Nagroda Literacka Nike 2021 zostanie przyznana 3 października. Przybliżamy siedem finałowych książek. "Fuerte" Kaspra Bajona to połączenie esejów z reportażem, autorefleksji pisarza i scenarzysty przyglądającego się mieszkańcom "europejskiego raju", którzy na co dzień w rajskich humorach nie są.
Podróż definiują dwa stany: opuszczenia i zastania - opuszczenia starego i bezpiecznego, zastania nowego, niestałego, nieznanego. Kasper Bajon odwraca ten porządek: to, co zastane staje się tym, co opuszcza, wybierając Fuerteventurę na miejsce swojego nowego życia.
W przenikających się ze sobą esejach i reportażach, Bajon oswaja to, co nieznane - wyspę. Tworzy przy okazji szczególny autoportret z wyspą w tle.
- Jestem zachwycony tą wyspą. Jest coś takiego, że jest mi strasznie bliska. Mam wrażenie, że ona mi mnóstwo daje. To, że tutaj siedzę, to też ona mi to dała. Aczkolwiek jest to smutne miejsce. Tak zawsze je postrzegałem: zachwyt skierowany wstecz. Przeżyłem tam najlepsze chwile swojego życia, ale wiem, że to już jest przeszłe. Jest w tej książce coś z pożegnania - mówi Kasper Bajon.
Kasper Bajon urodził się w 1983 roku. Jest synem malarki Katarzyny Gintowt i reżysera Filipa Bajona. Studiował w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W swoim dorobku ma trzy powieści oraz trzy tomy poetyckie. Zarówno wiersze, jak i prozę publikował w wielu tytułach prasowych, między innymi w "Gazecie Wyborczej", "Dwutygodniku", "Twórczości", "Śląsku", "Kontekstach", "Wyspie", "Ricie Baum" czy "Więzi". Był stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Wraz z żoną Klarą Kochańską nakręcił debiutancki film "Via Carpatia", który został ciepło przyjęty na festiwalach filmowych w kraju i za granicą.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24