Pol'and'Rock Festival dla 20 tysięcy zaszczepionych osób. "Tylu jesteśmy w stanie zapewnić komfort"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw/kg
Źródło:
tvn24.pl
Owsiak o przygotowaniach do Pol'and'Rock FestivalTVN24
wideo 2/2
TVN24Owsiak o przygotowaniach do Pol'and'Rock Festival

Fani Pol'and'Rock Festival spotkają się w ostatni weekend lipca na płycie lotniska Makowice-Płoty. Jerzy Owsiak w rozmowie z TVN24 zaznaczył, że wydarzenie będzie otwarte dla 20 tysięcy osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. - Jest pandemia, ale są przepisy, które wyraźnie mówią, jak możemy zorganizować koncert – przypomniał prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

27. edycja Pol'and'Rock Festival odbędzie się po raz pierwszy w Makowicach w województwie zachodniopomorskim. Dotychczas jedna z największych imprez muzycznych w Europie odbywała się w Kostrzynie nad Odrą w województwie lubuskim.

- Jest pandemia, ale są przepisy, które wyraźnie mówią, jak możemy zorganizować koncert. Jesteśmy po bardzo dobrym spotkaniu w Szczecinie w urzędzie wojewody. Dodam, że było to spotkanie bardzo konstruktywne – powiedział TVN24 Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizującej festiwal.

Google Maps

Owsiak wyraził zadowolenie, że prowadzone rozmowy dotyczyły organizacji festiwalu. - Rozmawialiśmy o tym, jak to zrobić najbardziej bezpiecznie – zaznaczył.

Na płycie byłego wojskowego lotniska Makowice-Płoty, które obecnie znajduje się w prywatnych rękach, organizatorzy będą musieli od podstaw wybudować całe festiwalowe zaplecze. Owsiak zaznaczył, że największym obecnie wyzwaniem jest dostarczenie do tego miejsca wody oraz wywiezienie nieczystości.

Festiwal tylko dla osób zaszczepionych

- Określiliśmy ten festiwal na 20 tysięcy osób, bo tylu osobom jesteśmy w stanie zapewnić komfort – powiedział. - Nikt nam nie stawiał bariery, że może to być 40 tysięcy czy 100 tysięcy osób. 20 tysięcy osób to jest ogromne wyzwanie – dodał.

Owsiak wyjaśnił, że do festiwalowej publiczności skierowane zostało pytanie, czy woli festiwal dla 250 osób, czy dla 20 tysięcy osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Mówił, że decydując się na dwudziestotysięczną publiczność, należy spełnić "warunki, które dzisiaj są bardzo wyraźne". - Osoby muszą być zaszczepione, musimy się zarejestrować, teren musi być ogrodzony – wyliczał.

- Ogromna większość fanów festiwalu odpowiedziała: dobra, szczepimy się, rozumiemy taką ideę, przyjeżdżamy. Jesteśmy na to przygotowani – wyjaśnił.

Owsiak zapowiedział, że od wtorku 27 lipca będzie można już przyjeżdżać na teren festiwalu, który potrwa od 29 do 31 lipca. - 12,5 tysiąca wejściówek rozeszło się bardzo szybko. 7,5 tysiąca szykujemy na przyszły tydzień – dodał.

Szef WOŚP zaznaczył również, że transmisję z festiwalu będzie można śledzić w internecie. Zwrócił uwagę, że grupa tysiąca osób będzie odpowiedzialna za przygotowanie sceny, oświetlenia i nagłośnienia.

"Festiwal nie jest dla jednego zespołu, ale dla ponad 30 zespołów, jest dla publiczności"TVN24

"Festiwal nie jest dla jednego zespołu, ale dla ponad 30 zespołów, jest dla publiczności"

Idea organizacji festiwali muzycznych i koncertów tylko dla osób zaszczepionych nie wszystkim się podoba. W sobotę zespół Kult opublikował oświadczenie, w którym poinformowano, że "grupa KULT nie bierze udziału w koncertach, na które będą wpuszczani tylko ludzie zaszczepieni".

- Trudno, to jest wybór zespołu – skomentował tę decyzję Owsiak. - Ja tylko przypominam, że zespół ma komfortową sytuację, bo przyjeżdża na gotowe. To organizator musi przygotować cały festiwal. Rozumiem, że zespół Kult wydał takie oświadczenie, nawet w pewnym momencie powiedziałem: "brawo, dla Kultu, walczcie o to", ponieważ uważamy, że samo przetestowanie wystarczyłoby. Jesteśmy na to przygotowani, że oprócz szczepienia wszyscy przejdą testy. Zabukowaliśmy już 25 tysięcy testów – powiedział.

Szef WOŚP zaznaczył, że prywatnie jest zwolennikiem szczepień i "nie powinno się z tym dyskutować". - Sytuacja jest, jaka jest. Festiwal nie jest dla jednego zespołu, ale dla ponad 30 zespołów, jest dla publiczności – dodał.

"Najpiękniejszy festiwal świata"

Pol'and'Rock Festival (do 2017 roku impreza nazywała się Przystanek Woodstock) to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń muzycznych w Polsce. Jest organizowane przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dzięki środkom od sponsorów, sprzedaży gadżetów i darowizn. W założeniu impreza, która przez organizatorów określana jest mianem "najpiękniejszego festiwalu świata", jest podziękowaniem dla wolontariuszy za pomoc w zbieraniu pieniędzy podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zeszłoroczna edycja odbyła się w sieci. Miłośnicy muzyki pod sceną pojawią się pierwszy raz od lata 2019 roku.

Autor:tmw/kg

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24