W niedzielę 25 lutego o godz. 20 TVN wyemituje trzeci odcinek programu "Autentyczni". Na pytania osób w spektrum autyzmu tym razem będzie odpowiadał Michał Matczak, czyli raper Mata. - Chciałbym przekazać wszystkim, którzy może się trochę boją, nie wiedzą, o co chodzi. Zobaczcie nasz program - namawia Maciej Stuhr, który moderuje rozmowę.
W listopadzie ubiegłego roku zobaczyliśmy dwa pierwsze odcinki "Autentycznych" z udziałem Roberta Makłowicza i Natalii Kukulskiej. Nie tylko spotkały się z dużym zainteresowaniem widzów, ale przede wszystkim przyczyniły się do zwiększenia świadomości oraz zapoczątkowały społeczną dyskusję na temat autyzmu.
- Myślę, że ten program rozwiewa jakieś niepokoje, lęki, uprzedzenia, ale przede wszystkim pokazuje prawdziwych ludzi ze swoimi czasami ograniczeniami, ale też wielkimi możliwościami. Ze swoją wrażliwością ogromną, z uczuciami - mówi Maciej Stuhr w rozmowie z tvn.pl. Podkreśla, że dzięki programowi widzowie mogą poznać osoby w spektrum bliżej. - Wszyscy, którzy dotąd nie mieliśmy zbyt wielu kontaktów z tym światem, zaczynamy się uspokajać, mieć swoich faworytów, cieszyć się spotkaniem z nimi i ciekawą rozmową. CZYTAJ TEŻ: Mata gościem w programie "Autentyczni". O spektrum autyzmu mówi: to moja supermoc
Maciej Stuhr o "Autentycznych"
Dotąd w "Autentycznych" padło wiele niespodziewanych pytań. Które Stuhr najbardziej zapamiętał? - Pytanie jednego z naszych przyjaciół do Natalii Kukulskiej, jak radzić sobie w świecie bez mamy. W pewnym momencie jasno zaczęło [z tego pytania] wynikać, że to nie jest tylko pytanie ciekawego dziennikarza, ale pytanie człowieka, który ma ten sam problem - mówi aktor.
Przed nagrywaniem programu miał niewielką wiedzę na temat spektrum autyzmu. Namawia widzów, żeby "po prostu otworzyć serca". - Otworzyłem kiedyś swój dom dla uchodźców. I też niewiele wiedziałem, i też - jak wiele różnych osób - bałem się po prostu, bo jak nie wiesz, co ci grozi, to się zaczynasz bać. I potem (...) się okazuje, że wszystko jest dobrze, że ludzie mogą być dla siebie dobrzy, mili, otwarci na siebie. To jest coś, co chciałbym przekazać wszystkim, którzy może się trochę boją, nie wiedzą, o co chodzi. Zobaczcie nasz program i zobaczycie, że powoli się zaczną wasze serduszka otwierać - zachęca aktor. CZYTAJ TEŻ: "Autentyczni". Makłowicz i pytania o wybujałe ego, kolor bielizny i człowieczeństwo
"Autentyczni" co to za program
"Autentyczni" to polska wersja hitu telewizji France 2 ("Les Rencontres du Papotin"). Wymyślili go Olivier Nakachi i Eric Toledano, duet, który wyreżyserował film "Nietykalni". Występują w nim osoby z ASD (zaburzenie ze spektrum autyzmu). Wcielają się w dziennikarzy i przeprowadzają wywiady ze znanymi ludźmi ze świata kultury. Wcześniej przygotowują się do nagrania pod okiem profesjonalistów. Osoby w spektrum autyzmu myślą i przetwarzają informacje inaczej niż osoby neurotypowe. Operują konkretem, zwykle nie wychwytują w rozmowie sarkazmu, żartu czy metafory. Wszystko rozumieją dosłownie. Są bezpośrednie i spontaniczne, "nie owijają w bawełnę" i niczego nie udają.
Źródło: tvn.pl
Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa