Olga Tokarczuk wzbudziła entuzjazm, publikując w mediach społecznościowych zdjęcie ze swoimi czytelnikami, których przypadkiem spotkała w pociągu w Izraelu. "Piękne. Ludzie patrzą na siebie nawzajem, rozmawiają, omawiają przeczytane książki… Piękne. Uwielbiam Cię od prawieków" - brzmi jeden z komentarzy.
"Siedziałam na schodach w zatłoczonym pociągu relacji Jerozolima - Tel Awiw, którym setki ludzi wracało po protestach przetaczających się obecnie przez Izrael, gdy zagadnął mnie jeden z współpasażerów - napisała Tokarczuk pod zdjęciem, które opublikowała we wtorek na Facebooku. - Okazało się po chwili, że parę innych osób w tej cześć pociągu również czytało moje książki i tak doszło do maleńkiego, ale niezwykle miłego spotkania autorskiego".
To samo zdjęcie pisarki, jej męża Grzegorza Zygadły i mężczyzn z flagami Izraela opublikowała na Instagramie Fundacja Olgi Tokarczuk, dodając, że "rozmowy przebiegały w przyjaznej atmosferze". "I w ten właśnie sposób, równolegle do konsultacji międzyrządowych, dotyczących wykorzystania polskich doświadczeń w dławieniu niezależności sądów, nieoczekiwanym zbiegiem okoliczności dochodzi do pojednania narodowego poprzez kulturę" - czytamy we wpisie.
Czytelnicy reagują na wpis Tokarczuk
Czytelnicy Tokarczuk entuzjastycznie zareagowali na udostępnione przez nią zdjęcie. W ciągu niecałej doby pojawiło się pod nim blisko 400 komentarzy. "Piękne. Ludzie patrzą na siebie nawzajem, rozmawiają, omawiają przeczytane książki… Piękne. Uwielbiam Cię od prawieków", "Jakie to piękne i wzruszające. Spontaniczne, naturalne. Niezwykłe, została Pani rozpoznana, gdzieś daleko. Cieszę się bardzo!!!", "Świat jest coraz mniejszy, spotykamy się i mamy wspólne tematy, znajomych", "Takie spontaniczne, niezobowiązujące spotkania są najfajniejsze i chyba najsympatyczniejsze dla autorów?" - to tylko kilka z nich.
Fotografia pojawiła się w mediach społecznościowych noblistki dzień po tym, jak premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział przesunięcie prac nad kontrowersyjnymi zmianami w sądownictwie, by "osiągnąć szerszy konsensus". Planowana reforma wywołała największą od lat falę protestów w całym kraju.
Olga Tokarczuk w Izraelu
Na izraelskim rynku ukazały się dwie książki Tokarczuk: "Księgi Jakubowe" w 2020 roku oraz rok później "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Na język hebrajski przełożyła je Miriam Borenstein.
Źródło: fundacjaolgitokarczuk.org, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Olga Tokarczuk/Facebook