Nagroda Literacka Nike 2021 zostanie przyznana 3 października. Przybliżamy siedem finałowych książek. Monika Śliwińska w biografii "Panny z 'Wesela'. Siostry Mikołajczykówny i ich świat" sięga po kobiety, które dotychczas funkcjonowały w literaturze w cieniu własnych mężów.
Anna, Jadwiga, Maria Mikołajczykówny - chłopskie córki, uwiecznione przez Stanisława Wyspiańskiego w "Weselu". Do tej pory żyły w tle swoich sławnych mężów: Włodzimierza Tetmajera, Lucjana Rydla i Ludwika de Laveaux. Wychodząc od przynależności klasowej swoich bohaterek, Monika Śliwińska z kronikarską precyzją kroi opowieść o emancypacji i burzeniu stereotypów. Opowieść o tym, jak u boku mężów, budowały własną niezależność i jak ogromny wpływ miały na ich życie. Pisząc ich biografie, Śliwińska przywraca im należyte miejsce w historii polskiej literatury.
- To, co mnie w samej sobie zaskoczyło, to taka silna potrzeba przekazania w tej historii tego, żeby ta książka była uważnie czytana. Żeby ta historia szła dalej, żeby o tych dziewczynach się mówiło, dyskutowano. To jest to, czego jako kobieta i jako autorka mogę sobie życzyć. Nie piszę książek o kobietach, które zmieniły świat, a o tych, które w zastanej rzeczywistości umiały znaleźć swoje miejsce w życiu. I to jest najistotniejsze: żeby o nich opowiadać i rozmawiać - mówi Śliwińska.
Urodzona w 1978 roku Monika Śliwińska jest dziennikarką i redaktorką. Od 2009 roku związana z Ośrodkiem "Brama Grodzka – Teatr NN" w Lublinie. Autorka książki "Muzy Młodej Polski" (2004), uhonorowanej Nagrodą Klio oraz biografii Stanisława Wyspiańskiego "Dopóki starczy życia" (2017).
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24