Rusza druga edycja Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje. Tyrmand-Komeda-Polański”. Do niedzieli warszawiacy będą mogli spojrzeć na swoje miasto pryzmat twórczości Leopolda Tyrmanda, Krzysztofa Komedy i Romana Polańskiego.
Festiwal to seria warsztatów jazzowych, fotograficznych, pokazów filmowych, wykładów, koncertów i przedstawień multimedialnym.
Tegoroczny festiwal „Niewinni czarodzieje” jest kontynuacją zeszłorocznego projektu, który odbył się w dniach 3-5 listopada 2006 r. Punktem wyjścia jest 50. rocznica października ’56 i związane z nią społeczne przemiany.
Festiwal jest próbą spojrzenia na ten moment historii, jako uwolnienia wielkiej kreatywności, blokowanej wcześniej przez stalinizm. Symbolem tego przełomu są m.in. Leopold Tyrmand, Krzysztof Komeda i Roman Polański. Powieści Tyrmanda („Zły”, „Życie towarzyskie i uczuciowe” ale również „Dziennik 1954”), muzyka Komedy (np. do „Niewinnych czarodziejów” Wajdy), filmy Polańskiego (m.in. symbol epoki „Nóż w wodzie” w reżyserii Polańskiego z muzyką Komedy) „opowiadają” nie tylko o klimacie ówczesnej Warszawy, lecz stanowią niezwykle istotny punkt odniesienia dla opisu tożsamości miasta.
Jednym z głównych wydarzeń festiwalu obok uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Krzysztofowi Komedzie, czy warsztatów jazzowych pod patronatem Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, będzie multimedialny spektakl „Co Złego to My. Vol. 2”, w reżyserii Moniki „Miki” Grochowskiej. Happening odbędzie się 17 listopada, w dawnej Bibliotece Krasińskich, przy ulicy Okólnik 9. Projekt wprowadza uczestników wydarzenia w bezpośredni kontakt z kulturą lat 50. poprzez muzykę jazzową, fragmenty filmów, czy instalacji wideo.
Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl