldman. Zasłużył jak mało który z piątki nominowanych.

Kto powinien być nominowany? Wśród krytyków panuje dość zgodne przekonanie, że w tym gronie zamiast Denzela Washingtona powinien znaleźć się James Franco za rewelacyjną rolę w wyreżyserowanym przez siebie "Disaster Artist". Pominięcie Franco, który ze tę rolę dostał Złoty Glob, jest najprawdopodobniej konsekwencją oskarżeń o molestowanie seksualne, jakie pojawiły się pod jego adresem.

Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej

Kto wygra? W tej kategorii rywalizacja ogranicza się tak naprawdę do Allison Janney ("Ja, Tonya") i Laurie Metcalf ("Lady Bird"). Opinie krytyków są podzielone. Większość wskazuje Metcalf za rolę silnej, upartej, momentami apodyktycznej matki. Jednak to Janney sięgnęła po Złoty Glob i nagrodę BAFTA, co może sugerować, że to ona zdobędzie upragnionego Oscara.

Kto powinien wygrać? Allison Janney. Po pierwsze: po mistrzowsku zagrała matkę Tonyi, która bezlitośnie wymagała od córki ciężkiej pracy i poświęceń. Po drugie: Janney uczyniła ze swojej bohaterki postać wielowymiarową, niejednoznaczną - to apodyktyczna matka zdolna do miłości i troski. Po trzecie: Janney - jedna z najbardziej charakterystycznych aktorek USA zdobyła w końcu pierwszą nominację do Oscara. Pominięcie jej byłoby dość bolesnym ciosem dla samej Janney, jak i ogromnej liczby miłośników kina, którzy trzymają za nią kciuki.

Kto powinien być nominowany? W tej kategorii brakuje rzadko widywanej na ekranie Holly Hunter za rolę w "I tak cię kocham". Hunter zagrała rewelacyjnie. Pominięcie laureatki Oscara za "Fortepian" pokazuje, jak bardzo niedocenione przez członków akademii jest "I tak cię kocham", nominowane jedynie za scenariusz.

"The Florida Project" Seana Bakera
"The Florida Project" Seana BakeraM2 Films

Najlepszy aktor drugoplanowy

Kto wygra? Ostateczne starcie w tej kategorii należy do Willema Dafoe ("The Florida Project") i Sama Rockwella ("Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"). Większość krytyków wskazuje na Rockwella, jednak to Dafoe powtarza drogę do Oscara Jacka Nicholsona za rolę w "Locie nad kukułczym gniazdem". Nicholson jest ostatnim aktorem, który za tę samą rolę zebrał nagrody najważniejszych amerykańskich kół krytyków filmowych. Na liście pojawił się również niespodziewanie Woody Harrelson, który może okazać się czarnym koniem tej kategorii.

Kto powinien wygrać? Zdecydowanie Dafoe. W "The Florida Project" po raz kolejny pokazał swój aktorski kunszt. Bez zbędnego efekciarstwa zagrał spokojnego menedżera motelu, w którym dzieje się akcja filmu. Sam film jest jednym z najlepszych i najpiękniejszych minionego roku. Aż dziwne, że nominacja dla Dafoe jest jedyną dla filmu.

Kto powinien być nominowany? Dla wielu jest niezrozumiałe, dlaczego, skoro Timothee Chalamet znalazł się wśród piątki najlepszych aktorów, nie nominowano Armiego Hammera za rolę w "Tamte dni, tamte noce". Oczywistym jest to, że historia w filmie Guadagniniego stała się hitem głównie dzięki temu duetowi. Pominięcie Hammera jest dużym niedopatrzeniem ze strony akademików.

Najlepszy reżyser

Kto wygra? Co ciekawe, w tej kategorii w wyścigu do miana najlepszego reżysera na pięciu nominowanych jest czterech debiutantów. To kategoria, w której trudno wskazać jednoznacznego faworyta. Nie będzie jednak zaskoczeniem, jeśli wygra Greta Gerwig - piąta kobieta z nominacją reżyserską w historii Oscarów. Duże szanse ma Guillermo Del Toro - jeśli dostanie jakiegokolwiek Oscara z trzech, na które ma szanse, to statuetka za reżyserię jest najbardziej prawdopodobna.

Kto powinien wygrać? Z tej piątki nominowanych najbardziej zasłużył Christopher Nolan, który z historycznej ewakuacji wojsk alianckich z plaż Dunkierki stworzył prawdziwe widowisko z mocnym filozoficznym przesłaniem. To, co dla niego charakterystyczne - nie poszedł na skróty. Pokazuje opowiadaną historię niejednoznacznie, z różnych perspektyw z całą złożonością przedstawianych wydarzeń.

Kto powinien być nominowany? Wielkim grzechem członków akademii jest fakt, że w tym gronie nie znaleźli się: Sean Baker, Martin McDonagh, David Lowery, Patty Jenkins, Dee Rees, Lynne Ramsay czy Sofia Coppola - najlepsza reżyserka ubiegłorocznego MFF w Cannes (druga kobieta z tą nagrodą). Cała ta grupa stworzyła niesamowite dzieła, niezapomniane filmy - nawet jeśli nie warte Oscara, to na pewno zasługujące na nominacje.

"Dunkierka" Christophera Nolana
"Dunkierka" Christophera NolanaWarner Bros. Entertainment Polska

WSZYSTKO NA TEMAT 90. CEREMONII WRĘCZENIA OSCARÓW

Autor: Tomasz-Marcin Wrona //now / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Imperial - Cinepix

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl