Fotografia przedstawiająca policjanta przeszukującego dom, który wygląda jak po trzęsieniu ziemi, została uznana Zdjęciem Roku w konkursie World Press Photo. Jej autorem jest Amerykanin Anthony Suau. Obok niego, nagrodzonych została piątka Polaków - Justyna Mielnikiewicz, Wojciech Grzędziński, Tomasz Wiech, Kacper Kowalski i nasz weteran WPP Tomasz Gudzowaty.
Nagrodzone czarno-białe zdjęcie Anthony'ego Saua publikowane było w tygodniku "Time". Przedstawia policjanta z krótką bronią w ręku przeszukującego opuszczony dom w Cleveland w stanie Ohio, zajęty z powodu niespłacenia hipoteki. Dom wygląda, jakby nawiedził go jakiś kataklizm - wszędzie walają się połamane meble, kartony.
Za serię zdjęć na temat kryzysu, której zwycięska fotografia jest częścią, otrzymał też drugą nagrodę w kategorii "Życie codzienne" ("Daily Life").
Zdjęcie roku interpretowane jest jako ilustracja kryzysu na amerykańskim rynku nieruchomości, który wybuchł w ubiegłym roku w USA. Później przekształcił się w światowy kryzys gospodarczy.
Gruzja w obiektywie
Wśród laureatów konkursu jest też piątka Polaków. Justyna Mielnikiewicz otrzymała drugą nagrodę w kategorii "Ludzie w wiadomościach" ("People in News") za fotoreportaż opublikowany w "The New York Times". Przedstawiła w nim różne oblicza konfliktu w Gruzji z sierpnia ubiegłego roku. Za serię zdjęć na ten sam temat, ale w kategorii "Najważniejsze wiadomości" ("Spot News"), trzecie miejsce otrzymał Wojciech Grzędziński z agencji Napo Images.
Kacper Kowalski zajął drugie miejsce w kategorii "Sztuka i rozrywka" ("Arts and Entertainment Stories") za swoje zdjęcie "Dzień na plaży".
W kategorii pojedynczego zdjęcia "Życia codziennego", trzecią nagrodę zdobył Tomasz Wiech z krakowskiego oddziału "Gazety Wyborczej". Przedstawił w nim śniadanie pracownika korporacji. Składało się z kanapki z jednym plastrem szynki i kawy.
Gudzowaty po raz 7.
Laureatem trzeciej nagrody w kategorii "Fotografia sportowa" - zdjęcie pojedyncze - jest nasz weteran World Press Photo Tomasz Gudzowaty. Swoje siódme już wyróżnienie w tym konkursie zdobył za zdjęcie dziecka-dżokeja w Mongolii.
W konkursie uczestniczyło 5.600 fotoreporterów i fotografików ze 124 krajów całego świata. Jurorzy obejrzeli ponad 96 tysięcy zdjęć.
W 10. kategoriach nagrodzono łącznie 64 osoby z 24 krajów.
Suau - laureat głównej nagrody otrzyma czek na 10 tysięcy euro i aparat fotograficzny na ceremonii, która odbędzie się w Amsterdamie 3 maja.
Źródło: worldpress.org
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA