"Bieguni" Olgi Tokarczuk - to zdaniem kapituły nagrody Nike najlepsza polska książka 2008 roku. Nagroda została przyznana w niedzielny wieczór w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
O nagrodę walczyło siedem książek, które znalazły się w finale. Wśród nich były powieści: "Nagrobek z lastryko" Krzysztofa Vargi, "Asystent śmierci" Bronisława Świderskiego. Do "Nike" nominowano także zbiór reportaży "Obwód głowy" Włodzimierza Nowaka, opowieść reportażową "Czarny ogród" Małgorzaty Szejnert, esej "Twarz Tuwima" Piotra Matywieckiego i tomik poezji "Przelotem" Urszuli Kozioł.
"Też jestem biegunem"
Olga Tokarczuk po otrzymaniu w niedzielę nagrody Nike za powieść "Bieguni" powiedziała, że ta książka jest próbą opisu współczesnego świata przez metaforę podróży. - Ja też jestem biegunem - dodała.
- Zupełne zaskoczenie, pełny prezent - cieszyła się Tokarczuk po ogłoszeniu werdyktu jury. - Pisze się dla czytelników, jakby nie było czytelników, to nie byłoby literatury. Ale tutaj zostałam doceniona nie tylko przez nich, ale także przez jury - powiedziała.
Co znaczy podróżować?
Nagrodzona książka - "Bieguni" - to analiza fenomenu ludzkiej skłonności do podróżowania, opis świata współczesnych nomadów. Tokarczuk pracowała nad "Biegunami" przez trzy lata. Wspomina, że większość notatek robiła w podróży. - Ale nie jest to książka o podróży. Nie ma w niej opisów zabytków i miejsc. Nie jest to dziennik podróży ani reportaż. Chciałam raczej przyjrzeć się temu, co to znaczy podróżować, poruszać się, przemieszczać. Jaki to ma sens? Co nam to daje? Co to znaczy - mówiła autorka.
W finale po raz czwarty
Olga Tokarczuk po raz czwarty znalazła się w finale literackiej nagrody Nike. Po raz pierwszy w finałowej siódemce znalazła się jej powieść "Prawiek i inne czasy" w 1997 roku, potem o Nike rywalizowały "Dom dzienny, dom nocny" w roku 1999 i trzy lata później "Gra na wielu bębenkach". Wszystkie te trzy powieści zdobyły nagrody w plebiscycie czytelników "Gazety Wyborczej", ale dopiero ostatnia - nominowana w tym roku książka "Bieguni" - przyniosła Tokarczuk nagrodę Nike.
Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Jej debiut powieściowy to wydana w 1993 roku książka "Podróż ludzi Księgi", dwa lata później ukazała się jej kolejna książka - "E.E.". Ogromny sukces doniosła trzecia powieść Tokarczuk pt. "Prawiek i inne czasy" (1996), za którą pisarka w 1997 roku otrzymała Paszport Polityki. W tym samym, 1997 roku otrzymała nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Rok później w księgarniach pojawił się "Dom dzienny, dom nocny" - książka zainspirowana historią okolicy, gdzie pisarka mieszka – Sudetami i wsią Nowa Ruda. Inne książki Tokarczuk to m.in. "Gra na wielu bębenkach" (2001), esej "Lalka i perła" (2000) i "Ostatnie historie" (2003).
Nie tylko prestiż
Do nagrody Nike dołączono czek na 100 tys. zł, które pisarka przeznacza, jak wyznała dziennikarzom, na remont.
"Nike" jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Dotychczasowi laureaci "Nike" to m.in.: Wiesław Myśliwski ("Widnokrąg", "Traktat o łuskaniu fasoli"), Czesław Miłosz ("Piesek przydrożny"), Stanisław Barańczak ("Chirurgiczna precyzja"), Tadeusz Różewicz ("Matka odchodzi") czy Dorota Masłowska ("Paw królowej").
Źródło: PAP