Małgorzata Braunek - niezapomniana Oleńka nie żyje. Przegrała z rakiem

Zmarła Małgorzata Braunek
Zmarła Małgorzata Braunek
tvn24
Małgorzata Braunek nie żyjetvn24

Po długiej walce z rakiem zmarła Małgorzata Braunek, niezapomniana Oleńka Billewiczówna w "Potopie" Jerzego Hoffmana i Izabela Łęcka w telewizyjnej "Lalce" Ryszarda Bera. Ostatnio oglądaliśmy ją w ekranizacji popularnej sagi Marii Kalicińskiej "Dom nad rozlewiskiem". Od ponad roku walczyła z nowotworem. Odeszła dziś rano.

Małgorzata Braunek do historii polskiego kina przeszła dwoma kreacjami w dużych kostiumowych produkcjach, będących adaptacjami znakomitej prozy: pierwszą była rola Oleńki Billewiczówny w nominowanej do Oscara w kategorii film zagraniczny ekranizacji "Potopu" Henryka Sienkiewicza w reż. Jerzego Hoffmana, drugą - kreacja Izabelli Łęckiej w telewizyjnym serialu Ryszarda Bera "Lalka". Film był ekranizacją najgłośniejszej powieści Bolesława Prusa.

Potem byli Wajda i Leszczyński. Grała mnóstwo. Mimo, że jej kariera była jedną z najbardziej błyskotliwych kobiecych karier aktorskich ostatnich dekad, na początku lat 80. odeszła od zawodu. Mówiła, że czuje się wypalona. Zaczęła praktykować buddyzm i często podkreślała, że to on daje jej siłę do życia.

Na ekrany powróciła dopiero pod koniec lat 90., do kina w 2005 roku.

Współczesna i szalona

Jej kariera aktorska zaczęła się z impetem. W filmie zadebiutowała jeszcze jako studentka w 1967 roku, rolą Teresy w "Skoku" Kazimierza Kutza i Antoniego Krauzego. Na planie filmowym po raz pierwszy spotkała się wtedy zawodowo z Danielem Olbrychskim, u boku którego kilka lat później stworzy najsłynniejszą ze swoich kreacji u Jerzego Hoffmana. Od razu została dostrzeżona. Posypały się propozycje.

W tym samym roku pojawiła się w głośnym, nagradzanym na wielu światowych festiwalach poetyckim obrazie Witolda Leszczyńskiego "Żywot Mateusza" z Franciszkiem Pieczką w roli głównej. Od tego czasu przez kolejne lata niemal nie schodziła z planu. Była jedną z najbardziej znanych i cenionych polskich aktorek polskich przełomu lat 60. i 70.

Rok 1968 to były znakomite, pierwszoplanowe role w psychologicznych obrazach: "Ruchome piaski" Władysława Ślesickiego oraz "Wniebowstąpienie" Jana Rybkowskiego. Wielkim sukcesem aktorki była pamiętna kreacja u boku Zygmunta Malanowicza w "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy. Film był adaptacją opowiadania Janusza Głowackiego pod tym samym tytułem i wywołał dyskusję. Braunek zagrała młodą studentkę polonistyki Irenę, która nawiązuje romans z głównym bohaterem, tłamszonym przez żonę i teściową.

Film był satyrą na postępujące zmiany w społeczeństwie, w którym kobiety stają się coraz bardziej władcze i energiczne, a mężczyźni coraz słabsi, pozbawieni własnej woli i inwencji.

Kojarzyła się z mocno współczesnym odważnym kinem. Wystąpiła w dwóch filmach w reżyserii ówczesnego męża Andrzeja Żuławskiego: "Trzecia część nocy" oraz "Diabeł". W obu filmach partnerował jej Leszek Teleszyński. Oba, jak to w przypadku Żuławskiego, wywołały sporo zamieszania, a nawet protesty.

Niedzisiejsza i łagodna

I nagle okazało się, że ta współczesna dziewczyna równie przekonująco wypada w kostiumach z innych epok. To w nich właśnie miała zagrać najważniejsze role życia w filmach Hoffmana i Bera. Pokonała inne kandydatki i całkowicie zmieniła emploi. Reżyserzy chcieli pracować właśnie z nią.

Rok 1974 to najbardziej znana rola Braunek w słynnej, wielokrotnie przypominanej telewidzom adaptacji "Potopu" Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana, w której wcieliła się w pamiętną rolę Oleńki Billewiczówny, ukochanej Andrzeja Kmicica. Tej kreacji zazdrościły jej wszystkie aktorki. Nawracała na drogę cnoty i patriotycznych zrywów granego przez Daniela Olbrychskiego Kmicica. Była piękna i łagodna. Od nowa budowała swój odmienny wizerunek. Obraz nominowany do Oscara był największym sukcesem w karierze Hoffmana i przyniósł jej wielką popularność.

Później ponownie spotkała się z Wajdą na planie brytyjsko-polskiej produkcji "Smuga cienia". Kolejną, najważniejszą obok postaci Oleńki w jej dorobku aktorskim rolą była znów wielka klasyka polskiej literatury. Wcieliła się w postać Izabeli Łęckiej w telewizyjnej adaptacji "Lalki" Bolesława Prusa w reżyserii Ryszarda Bera, a jej partnerem był Jerzy Kamas w roli Wokulskiego. Serial odniósł równie wielki sukces, co jego kinowa wersja w reżyserii Wojciecha Hasa, już z innymi aktorami.

Braunek była nie tylko aktorką, ale również nauczycielką zenfacebook

Wkrótce potem ku zdumieniu wszystkich, Małgorzata Braunek u szczytu swej popularności, na prawie 20 lat odsunęła się od zawodu.

Wielki powrót

Zniknęła na tak długo, że jej fani zwątpili już w jej powrót. Pojawiła się znowu w końcu lat 90. najpierw w serialach. Zdumiewała wielkim wewnętrznym spokojem, który jak mówiła, odnalazła w buddyzmie. Wyglądała pięknie i zarażała radością życia. Została zwierzchnikiem Związku Buddyjskiego "Kanzeon", nauczycielką zen. Wspierała ruch na rzecz praw człowieka w Chinach. Razem z Mają Ostaszewską i Ksawerym Jasieńskim nagrała w 2007 roku adaptację audio buddyjskich bajek zebranych przez Rafe Martina w zbiorze "Głodna tygrysica".

Wielkim powrotem aktorki do kina były w 2005 roku "Tulipany" Jacka Borcucha, opowieść o przyjaźni 60-latków, którzy wreszcie znajdują czas, by przyjrzeć się swojemu życiu i na nowo zacząć się nim w pełni cieszyć. Braunek zagrała tam wspólnie z m.in. Janem Nowickim i Andrzejem Chyrą. Za tę rolę otrzymała Polską Nagrodę Filmową Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca. "W tej chwili jestem bardzo otwarta na propozycje. Jeśli trafi się dobra rola, zagram z przyjemnością, będę mieć przygodę, a jeszcze i coś zarobię" - mówiła po "Tulipanach".

Małgorzata Braunek w serialu "Dom nad rozlewiskiem"TVP, materiały prasowe

W 2009 r. zaczęła grać w serialu telewizyjnym "Dom nad rozlewiskiem" na podstawie sagi Małgorzaty Kalicińskiej. Produkcja zdobyła sympatię widzów i w kolejnych sezonach realizowano jej kontynuację. Aktorka odebrała nagrodę Wiktora dla najlepszej aktorki telewizyjnej roku i kontynuowała pracę nad serialem przez kolejne lata. Pracę przerwała ciężka choroba, choć po kolejnych operacjach, gdy czuła się lepiej, wracała na plan.

Wystąpiła także w przedstawieniu Krystiana Lupy "Persona. Ciało Simone" w stołecznym Teatrze Dramatycznym. Mówiła, że to bardzo ważna dla niej kreacja. Niedawno, już bardzo chora, odebrała złoty medal Gloria Artis z rąk byłego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Odeszła w poniedziałek rano w wieku 67 lat.

Autor: Justyna Kobus /zp / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę weszły w życie zmiany w Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego. Polscy żołnierze mogą od teraz nosić zarost do długości trzech centymetrów, a także odsłonić tatuaże na ramionach i przedramionach.

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Źródło:
PAP

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu. - Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji - mówił premier Donald Tusk.

"Nigdy więcej samotności"

"Nigdy więcej samotności"

Źródło:
TVN24

Nie wolno ustępować imperializmowi, druga wojna światowa jest tego wielką lekcją - podkreślił w niedzielę w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "wybaczenie i uznanie winy to jedno, a zadośćuczynienie za szkody to drugie". - I ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat - powiedział.

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Źródło:
PAP
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbywają się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak piszą media, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) "zmierza po bezprecedensowe wyniki". W Turyngii prawdopodobnie wygra, a w Saksonii idzie łeb w łeb z chadekami - wskazują ostatnie sondaże. Na ulice Erfurtu w Turyngii wyszły w sobotę tysiące osób - zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej partii. "Niemcy Wschodnie!", "Naziści precz!", było słychać głosy z dwóch stron. Wybory w Niemczech śledzi dzisiaj cały świat.

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

Źródło:
PAP

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

Według oficjalnych danych, w Meksyku od 1950 roku zaginęło bez wieści 116 386 osób, których nigdy nie odnaleziono - ogłosiły w piątek tamtejsze stowarzyszenia obrońców praw człowieka.

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Źródło:
PAP

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

Iga Świątek wywalczyła awans do kolejnej rundy US Open. Premier Donald Tusk zapowiedział "wielką rządową spowiedź powszechną". Zmarła była rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 1 września

Źródło:
tvn24.pl

W Rzeszowie, na osiedlu Biała, doszło do pożaru budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej. W jednym z nich doszło do wybuchu butli z gazem. Służby informują, że nie ma rannych. Przed przyjazdem strażaków z budynków ewakuowało się 20 osób.

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Źródło:
TVN24, PAP

Zmiana zasad opłat za parkowanie w miastach może być dla niektórych dramatyczna w skutkach. Trudno inaczej nazwać wezwanie do zapłacenia 18 tysięcy złotych dla kobiety z niepełnosprawnością. Są też inne przykłady z innych miast. 

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Źródło:
Fakty TVN

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl