Napisz o bitwie, zdobądź 70 tysięcy

 
Bitwa Warszawska ruchoma i w kolorze?
Źródło: TVN24.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej i Polski Instytut Sztuki Filmowej organizują konkurs filmowo historyczny: wystarczy tylko napisać scenariusz do filmu o wojnie polsko-bolszewickiej, aby zarobić 70 tysięcy złotych.

Konkurs jest już drugą odsłoną programu "Dziedzictwo dla Przyszłości", którego inicjatorem jest właśnie Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Program zakłada przedstawienie w wysokobudżetowych filmach dokumentalnych i fabularnych najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Pierwszy konkurs w ramach programu, ogłoszony i rozstrzygnięty w zeszłym roku przez PISF, wyłonił najlepsze scenariusze filmów dokumentalnych i fabularnych o Powstaniu Warszawskim.

Ministerstwo zachęcą do udziału

W programie konkursu, napisanym przez Ministerstwo Obrony, czytamy zachęcający do podjęcia tematyki, zarys historyczny wydarzenia:

Lord Edgar Vincent d’Abernon, szef misji alianckiej, przybyłej do Warszawy latem 1920 r., w decydujących chwilach wojny toczonej przez Polskę z bolszewicką Rosją, we wspomnieniach opublikowanych dziesięć lat później uznał Bitwę Warszawską, za osiemnastą decydującą w dziejach świata. Porównał ją m.in. z bitwą stoczoną pod Tours w 732 r. pisząc, że gdyby Karol Młot nie zahamował podbojów saraceńskich w bitwie pod Tours, to niewątpliwie, wykładanoby dziś Koran w uczelniach Oxfordu. Bitwa Warszawska 1920 r., jego zdaniem, wybawiła Europę od jeszcze bardziej fanatycznej tyranii Sowietów, a studentów Oxfordu nie tylko od studiowania nauk Lenina i Stalina, ale i praktycznego wdrażania krwawych eksperymentów społecznej inżynierii.

Polsce brakuje filmów historycznych

Agnieszka Odorowicz, Dyrektor PISF zauważyła, że nie ma dobrego filmu przedstawiającego wydarzenia tamtych dni, który można by pokazać światu - filmu, który wszedłby do kanonu kultury światowej. Agnieszka Odorowicz podziękowała przedstawicielom Ministerstwa Obrony Narodowej za całą dotychczasową współpracę i "bezcenną pomoc resortu i wojska" przy wielu produkcjach filmowych.

Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON płk Marek Paterek powiedział, że oczekiwany film będzie nowoczesną formą kształcenia historycznego w realizowanym przez resort programie obywatelskiego wychowania żołnierzy.

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Centralnego Archiwum Wojskowego i Wojskowego Biura Badań Historycznych zadeklarowali przyłączenie się do projektu, udział w jury, a także dostarczenie wszelkiej, dostępnej ikonografii historycznej zgromadzonej w tych instytucjach.

Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: