Ranking stu najlepszych nieanglojęzycznych filmów świata przygotowała BBC. Są na niej dwa filmy polskie: "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy i "Trzy kolory: Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego.
Ranking BBC Culture powstał przy udziale 209 ekspertów z 43 krajów - recenzentów, krytyków, akademików i twórców festiwali filmowych - z "wszystkich kontynentów poza Antarktyką".
Polską kinematografię w rankingu reprezentują dwa filmy: "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy i "Trzy kolory: Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego. Obraz Wajdy z 1958 roku zajął 99. miejsce, dzieło Kieślowskiego jest wyżej, bo na 64. miejscu.
Na liście 100 najlepszych nieanglojęzycznych filmów są dzieła 67 reżyserów z 24 krajów, nakręcone w 19 językach.
Autorzy rankingu BBC wskazują, że poza angielskim to francuski staje się wiodącym językiem kina. W tym języku powstało 27 wybranych do czołowej setki tytułów. Silną reprezentację mają także filmy w języku mandaryńskim - 12 oraz włoskim i japońskim - po 11 dzieł.
Klasycy na topie
45 procent uczestniczących w przygotowaniu zestawienia osób to kobiety, ale w najlepszej setce rankingu znalazły się jedynie cztery filmy wyreżyserowane bądź współreżyserowane przez panie. Najwyżej - na 14. miejscu - znalazł się "Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela" z 1975 roku w reżyserii Chantal Akerman, belgijskiej reżyserki awangardowej polskiego pochodzenia.
Jedna czwarta filmów, które znalazły się w pierwszej setce, reprezentuje kraje Dalekiego Wschodu. Z Japonii pochodzi 11 produkcji, sześć z Chin, cztery z Tajwanu, trzy z Hongkongu i jeden z Korei Południowej. Autorzy listy podkreślają, że chociaż najwięcej głosów zebrało dzieło Akiry Kurosawy "Siedmiu samurajów", to żaden z sześciu japońskich krytyków na filmy tego reżysera nie wskazał.
Pierwsza dziesiątka została zdominowana przez absolutnych klasyków. To Akira Kurosawa ("Siedmiu samurajów" i "Rashomon"), Vittorio de Sica ("Złodzieje rowerów"), Yasujiro Ozu ("Tokijska opowieść”), Jean Renoir ("Reguły gry"), Ingmar Bergman ("Persona"), Federico Fellini ("Osiem i pół” i "Słodkie życie"), Francois Truffaut ("Czterysta batów") i Wong Kar-Wai ("Spragnieni miłości").
Autor: tmw\kwoj / Źródło: BBC Culture