Natalie Portman przepytuje Olgę Tokarczuk. "Wciąż jestem pod wielkim wrażeniem"

Autor:
am
Źródło:
Instagram/@natsbookclub
Wystąpienie Olgi Tokarczuk na XIV Ogólnopolskim Kongresie Kobiet
Wystąpienie Olgi Tokarczuk na XIV Ogólnopolskim Kongresie KobietXIV Ogólnopolski Kongres Kobiet
wideo 2/5
XIV Ogólnopolski Kongres KobietWystąpienie Olgi Tokarczuk na XIV Ogólnopolskim Kongresie Kobiet

Natalie Portman i Olga Tokarczuk rozmawiały o książkach, roli kobiet, a także znaczeniu ich wieku. Hollywoodzka gwiazda, w ramach swojego klubu książki, pytała polską pisarkę o jej powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Ale nie tylko o nią.

Fani jednej z największych gwiazd współczesnego filmu nie od dziś wiedzą o wielkiej pasji Natalie Portman - książkach. Laureatka Oscara, która popularność zyskała już jako trzynastolatka występując w "Leonie Zawodowcu", prowadzi w mediach społecznościowych swój klub książkowy. To właśnie na instagramowym profilu "Natalie's Book Club" przeprowadziła wywiad z polską noblistką. Aktorka pytała Olgę Tokarczuk o książkę "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Wydana w 2009 roku w Polsce powieść stała się m.in. podstawą scenariusza filmu "Pokot". W 2018 roku ukazała się w języku angielskim.

ZOBACZ TEŻ: Nowa książka Olgi Tokarczuk już w styczniu. O czym będzie "Pan Wyrazisty"

Natalie Portman przeprowadziła wywiad z Olgą Tokarczuk

Jak wyznała Olga Tokarczuk, książkę "Prowadź swój pług przez kości umarłych" pisała przy okazji zbierania materiałów do wydanych kilka lat później "Ksiąg Jakubowych". Mówiła nawet o "rodzaju schizofrenii", gdy pracowała nad książkami w tym samym czasie. "Możesz wyobrazić sobie sytuację, gdy w moim małym pokoju były dwa biurka. Na jednym leżało mnóstwo książek historycznych i moich notatek na temat XVIII wieku, Polski, polskiej arystokracji, Żydów. Na drugim, mniejszym biurku był tylko mój mały laptop. I od czasu do czasu przeskakiwałam od jednego biurka do drugiego, by opisać historię opowiadaną przez Duszejko" - mówiła Tokarczuk.

To właśnie Janinie Duszejko, głównej bohaterce książki, laureatki Oscara i Nobla poświęciły w rozmowie więcej czasu. Natalie była szczególnie ciekawa postrzegania kobiet w kontekście wieku. Olga Tokarczuk przyznała, że pisała książkę niedługo po ukończeniu 40. roku życia. "W polskiej, czy europejskiej telewizji w tamtym czasie nie było częste, by oglądać dziennikarki w wieku 60 plus" - mówiła. Dlatego przyszła jej do głowy idea takiej postaci. "Duszejko jest mądra, inteligentna, pełna poczucia czarnego humoru, a do tego wrażliwa. Patrzy na świat z różnych stron" - mówiła pisarka w wywiadzie.

Znaczącą częścią rozmowy Portman i Tokarczuk poświęciły poezji Williama Blake'a (tytuł książki jest cytatem z wiersza poety - red.). Olga Tokarczuk wyznała, że mieszka w małej miejscowości przy samej południowej granicy Polski. I to właśnie tam, bardzo wcześnie zetknęła się z poezją brytyjskiego poety, pisarza i malarza - w okolicy mieszkało bowiem aż trzech tłumaczy jego wierszy.

"Uwielbiam dyskusję o tym, jak ludzie są połączeni z drzewami, rzekami i zwierzętami. I wciąż jestem pod wielkim wrażeniem tego, że Olga napisała 'Prowadź swój pług przez kości umarłych', pracując nad 'Księgami Jakubowymi!' w tym samym czasie" - podsumowała Portman w opisie do rozmowy z polską pisarką.

ZOBACZ TEŻ: Olga Tokarczuk na Kongresie Kobiet: prawa kobiet nie zostały dane raz na zawsze

Natalie Portman i jej klub książki

We wrześniu ubiegłego roku powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych" była książką miesiąca na instagramowym blogu Portman. "Uwielbiam sposób, w jaki ta bajkowa polska powieść łączy tajemnicę, mroczną komedię, politykę i filozofię. Gdy Janina, która preferuje towarzystwo zwierząt, wyrusza zbadać zwłoki w okolicy, wchodzi w spór z myśliwymi. Mam nadzieję, że dołączycie do mnie w tym miesiącu w czytaniu" - zachęcała autorka.

Książkowy profil Natalie Portman śledzi ponad 85 tys. internautów. Regularnie publikuje tam rozmowy z autorami - ostatnio z dziennikarzem i pisarzem Joshuą Pragerem, czy Julią May Jonas. Ale swoje książkowe fascynacje królowa Amidala z "Gwiezdnych Wojen" prezentuje też na głównym profilu, który śledzi 8,4 mln użytkowników Instagrama. Tak było również z książką Olgi Tokarczuk.

W kontekście rozmowy z polską pisarką ciekawe są również korzenie hollywoodzkiej gwiazdy. W wywiadzie dla "Dzień Dobry TVN" Natalie Portman opowiadała o swoich polskich przodkach. Wspomniała wtedy o dziadku, który mieszkał w Rzeszowie.

Autor:am

Źródło: Instagram/@natsbookclub

Źródło zdjęcia głównego: instagram.com/natsbookclub/

Pozostałe wiadomości