Łupkowe eldorado na dzikiej północy. Ten film odbierze Polakom Oscara?

Trailer dokumentu "White Earth"
Trailer dokumentu "White Earth"
J.Christian Jensen
Szyby naftowe wpisały się na dobre w krajobraz White EarthJ.Christian Jensen

W lutym temperatura spada do -30 st. C, wszystko pachnie gazem, wokół tylko ubita ziemia i szyby naftowe. To miał być american dream dla wielu rodzin, które w ruszyły na dziką północ w poszukiwaniu pracy na polach naftowych. Trafili do przyczep kempingowych na pustkowiu. Nominowany do Oscara „White Earth” J.Christiana Jensena rozprawia się z mitem amerykańskiej ziemi obiecanej na miarę XXI wieku. Film rywalizuje o statuetkę z dwoma polskimi dokumentami: „Joanną” i „Naszą klątwą”.

Wszystko zaczęło się w 2006 roku, kiedy Amerykanie w górzystej formacji Bakken, rozciągającej się na 36 tys. kilometrów kwadratowych w Północnej Dakocie, Montanie i Kanadzie, odkryli ogromne złoża ropy i gazu łupkowego. „Oil boom” ściągnął na północ miliony Amerykanów, którzy stracili pracę z powodu wielkiego kryzysu. Podczas gdy w Las Vegas coraz częściej można było znaleźć ogłoszenia „na sprzedaż”, w miastach Dakoty Północnej niemal wszędzie wisiały kartki z ogłoszeniami pracy.

- Wpadłem na pomysł zrobienia filmu, kiedy usłyszałem o masowej migracji pracowników z mojego rodzinnego St. George w Utah - tłumaczył J. Christian Jensen w rozmowie z „Frontrunner Magazine”. - To było miasto, które dynamicznie rozwijało się dzięki rynkowi mieszkaniowemu, dopóki nie podupadła gospodarka. Wtedy wszyscy zaczęli wyjeżdżać.

Szyby naftowe w White EarthJ.Christian Jensen

White Earth

Z powodu braku bazy hotelowej w rejonie wydobycia w Północnej Dakocie było niezmiernie trudno znaleźć jakikolwiek nocleg, więc czasami jedyną z opcji było spanie w samochodzie J.Christian Jensen

Próba okiełznania Dzikiej Północy ma swoją cenę. Infrastruktura nie nadąża tutaj za gorączką ropy łupkowej i napływającą ludnością. Z powodu braku mieszkań ludzie śpią w ciężarówkach. Zamiast bielonych domków z ogródkiem i drewnianym płotkiem, powstają ogromne osiedla kempingowe. Wiele przyczep jest pospiesznie i tymczasowo rozbudowywanych, by pomieścić kilkuosobowe rodziny.

Jensen jesienią 2012 roku ruszył z kamerą do White Earth, małego miasteczka w Dakocie Północnej, położonego ok. 100 km od granicy z Kanadą. Jeszcze w 2000 roku mieszkało tam 60 osób, ponad dekadę później - jak mówi jeden z bohaterów w filmie - już kilkadziesiąt razy więcej.

Surowość tego miejsca dała się we znaki samemu reżyserowi. - Z powodu braku bazy hotelowej w rejonie wydobycia było niezmiernie trudno znaleźć jakikolwiek nocleg, więc czasami jedyną z opcji było spanie w samochodzie - mówił reżyser.

Szyby naftowe na stałe wpisały się w krajobraz White EarthJ.Christian Jensen
Jensen twierdzi, że pola naftowe trzeba kręcić nocąJ.Christian Jensen

Film, który o włos by nie powstał

Bohaterami „White Earth” początkowo mieli być członkowie jednej z górniczych rodzin. Jednak na tydzień przed rozpoczęciem zdjęć do Jensensa zadzwonił ojciec i poinformował, że żona i dzieci nie wytrzymały warunków życia na dalekiej północy i wracają do domu w środowych Stanach.

Jensen zupełnie przez przypadek trafił na dziesięcioletniego Jamesa, który wówczas mieszkał w Dakocie Północnej od roku. Chłopiec przyjechał tu razem z ojcem.

Jensen zdecydował, że to dzieci opowiedzą w jego filmie o łupkowym eldorado. To one są na pierwszym planie, a zdominowany przez dorosłych mężczyzn przemysł wydobywczy jest tylko tłem dla ich opowieści.

- Są fantastyczni, bo patrzą, słuchają i są tacy prawdziwi. Za pomocą dzieci masz dostęp do świata dorosłych, bo one często przekazują rzeczy, które usłyszały od dorosłych bez tej całej lukrowej otoczki - tłumaczył Jensen.

W „White Earth” mówią mali mieszkańcy miasteczka: James, Elena i Leevi. Format jest prosty: troje dzieci, trzy historie.

Nowicjusz

Zawsze byłem przywiązany do osób z peryferiów opowieści. Wyrzutki i outsiderzy często przekazują więcej prawdy o społeczeństwie i instytucjach niż »normalni« ludzie w ramach tego systemu J.Christian Jensen

- Przeprowadziłem się tutaj latem, kiedykolwiek ono nadchodzi. Powiedziałem: wow, to niesamowite, a potem wow, to okropne - mówi na początku filmu chłopiec. Dziesięciolatek mieszka w White Earth z ojcem, który - jak niemal wszyscy - pracuje na polu naftowym i wiecznie nie ma go w domu. Chłopiec nie chodzi do szkoły i - jak sam mówi w filmie - "siedzi w domu i szuka sobie czegoś do roboty". Gra na Playstation, bawi się z psami, rzuca gwiazdkami ninja do prowizorycznej tarczy z zrobionej z kartonowego pudła.

- Zawsze byłem przywiązany do osób z peryferiów opowieści. Wyrzutki i outsiderzy często przekazują więcej prawdy o społeczeństwie i instytucjach niż 'normalni' ludzie w ramach tego systemu - wyjaśniał Jensen.

Głównym bohaterem filmu jest 10-letni JamesJ.Christian Jensen

Imigrantka

Jensen z kamerą wchodzi do przyczepy kempingowej zajmowanej przez latynoską rodzinę. Dziesięcioletnia Elena opowiada, że śpią z rodzicami i rodzeństwem w małym pomieszczeniu, jest strasznie ciasno. Mama pociesza ją jednak, że tata niedługo wybuduje szopę i będzie trochę luźniej.

Ojciec Eleny pracuje w rafinerii, matka sprząta, gotuje obiady pracownikom. To jedyna dorosła osoba, której w filmie Jensen oddaje głos. - Decyzja o włączeniu do filmu głosu matki, Flor, była czymś, nad czym się długo zastanawiałem. (…) Całkowicie mnie rozłożyła, popłakałem się przez jej szczerość i nadzieję, z którymi całkowicie poświęciła się dzieciom. Relacja Flor była tak skoncentrowana na jej dzieciach i ich doświadczeniu, że poczułem, że podjąłem dobrą decyzję - powiedział reżyser.

- Marzę o trzech rzeczach - mówi w filmie Flor. - Że moje dzieci skończą studia, że spotka je lepszy los niż mnie i mojego męża oraz że nigdy nie będą miały rozbitej rodziny.

Elena razem z rodzicami i rodzeństwem mieszka na osiedlu kempingowymJ.Christian Jensen

Obcy

W filmie Jensen oddaje głos także rdzennej mieszkance White Earth, Leevi. Jej rodzina od pokoleń prowadzi tutaj farmę, ma kilka szybów naftowych, dlatego dziewczynka patrzy na przemysł wydobywczy z zupełnie innej perspektywy. Dla niej „oil boom” to przede wszystkim obcy ludzie, którzy się tu nagle pojawili, tysiące samochodów. Żali się, że nie może sama chodzić na spacery, bo wszędzie jest pełno obcych, których ona się boi.

- Myślę, że kiedy będę stara, to Dakota Północna wróci do normalności - twierdzi w filmie.

Ropa zabiera tatusia

„White Earth” opowiada o kryzysie współczesnej rodziny. Często na północ Stanów Zjednoczonych przeprowadzali się sami ojcowie, którzy utrzymywali rodziny, przesyłając im pieniądze. Z czasem kobiety i dzieci dołączały do nich. Tak właśnie było w przypadku rodziny Eleny. Inne dziecko w filmie opowiada, że tata pracuje przez 20 dni w miesiącu i następnie 10 dni spędza w domu. Dziewczynka ze łzami w oczach deklaruje, że „brakuje jej tatusia”.

Z kolei ojciec Jamesa dużo pracuje i rzadko bywa w domu, ale dzwoni do syna po kilka razy dziennie. Chłopiec twierdzi, że każda z nich ma zwykle taki sam przekaz, który chłopiec streszcza do: „Kocham cię, zadzwonię później, chciałem tylko sprawdzić, co u ciebie”.

W White Earth wydobycie trwa całą dobęJ.Christian Jensen
Praca w White Earth zaczyna się jeszcze przed świtemJ.Christian Jensen

J. Christian Jensen to absolwent sztuk pięknych na Uniwersytecie Stanforda, uniwersytecki wykładowca filmu dokumentalnego i zdobywca wielu nagród filmowych. Na przestrzeni lat pracował na planie w różnym charakterze, ale - jak sam twierdzi - postawił na własny film. Reżyseruje i kręci filmy krótkometrażowych dla telewizji i do internetu. Pracował i mieszkał m.in. w Brazylii, Chinach i Indiach. Jak sam podkreśla, zawodowo interesują go historie ludzi z krajów nowo uprzemysłowionych. W filmach zderza duchowość, naukę, technologię z nowoczesnym społeczeństwem.

Jego „White Earth” został nominowany do Oscara w kategorii krótkometrażowy dokument. W tej samej kategorii nominowano dwa polskie filmy: „Joannę” Anety Kopacz i „Naszą klątwę” Tomasza Śliwińskiego.

Plakat filmuJ.Christian Jensen

Autor: Patrycja Król / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: J.Christian Jensen

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie starszy kapitan Jarosław Belina potwierdził na antenie TVN24, że ze wstępnych doniesień ratowników z miejsca zdarzenia wynika, że jeden z pojazdów jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl