Łupkowe eldorado na dzikiej północy. Ten film odbierze Polakom Oscara?

Trailer dokumentu "White Earth"
Trailer dokumentu "White Earth"
J.Christian Jensen
Szyby naftowe wpisały się na dobre w krajobraz White EarthJ.Christian Jensen

W lutym temperatura spada do -30 st. C, wszystko pachnie gazem, wokół tylko ubita ziemia i szyby naftowe. To miał być american dream dla wielu rodzin, które w ruszyły na dziką północ w poszukiwaniu pracy na polach naftowych. Trafili do przyczep kempingowych na pustkowiu. Nominowany do Oscara „White Earth” J.Christiana Jensena rozprawia się z mitem amerykańskiej ziemi obiecanej na miarę XXI wieku. Film rywalizuje o statuetkę z dwoma polskimi dokumentami: „Joanną” i „Naszą klątwą”.

Wszystko zaczęło się w 2006 roku, kiedy Amerykanie w górzystej formacji Bakken, rozciągającej się na 36 tys. kilometrów kwadratowych w Północnej Dakocie, Montanie i Kanadzie, odkryli ogromne złoża ropy i gazu łupkowego. „Oil boom” ściągnął na północ miliony Amerykanów, którzy stracili pracę z powodu wielkiego kryzysu. Podczas gdy w Las Vegas coraz częściej można było znaleźć ogłoszenia „na sprzedaż”, w miastach Dakoty Północnej niemal wszędzie wisiały kartki z ogłoszeniami pracy.

- Wpadłem na pomysł zrobienia filmu, kiedy usłyszałem o masowej migracji pracowników z mojego rodzinnego St. George w Utah - tłumaczył J. Christian Jensen w rozmowie z „Frontrunner Magazine”. - To było miasto, które dynamicznie rozwijało się dzięki rynkowi mieszkaniowemu, dopóki nie podupadła gospodarka. Wtedy wszyscy zaczęli wyjeżdżać.

Szyby naftowe w White EarthJ.Christian Jensen

White Earth

Z powodu braku bazy hotelowej w rejonie wydobycia w Północnej Dakocie było niezmiernie trudno znaleźć jakikolwiek nocleg, więc czasami jedyną z opcji było spanie w samochodzie J.Christian Jensen

Próba okiełznania Dzikiej Północy ma swoją cenę. Infrastruktura nie nadąża tutaj za gorączką ropy łupkowej i napływającą ludnością. Z powodu braku mieszkań ludzie śpią w ciężarówkach. Zamiast bielonych domków z ogródkiem i drewnianym płotkiem, powstają ogromne osiedla kempingowe. Wiele przyczep jest pospiesznie i tymczasowo rozbudowywanych, by pomieścić kilkuosobowe rodziny.

Jensen jesienią 2012 roku ruszył z kamerą do White Earth, małego miasteczka w Dakocie Północnej, położonego ok. 100 km od granicy z Kanadą. Jeszcze w 2000 roku mieszkało tam 60 osób, ponad dekadę później - jak mówi jeden z bohaterów w filmie - już kilkadziesiąt razy więcej.

Surowość tego miejsca dała się we znaki samemu reżyserowi. - Z powodu braku bazy hotelowej w rejonie wydobycia było niezmiernie trudno znaleźć jakikolwiek nocleg, więc czasami jedyną z opcji było spanie w samochodzie - mówił reżyser.

Szyby naftowe na stałe wpisały się w krajobraz White EarthJ.Christian Jensen
Jensen twierdzi, że pola naftowe trzeba kręcić nocąJ.Christian Jensen

Film, który o włos by nie powstał

Bohaterami „White Earth” początkowo mieli być członkowie jednej z górniczych rodzin. Jednak na tydzień przed rozpoczęciem zdjęć do Jensensa zadzwonił ojciec i poinformował, że żona i dzieci nie wytrzymały warunków życia na dalekiej północy i wracają do domu w środowych Stanach.

Jensen zupełnie przez przypadek trafił na dziesięcioletniego Jamesa, który wówczas mieszkał w Dakocie Północnej od roku. Chłopiec przyjechał tu razem z ojcem.

Jensen zdecydował, że to dzieci opowiedzą w jego filmie o łupkowym eldorado. To one są na pierwszym planie, a zdominowany przez dorosłych mężczyzn przemysł wydobywczy jest tylko tłem dla ich opowieści.

- Są fantastyczni, bo patrzą, słuchają i są tacy prawdziwi. Za pomocą dzieci masz dostęp do świata dorosłych, bo one często przekazują rzeczy, które usłyszały od dorosłych bez tej całej lukrowej otoczki - tłumaczył Jensen.

W „White Earth” mówią mali mieszkańcy miasteczka: James, Elena i Leevi. Format jest prosty: troje dzieci, trzy historie.

Nowicjusz

Zawsze byłem przywiązany do osób z peryferiów opowieści. Wyrzutki i outsiderzy często przekazują więcej prawdy o społeczeństwie i instytucjach niż »normalni« ludzie w ramach tego systemu J.Christian Jensen

- Przeprowadziłem się tutaj latem, kiedykolwiek ono nadchodzi. Powiedziałem: wow, to niesamowite, a potem wow, to okropne - mówi na początku filmu chłopiec. Dziesięciolatek mieszka w White Earth z ojcem, który - jak niemal wszyscy - pracuje na polu naftowym i wiecznie nie ma go w domu. Chłopiec nie chodzi do szkoły i - jak sam mówi w filmie - "siedzi w domu i szuka sobie czegoś do roboty". Gra na Playstation, bawi się z psami, rzuca gwiazdkami ninja do prowizorycznej tarczy z zrobionej z kartonowego pudła.

- Zawsze byłem przywiązany do osób z peryferiów opowieści. Wyrzutki i outsiderzy często przekazują więcej prawdy o społeczeństwie i instytucjach niż 'normalni' ludzie w ramach tego systemu - wyjaśniał Jensen.

Głównym bohaterem filmu jest 10-letni JamesJ.Christian Jensen

Imigrantka

Jensen z kamerą wchodzi do przyczepy kempingowej zajmowanej przez latynoską rodzinę. Dziesięcioletnia Elena opowiada, że śpią z rodzicami i rodzeństwem w małym pomieszczeniu, jest strasznie ciasno. Mama pociesza ją jednak, że tata niedługo wybuduje szopę i będzie trochę luźniej.

Ojciec Eleny pracuje w rafinerii, matka sprząta, gotuje obiady pracownikom. To jedyna dorosła osoba, której w filmie Jensen oddaje głos. - Decyzja o włączeniu do filmu głosu matki, Flor, była czymś, nad czym się długo zastanawiałem. (…) Całkowicie mnie rozłożyła, popłakałem się przez jej szczerość i nadzieję, z którymi całkowicie poświęciła się dzieciom. Relacja Flor była tak skoncentrowana na jej dzieciach i ich doświadczeniu, że poczułem, że podjąłem dobrą decyzję - powiedział reżyser.

- Marzę o trzech rzeczach - mówi w filmie Flor. - Że moje dzieci skończą studia, że spotka je lepszy los niż mnie i mojego męża oraz że nigdy nie będą miały rozbitej rodziny.

Elena razem z rodzicami i rodzeństwem mieszka na osiedlu kempingowymJ.Christian Jensen

Obcy

W filmie Jensen oddaje głos także rdzennej mieszkance White Earth, Leevi. Jej rodzina od pokoleń prowadzi tutaj farmę, ma kilka szybów naftowych, dlatego dziewczynka patrzy na przemysł wydobywczy z zupełnie innej perspektywy. Dla niej „oil boom” to przede wszystkim obcy ludzie, którzy się tu nagle pojawili, tysiące samochodów. Żali się, że nie może sama chodzić na spacery, bo wszędzie jest pełno obcych, których ona się boi.

- Myślę, że kiedy będę stara, to Dakota Północna wróci do normalności - twierdzi w filmie.

Ropa zabiera tatusia

„White Earth” opowiada o kryzysie współczesnej rodziny. Często na północ Stanów Zjednoczonych przeprowadzali się sami ojcowie, którzy utrzymywali rodziny, przesyłając im pieniądze. Z czasem kobiety i dzieci dołączały do nich. Tak właśnie było w przypadku rodziny Eleny. Inne dziecko w filmie opowiada, że tata pracuje przez 20 dni w miesiącu i następnie 10 dni spędza w domu. Dziewczynka ze łzami w oczach deklaruje, że „brakuje jej tatusia”.

Z kolei ojciec Jamesa dużo pracuje i rzadko bywa w domu, ale dzwoni do syna po kilka razy dziennie. Chłopiec twierdzi, że każda z nich ma zwykle taki sam przekaz, który chłopiec streszcza do: „Kocham cię, zadzwonię później, chciałem tylko sprawdzić, co u ciebie”.

W White Earth wydobycie trwa całą dobęJ.Christian Jensen
Praca w White Earth zaczyna się jeszcze przed świtemJ.Christian Jensen

J. Christian Jensen to absolwent sztuk pięknych na Uniwersytecie Stanforda, uniwersytecki wykładowca filmu dokumentalnego i zdobywca wielu nagród filmowych. Na przestrzeni lat pracował na planie w różnym charakterze, ale - jak sam twierdzi - postawił na własny film. Reżyseruje i kręci filmy krótkometrażowych dla telewizji i do internetu. Pracował i mieszkał m.in. w Brazylii, Chinach i Indiach. Jak sam podkreśla, zawodowo interesują go historie ludzi z krajów nowo uprzemysłowionych. W filmach zderza duchowość, naukę, technologię z nowoczesnym społeczeństwem.

Jego „White Earth” został nominowany do Oscara w kategorii krótkometrażowy dokument. W tej samej kategorii nominowano dwa polskie filmy: „Joannę” Anety Kopacz i „Naszą klątwę” Tomasza Śliwińskiego.

Plakat filmuJ.Christian Jensen

Autor: Patrycja Król / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: J.Christian Jensen

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl