"Niech toną" Wojciecha Bojanowskiego oraz "My, naród" Ewy Ewart i Jacka Stawiskiego ze Złotymi Delfinami w Cannes

Autor:
red.
Źródło:
TVN
"Niech toną". Reportaż Wojciecha Bojanowskiego w "Superwizjerze"
"Niech toną". Reportaż Wojciecha Bojanowskiego w "Superwizjerze"Superwizjer TVN
wideo 2/8
Superwizjer TVN"Niech toną". Reportaż Wojciecha Bojanowskiego w "Superwizjerze"

Reportaż "Niech toną" Wojciecha Bojanowskiego i reportaż "My, naród" w reżyserii Ewy Ewart i Jacka Stawiskiego zdobyły Złote Delfiny podczas festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards 2020.

Złote Delfiny na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards są przyznawane dla najlepszych filmów korporacyjnych i dokumentacji telewizyjnych.

Tegorocznego Złotego Delfina w kategorii "Sprawy bieżące, problemy ludzkie i problemy społeczne" zdobył reportaż "Superwizjera" TVN24 "Niech toną" w reżyserii Wojciecha Bojanowskiego. Zdjęcia do reportażu wykonał Kamil Młyńczyk, operator "Faktów" TVN i TVN24.

"Niech toną"

Dziennikarz TVN24 przez kilka tygodni był członkiem załogi statku Sea-Watch 3, który patroluje akweny morskie i próbuje ratować tych, których czeka niemal pewna śmierć.

Według statystyk każdego dnia roku, również dzisiaj na Morzu Śródziemnym życie traci średnio sześć osób, które próbują przedostać się do Europy. Droga prowadząca z Libii na Maltę lub włoską wyspę Lampedusa to wciąż najbardziej niebezpieczny szlak migracyjny świata. Obraz opowiada historię ludzi, którzy porzucili swoje dotychczasowe życie i zdecydowali się nieść pomoc na morzu. Odpowiada na pytania o to, przed czym uciekają ci, którzy za wszelką cenę chcą dotrzeć do Europy.

REOPRTAŻ "NIECH TONĄ " WOJCIECHA BOJANOWSKIEGO W TVN24.PL

"My, naród"

Ewa Ewart i Jacek Stawiski odebrali Złotego Delifna za dokument "My, naród". Obraz powstał z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce. Prapremiera filmu odbyła się 2 czerwca 2019 roku w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności, a w uroczystości wziął udział, między innymi były prezydent i jeden z głównych bohaterów wydarzeń 1989 roku Lech Wałęsa.

Narracja dokumentu Ewy Ewart i Jacka Stawiskiego zbudowana jest wokół kluczowych momentów z 1989 roku, kiedy to wybory czerwcowe przyczyniły się do obalenia komunizmu w Polsce oraz zapoczątkowały reakcję łańcuchową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej: od upadku Muru Berlińskiego po rozpad Związku Radzieckiego. Ukazuje także ostatnie 30 lat z perspektywy międzynarodowej, ze szczególnym naciskiem na rolę, jaką odegrały Stany Zjednoczone w transformacji w Polsce. Elementem produkcji są wspomnienia świadków oraz uczestników tych przełomowych wydarzeń. Wśród nich znaleźli się: Lech Wałęsa, Madeleine Albright, Daniel Fried, Andrew Nagórski, Joe Lieberman, Barbara Kalabińska, Thomas Simons i Aleksander Kwaśniewski. W filmie zaprezentowano liczne archiwalne zapisy historycznych wydarzeń - niektóre z nich przez lata nieodtwarzane i zapomniane.

OGLĄDAJ "MY, NARÓD" EWY EWART W TVN24.PL

Od 2010 roku Cannes Corporate Media & TV Awards ustanawia światowe standardy dla filmów korporacyjnych. W skład jury wchodzą laureaci Oscara i Emmy oraz specjaliści do spraw komunikacji korporacyjnej. Dotychczasowi zdobywcy nagród z pięciu kontynentów i laureaci Grand Prix z Australii, Brazylii, Francji, Holandii i Szwajcarii, czynią festiwal prawdziwie międzynarodowym.

Autor:red.

Źródło: TVN

Pozostałe wiadomości