Wszystkich laureatów Europejskiej Nagrody Kultury Księżniczki Margriet łączy odwaga. Mają odwagę, żeby wyjść poza swoją bańkę i łączą ludzi, robią coś dobrego dla społeczeństwa. Są odważni, ponieważ ciężko pracują poza światłem reflektorów dla zjednoczenia Europejczyków - mówi w rozmowie z tvn24.pl księżna Niderlandów Laurencja. Po raz pierwszy w historii nagrodzono Polaków.
Europejska Nagroda Kultury Księżniczki Margriet przyznawana jest od 10 lat przez Europejską Fundację Kultury, której obecną przewodniczącą jest księżna Laurencja, żona młodszego brata króla Wilhelma Aleksandra - księcia Konstantyna.
- Europa jest również projektem kulturowym, w tym sensie, że jednoczy ludzi. Chodzi też o to, że poprzez kulturę można zjednać bardzo różnych ludzi - mówi w rozmowie z tvn24.pl księżna Laurencja o idei towarzyszącej nagrodzie.
Księżna podkreśla, że Europa łączy ludzi nie tylko na poziomie gospodarczym czy przez transakcje międzynarodowe. - Kultura na poziomie europejskim potrafi pokonać różnice pomiędzy poszczególnymi krajami - dodaje.
Tegorocznej edycji nagrody towarzyszyło motto "Odważni obywatele".
- Myślę, że po 10 latach szukaliśmy wspólnego motywu, który połączyłby wszystkich laureatów tej nagrody. Wszyscy są odważni. Jak powiedziałam w trakcie przemówienia, ich odwaga przybiera różne formy, różne kształty. Laureaci tej nagrody wykorzystują kulturę w różny sposób, przez te dziesięć lat można było to dobrze zauważyć. Wszyscy są bardzo odważni. Mają odwagę, żeby wyjść poza swoją bańkę i łączą ludzi, robią coś dobrego dla społeczeństwa. Są odważni, ponieważ ciężko pracują poza światłem reflektorów dla zjednoczenia Europejczyków - podkreśla księżna.
Europejska Fundacja Kultury (ECF) została założona w Genewie w 1954 roku przez szwajcarskiego filozofa Denisa de Rougementa. Pierwszym przewodniczącym fundacji był Robert Schuman. Jednym z celów, jaki przyświeca ECF jest dbanie o lepszą przyszłość Europy. - Przede wszystkim łączymy ludzi. W przeszłości jednym z programów wprowadzonych przez Europejską Fundację Kultury był program Erasmus. Chcieliśmy mieć pewność, że studenci różnych krajów, będą mieli możliwość podróżowania i kształcenia się za granicą. Wiemy, jakie to jest ważne. W taki sposób też tworzymy Europę. Stwarzamy ludziom możliwość przekraczania granic - mówi o fundacji księżna Laurencja.
Pierwszy laureat z Polski
Laureatami tegorocznej, jubileuszowej nagrody są: Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z Sejn oraz kolektyw badawczy Forensic Architecture z Wielkiej Brytanii. "Pogranicze" jest pierwszym polskim laureatem tego prestiżowego wyróżnienia.
Tegoroczni laureaci docenieni zostali za działania, których celem jest oddanie głosu osobom bądź grupom wykluczonym z oficjalnych narracji politycznych, demograficznych czy ekonomicznych, a także przywrócenie słyszalności tym, których historie zostały zagłuszone przez procesy globalizacyjne i produkcyjne. Obie organizacje używają sztuki jako narzędzia demaskowania niesprawiedliwości społecznej, przepracowywania przeszłych narracji i krytycznej pracy nad pamięcią historyczną w celu budowania wspólnej przyszłości. W opinii międzynarodowego jury zarówno prace "Pogranicza", jak i Forensic Architecture udowadniają, że w dzisiejszej Europie warto tworzyć śmiałe i dalekosiężne projekty kulturalne oparte na wartościach humanistycznych i empatii.
"Pogranicze" to zarówno założona w 1990 roku, pozarządowa Fundacja Pogranicze, jak i powstały w 1991 roku i mający swoją siedzibę w Sejnach, w województwie podlaskim, Ośrodek "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów". Organizacja działa na wielu płaszczyznach: artystycznej, badawczej, dokumentalnej i edukacyjnej.
"Pogranicze" swoimi działaniami przywraca bogatą spuściznę regionu, kształtowaną przez różne kultury, grupy etniczne i wyznaniowe. Organizowane są wystawy, spektakle, koncerty, które wskrzeszają dziedzictwo pogranicza.
Fundacja utrzymuje również znaną na całym świecie orkiestrę klezmerską, która czerpie z tradycji muzycznej zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią Żydów aszkenazyjskich. Organizuje również warsztaty oraz sympozja na temat dialogu międzykulturowego dla teoretyków i praktyków kultury z całego świata.
Brytyjski kolektyw badawczy
Forensic Architecture - drugi z tegorocznych laureatów - to multidyscyplinarny kolektyw badawczy z siedzibą w Goldsmiths College na Uniwersytecie Londyńskim. Ta międzynarodowa grupa architektów, artystów, filmowców, naukowców z różnych dziedzin, prawników i aktywistów. Przy użyciu środków artystycznych i nowych metod technologicznych wspólnie prowadzą dogłębne analizy, studia przypadku czy wręcz dochodzenia kryminalne w sprawie różnych zbrodni, miejsc katastrof humanitarnych czy działań wojennych, zajmuje się śledzeniem sposobu, w jaki konflikt organizuje i przekształca rzeczywistość.
Ich balansujące na styku architektury, dziennikarstwa, prawa, polityki i sztuki prace przekształcają teoretyczne rozpoznania badawcze w politycznie stosowaną praktykę. Ich dociekania często stają się materiałem dowodowym w prowadzonych śledztwach.
Podczas zeszłorocznych Documenta w Kassel grupa Forensic Architecture zaprezentowała pracę "77sqm_9:26min" – rekonstrukcję popełnionego w 2006 roku, w Kassel morderstwa niemieckiego obywatela pochodzenia tureckiego, Halita Yozgata. Było to już dziesiąte zabójstwo dokonane przez neonazistowską grupę terrorystyczną Narodowosocjalistyczne Podziemie, organizacja infiltrowana była więc przez niemieckie służby specjalne.
Jeden z agentów tych służb obecny był w momencie zastrzelenia Halita Yozgata na miejscu zbrodni. Jednak, jak później zeznał, nie usłyszał wystrzału, nie poczuł prochu ani nie zauważył ciała. Sąd uznał jego wersję zdarzenia za wiarygodną. Praca "77sqm_9:26min" jest precyzyjną rekonstrukcją okoliczności tamtej zbrodni, dowodzącą, że niemiecki agent kłamał - podkreśla Forensic Architecure. Uroczyste wręczenie Europejskiej Nagrody Kultury Księżniczki Margriet odbyło się 16 maja w teatrze Stadsschouwburg w Amsterdamie.
Autor: Tomasz-Marcin Wrona//kg / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Xander Remkes/Europejska Fundacja Kultury