Kobieta? To się nie opłaca. Wojna płci od dekad pisze historię Oscarów

[object Object]
Oscary dla filmów o kobietach są wyjątkowo rzadkie. W tym roku szansę dostała "Selma"Paramount Pictures
wideo 2/28

Wśrod statuetek przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową co roku jest ta jedna, najważniejsza - za najlepszy obraz ostatnich 12 miesięcy. Coś jednak fabryce snów nie działa jak powinno, bo lista laureatów wskazuje na toczącą się od dekad w Hollywood wojnę płci, w dodatku - wojnę nierówną. Filmy o kobietach zdobywały główną nagrodę tylko osiem razy w ostatnim półwieczu. W każdym innym przypadku to historia mężczyzny najbardziej porywała krytyków i filmowców.

Chcecie znać faworyta oscarowej gali? Wyrzućcie z puli wszystkie nominowane filmy opowiadające o kobietach. I tak nie znajdzie się ich wiele, ale ograniczą pole poszukiwań obrazu, o który możecie śmiało założyć się ze znajomymi. Macie 90 proc. szans na to, że obstawicie pewniejszego konia.

Kobiety bez szans

Najlepiej spojrzeć na ostatnie lata, by potem cofnąć się aż do złotego okresu kina lat 70. i odnaleźć tę samą zasadę: faceci górą.

W 2014 r. zwyciężył film "Zniewolony". Być może na Oscara zasłużyłaby też historia jakiejś zniewolonej, ale wśród dziewięciu nominowanych były też w tamtym roku takie obrazy jak "Wilk z Wall Street", "Kapitan Phillips", "Nebraska" i "Witaj w klubie". To dużo mężczyzn. Również "American Hustle" był filmem o nich, a Jennifer Lawrence i Amy Adams miały tam role drugoplanowe. Wśród takiej konkurencji nawet obraz czarnoskórej niewolnicy mógłby się okazać nie tak atrakcyjny dla wciąż kolektywnie bijących się w piersi białych Amerykanów, udowadniających sobie, że nie są rasistami.

Zwiastun filmu "Tajemnica Filomeny" uległ trailerowi polskiej "Idy"
Zwiastun filmu "Tajemnica Filomeny" uległ trailerowi polskiej "Idy"The Weinstein Company

Tymczasem "Zniewolony" - zdaniem ogromnej większości sensownych krytyków film co najwyżej średni - już w przedbiegach zostawił w tyle "Tajemnicę Filomeny", prawdopodobnie najbardziej wartościowy film z całej dziewiątki nominowanych. Oscara nie zdobyła też przed rokiem "Grawitacja" opowiadająca o Sandrze Bullock zniewolonej w kosmosie, ale tu należy dodać: na szczęście.

Kompletnie niezrozumiałe dla części krytyków okazało się niewciągnięcie na listę nominowanych do nagrody za najlepszy film roku adaptacji sztuki "Sierpień w hrabstwie Osage". Jeden z najbardziej brawurowych filmów obyczajowych ostatnich lat, ukazujący rodzinę zdominowaną przez kobiety, okazał się dla Amerykanów być może zbyt trudny.

Zwiastun filmu "Sierpień w hrabstwie Osage"
Zwiastun filmu "Sierpień w hrabstwie Osage"Forum Film Poland

Jak bywało wcześniej?

W 2013 najlepszym filmem roku został "Argo", rok wcześniej "Artysta", a jeszcze wcześniej "Jak zostać królem". Poprzednia dekada to z kolei sukcesy "The Hurt Locker: w pułapce wojny", "Slumdoga. Milionera z ulicy", "To nie jest kraj dla starych ludzi", "Infiltracji" i "Miasta gniewu". Czy ktoś jeszcze pamięta sapera, rozminowującego Irak przez dwie godziny? Ktoś będzie pamiętał za kilka lat trzygodzinny film Martina Scorsese z dłużyznami, które odebrałyby mu każdą nagrodę, gdyby nie to, że przez ponad 30 lat Hollywood nie znalazło czasu, by dać mu Oscara za coś wielkiego? Czy kogoś obchodzi jeszcze historia nastolatka ze slumsów Bombaju, który wygrywa w hinduskim odpowiedniku teleturnieju Huberta Urbańskiego?

W tym czasie Oscar za film roku ominął "Wroga numer jeden", który w przeciwieństwie do "Argo" nie opowiadał o tym, jak Hollywood oszukało ajatollaha i jego armię, ale o kobiecie ponad 10 lat ścigającej Osamę bin Ladena, "Miłość" Michaela Hanekego, który dla Amerykanów jest po prostu za trudny, "Służące" (świetne i opowiadające o problemach rasowych), a także wychwalane przez krytykę "Do szpiku kości", "Czarnego łabędzia" i "Wszystko gra". Te dwa ostatnie filmy musiały nawet walczyć o statuetkę z "Toy Story 3". W 2010 roku z "Hurt Lockerem" przegrała opowieść "Hej, skarbie" znana polskiemu widzowi zapewne lepiej po tytułem "Precious" - film, o którym będzie się mówiło jeszcze przez lata, a ze "Slumdogiem" w 2008 r. Kate Winslet w "Lektorze". O różnicy w jakości tych dwóch filmów nie wypada nawet mówić.

Kobieta-bokser, karnawał i długo, długo nic

Ostatnim obrazem, jaki opowiedział historię kobiety i został uznany za film roku w Hollywood, był "Za wszelką cenę" Clinta Eastwooda. Film z 2004 r. opowiadał o kobiecie, która była bokserem (sic!). Co ciekawe, w 2002 r. triumfowały również kobiety, choć te dużo tańczyły i zatracały się w karnawale ("Chicago"), a nagroda ominęła jeden z najbardziej "kobiecych" filmów ostatnich dekad stworzony w Hollywood, czyli spektakularne "Godziny", opowiadające o życiu aż trzech kobiet.

Catherine Zeta-Jones w "Chicago"Miramax Films

Triumf "Chicago" przyszedł pewnie nieoczekiwanie, bo po raz ostatni w tamtym czasie kobieta przekonała do siebie Akademię Filmową w 1991 r. Była to zupełnie aseksualna Jodie Foster w "Milczeniu owiec" (jeżeli uznamy, że to rzeczywiście opowieść o pani detektyw, a nie o mordercy). W 1996 i 1997 r. triumfowały romanse - "Angielski pacjent" i "Titanic", choć opowieść o miłości dwojga ludzi przyćmiewała w nich wojna i spektakularna katastrofa. W 2000 r. z "Gladiatorem" Ridleya Scotta przegrała Julia Roberts, odgrywająca autentyczną postać w "Erin Brockovich" - wydawało się, faworycie tamtej oscarowej gali. Roberts dostała przynajmniej nagrodę za rolę kobiecą - szczęście, że Russel Crowe nie mógł być w tej kategorii nominowany.

Clint Eastwood i Hillary Swank w kadrze z filmu "Za wszelką cenę"Warner Bros. Pictures

W 1998 r. doszło z kolei do absolutnej pomyłki przy przyznaniu nagrody "Zakochanemu Szekspirowi". Na statuetkę - jeżeli już chciano ją przyznać kulturze brytyjskiej - zasłużyła "Elżbieta" z niezwykle wyrazistą rolę Cate Blanchett. W tamtym roku najważniejszej statuetki nie dostali też twórcy "Cienkiej czerwonej linii" i "Szeregowca Ryana".

W 1995 r. "Rozważna i romantyczna" na podstawie powieści Jane Austen, z pięknymi kreacjami Emmy Thompson, Alana Rickmana, Kate Winslet i Hugh Granta, nie miała szans z krwią, łamaniem kości i ukrzyżowaniem Mela Gibsona, którego "Waleczne serce" ma w sobie tyle historycznych nieścisłości, że Szkoci wciąż mówią o tym po 20 latach. "Rozważna i romantyczna" mogła też przegrać wyścig z "Babe, świnką z klasą".

Redford i Streep na planie "Pożegnania z Afryką"Universal Pictures

MacLaine, Streep i Tandy. Wspaniałe lata 80.

Hollywood było bardziej łaskawe dla opowieści o kobietach w latach 80. Wtedy aż trzykrotnie wygrywały takie historie i wszystkie okazały się wielkimi sukcesami. Pierwszym filmem był komediodramat "Czułe słówka" z Shirley MacLaine, Debrą Winger i Jackiem Nicholsonem. Najlepszy film 1983 r. zdobył też cztery inne statuetki. W 1985 r. triumfowało legendarne już "Pożegnanie z Afryką", w którym na ekranie spotkali się Meryl Streep i Robert Redford. Siedem Oscarów i 11 nominacji filmu opowiadającego o życiu duńskiej pisarki Karen Blixen, zdaniem krytyków odbiegającego poziomem od innych dzieł Sidneya Pollacka, zapewniło tej opowieści miejsce w historii kina. W 1989 r. zwyciężył z kolei "Wożąc panią Daisy" z Jessicą Tandy, która również została nagrodzona. Film zdobył jeszcze dwie nagrody, a nominowany był w dziewięciu kategoriach.

"Annie Hall", czyli Diane Keaton jako muza Woody'ego AllenaUnited Artists

"Annie Hall" i Hepburn

W przypadku nagród Akademii w latach 80. trudno się kłócić z tym, że jakiś z filmów opowiadających o kobietach został niesłusznie pominięty w głosowaniach jej członków. Tamta dekada, a także lata 70., to czasy wielkiego amerykańskiego kina. Wtedy triumfy święciły "Rain Man" (1988), "Pluton" (1986), "Amadeusz" (1984), "Łowca jeleni" (1978), "Lot nad kukułczym gniazdem" (1975), "Żądło" (1973) oraz "Ojciec chrzestny" (1972 i 1974).

Towarzystwo nominowanych było tak wyborne, że bez najważniejszych statuetek musiały się obyć: "Skrzypek na dachu", "Mechaniczna pomarańcza", "Pieskie popołudnie", "Taksówkarz" i "Czas apokalipsy".

W latach 70. tylko jeden film "kobiecy" zdobył Oscara. Przypadł on będącemu u szczytu formy Woody’emu Allenowi i producentom "Annie Hall" (1977) - jednej z ostatnich prawdziwych komedii romantycznych ze świetną Diane Keaton w roli głównej.

Keaton mogła się zresztą pochwalić występem w najlepszym filmie roku, grając główną rolę jako pierwsza aktorka od 13 lat. Wcześniej tę satysfakcję miała w 1964 r. Audrey Hepburn w niezapomnianym "My Fair Lady".

Jessica Tandy zagrała w "Wożąc panią Daisy" w wieku 85 latWarner Bros. Pictures

Co się stanie 26 lutego?

W tym roku do wojny płci zostanie dopisany kolejny rozdział. Jak zawsze, przewagę na wstępie mają w niej mężczyźni. Z ośmiu nominowanych do głównej statuetki filmów tylko jeden opowiada o kobiecie, a właściwie z jej perspektywy opowiada historię mężczyzny - Martina Luthera Kinga i przedstawia czasy przemian w społeczeństwie amerykańskim początku lat 60.

"Selma" - prawie zupełnie pominięta w trakcie gali Złotych Globów - cieszy się oszałamiającą popularnością wśród krytyków. Jej bohaterką jest czarnoskóra Amerykanka. Film opowiada o problemach rasowych i jednym z symboli Ameryki. W serwisie RottenTomatoes.com, który rozdziela oceny krytyków od ocen widowni i polega na gremium kilkuset związanych z filmem ludzi oceniających kolejne obrazy, "Selma" ma idealne 100 proc. "świeżości". Jest jedynym filmem ostatnich lat, do którego nikt się nie przyczepił.

A jednak to "Boyhood", "The Grand Budapest Hotel", "Snajper", "Gra tajemnic" i "Birdman" są faworytami do zdobycia najważniejszego Oscara. "Selma" może być najwyżej czarnym koniem.

Kobiet w Hollywood niewiele. Od lat lat coraz mniej

Brak filmów opowiadających o kobietach wśród tych, które mają największe budżety, oraz wśród tych, które są najczęściej nagradzane, da się wytłumaczyć, przytaczając proste statystyki. Jak podał w ostatnich dniach magazyn "Dazed", w tej chwili w Hollywood tylko 7 proc. reżyserów filmów dostających największe budżety na produkcję to kobiety. Oznacza to, że wśród 250 największych filmów 2014 r. tylko 17 wyreżyserowały one. W latach 80. było ich o 2 proc. więcej.

Podobna sytuacja ma miejsce na stanowiskach produkcyjnych. Wśród tych samych 250 filmów 25 proc. załogi stanowią kobiety, ale stanowiska wykonawcze ma już tylko 17 proc. z nich, tymczasem na przełomie lat 80. i 90. budżetami zarządzało 20 proc. pań.

Zdaniem Marthy Lauzen z uniwersytetu w San Diego, zajmującej się monitorowaniem pracy kobiet w filmie i telewizji, te są w "fabryce snów" pomijane. Od lat w przedziwny sposób wzrasta poziom ich izolowania od wielkich pieniędzy i wielkich wytwórni. "Szklany sufit" jest wyraźnie widoczny i jak długo mężczyźni w tej branży nie będą chcieli kobietom zaufać, tak długo Hollywood nie będzie potrafiło zmienić perspektywy, z której patrzy na świat.

Autor: Adam Sobolewski / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały dystrybutora

Pozostałe wiadomości

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 1683 sztaby - w tym 95 w 24 krajach świata, aukcje internetowe, koncerty, pikniki i wydarzenia sportowe i tradycyjne Światełko do Nieba. 33. Finał WOŚP to także 120 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek. A wszystko to dla hematologii i onkologii dziecięcej. Jak gra Orkiestra? Ile zebrano już pieniędzy? 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy relacjonujemy na żywo w tvn24.pl i na antenie TVN24 oraz w TVN24 GO.

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie interwencji w jednym z mieszkań w Siedlcach w sobotę wieczorem ratownik medyczny został zaatakowany ostrym narzędziem - przekazała policja. Po przewiezieniu do szpitala zmarł. Sprawcę ataku na medyka zatrzymano.

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rusza 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Donald Trump przemawiał w Las Vegas. Zmarł ratownik medyczny ugodzony nożem w Siedlcach. Na Białorusi odbędą się zorganizowane przez reżim Łukaszenki "wybory". Meksyk nie pozwolił na lądowanie samolotu z imigrantami deportowanmi z USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 stycznia.

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

Źródło:
PAP, TVN24

W niedalekiej przyszłości staniemy się większym krajem - zapowiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump podczas wiecu w Las Vegas, czyniąc aluzję do wysuwanych przez niego roszczeń terytorialnych. Trump stwierdził też, że może odwrócić swoją decyzję o wyjściu ze Światowej Organizacji Zdrowia. Postawił jednak warunek.

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Źródło:
PAP, Reuters

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owy alert, w którym ostrzega przed niebezpieczną pogodą mieszkańców kilku województw. Przypominamy, że ostrzeżenie wciąż obowiązuje.

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Karola Nawrockiego, a to w kampanii prezydenckiej nie najlepsza wiadomość dla kandydata. Sam Nawrocki, namaszczony przez PiS, w sobotę znowu musiał się tłumaczyć, bo dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła przypomnieć pewne fakty. 

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Fakty TVN

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który miejscami może rozpędzać się do 100 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański Senat zatwierdził w sobotę kandydaturę gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem na ministra bezpieczeństwa krajowego. W niedzielę rano przekazała informację o swoim zaprzysiężeniu. Resort zajmuje się między innymi ochroną granic USA. To kluczowe stanowisko dla realizacji planów prezydenta Donalda Trumpa dotyczących ograniczenia nielegalnej migracji.

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

Źródło:
PAP

Jerzy Owsiak czuje się lepiej. W niedzielę powinien być w niezłej formie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP. Środki zebrane podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. Profesor Wojciech Młynarski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, podkreślił, że "cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii w ogóle, ale pediatrycznej przede wszystkim, jest bardzo duży".

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Źródło:
TVN24

To nie jest dobry moment, żeby zostawiać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - tak rezygnację Jacka Siewiery skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że ma "duży dystans do tego, co prezentuje sobą Siewiera". - Jeżeli ktoś próbuje budować wizerunek mieszaniny Sylvestra Stallone'a i profesora Zolla, to to musi eksplodować - stwierdził.

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Źródło:
TVN24

Na ulice Słowacji wyszły dziesiątki tysięcy ludzi. Protestujący jasno pokazują premierowi Robertowi Fico, że nie akceptują jego podróży do Moskwy. Premier z kolei pokazuje, że nie akceptuje tych, którzy jego nie akceptują. Opowiada o prowokacjach inspirowanych z Ukrainy oraz z USA i straszy służbami specjalnymi. 

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Źródło:
Fakty TVN

Urzędnicy prezydenta USA Donalda Trumpa polecili Pentagonowi zniesienie ograniczeń na dostawy ciężkich bomb lotniczych dla Izraela - podał w sobotę portal Axios za źródłami. Poprzednia administracja prezydenta Joe Bidena zablokowała jeden z kontraktów w obawie o los cywilów w Strefie Gazy.

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Źródło:
PAP

1067 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Siły rosyjskie zrzuciły bomby kierowane na obwody chersoński i sumski. Projekt DeepState monitorujący sytuację na froncie poinformował o dalszych postępach Rosjan w Donbasie. Z miasta Pokrowsk ewakuowano wszystkie dzieci - poinformowały tamtejsze władze. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i Jacek Siewiera przy okazji spotkań dotyczących bezpieczeństwa państwa rozmawiali także o planach szefa BBN - przekazał w sobotę rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej. Dodał, że "bezwzględnie ważne" jest, by wiedza Siewiery "została wykorzystana", ale jest "za wcześnie, by mówić o konkretach".

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

Źródło:
PAP

Deportacja idzie bardzo dobrze - mówi prezydent Donald Trump, choć Meksyk nie zgodził się na lądowanie amerykańskiego samolotu z imigrantami na swoim terenie. Obławy na ludzi nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych trwają nie tylko w domach, ale i w zakładach pracy. Według nowych przepisów mogą być też prowadzone w szkołach i świątyniach.

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Jan Hernik, który od dwóch lat zmagał się z glejakiem. W 2024 roku zdjęcie autorstwa jego żony, którego był bohaterem, zostało wyróżnione w konkursie Grand Press Photo.

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

Źródło:
tvn24.pl

Alert powodziowy został ogłoszony w północnej Francji na skutek przejścia burzy Eowyn. W sobotę szczególnie niebezpiecznie było na północy kraju, gdzie ulice zmieniły się w rzeki. Meteorolodzy ostrzegają - groźnie będzie także w niedzielę.

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla telewizji Al Jazeera, że Donald Trump nie jest sceptyczny wobec NATO - poinformowała kancelaria prezydenta. Udzielony w szwajcarskim Davos wywiad stacja wyemitowała w sobotę.

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Źródło:
PAP

Radosław Sikorski zareagował na słowa Marcina Przydacza z PiS, który stwierdził, że gdyby rozmowa szefa polskiej dyplomacji z jego amerykańskim odpowiednikiem Marco Rubio była dobra, "to Departament Stanu wydałby komunikat". Taki komunikat pojawił się jeszcze w czwartek. Sikorski opublikował jego zdjęcie w mediach społecznościowych. "Co racja, to racja" - skomentował.

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian
Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

"Karma wróciła" - tak polscy internauci komentują rozpowszechniany w mediach społecznościowych antyukraiński przekaz, jakoby w pożarach w Los Angeles spłonęły domy generałów z Ukrainy. Rosyjska propaganda wykorzystuje nawet tragedię w Kalifornii, by zdyskredytować ukraińską armię.

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Źródło:
Konkret24

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska nazwała wybory prezydenckie w swoim kraju, które mają się odbyć w niedzielę, "inscenizacją" i "maskaradą". W wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" podkreśliła, że "one nic nie zmienią", bo "Białorusini odrzucili Łukaszenkę w 2020 roku". Cichanouska mówiła, że najważniejsze jest teraz uwolnienie więźniów politycznych i przerwanie represji.

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Źródło:
PAP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN