Wielki twórca i "moralny kamerton" pokoleń - tak w poniedziałek o zmarłym polskim reżyserze Andrzeju Wajdzie piszą media na Ukrainie. Reżyser wspominany jest także w serwisach społecznościowych, tam wyrazy współczucia - po polsku - przekazał m.in. prezydent Petro Poroszenko.
"Ze smutkiem i bólem przyjąłem wiadomość o śmierci Wielkiego Syna Narodu Polskiego i Przyjaciela Ukrainy Andrzeja Wajdy. Z całego serca współczuję krewnym i bliskim. Cześć Jego Światłej Pamięci!" - napisał szef państwa po polsku na Twitterze i Facebooku.
Ze smutkiem przyjąłem tragiczną wiadomość o śmierci Wielkiego Syna Narodu Polskiego i Przyjaciela Ukrainy Andrzeja Wajdy. Światłej Pamięci! pic.twitter.com/Ybsl0JSSZu
— Петро Порошенко (@poroshenko) 10 października 2016
Znany publicysta Witalij Portnikow na portalu stacji telewizyjnej Espreso.tv napisał: "Ci, którzy podzielali wartości artystyczne Wajdy, nie mogli nie przejmować się jego moralnym kamertonem. Jego wiarą w ludzkość. Jego wiarą w solidarność. I jego wiarą w Polskę".
"Odszedł od nas jeszcze jeden z Wielkich" - stwierdził w sieci społecznościowej poeta, pisarz i tłumacz z języka polskiego Ołeksandr Irwanec.
Mykoła Kniażycki, wiceszef ukraińsko-polskiej grupy parlamentarnej, wyznał, że dzięki filmom Wajdy nauczył się języka polskiego. "Był prawdziwie uczciwym i odpowiedzialnym Polakiem. (…) Jego miłość do Polski uczyła mnie, jak kochać Ukrainę" - dodał.
"Nie obawiał się zmian"
Jewhen Zacharow, były dysydent i obrońca praw człowieka, nazwał Wajdę reżyserem jego pokolenia. "Pamiętam, że czekaliśmy na każdy jego film" - napisał na Facebooku. Zacharow wspomina, jak oprowadzał Wajdę i jego żonę po Charkowie, gdzie w 1940 r. komuniści rozstrzelali ojca reżysera, Jakuba. "Mistrzu, dziękuję za to, że pan był" - podkreślił.
Gazeta internetowa "Istoryczna Prawda" ponownie opublikowała w poniedziałek wspomnienia Wajdy z realizacji filmu "Katyń". Do wcześniejszych wywiadów z reżyserem odsyła swoich czytelników także kijowska gazeta "Deń".
Portal ukraińskiej telewizji Kanał 5. przypomniał, że Wajda był jedynym polskim reżyserem, który otrzymał Oskara (w 2000 r.) za całokształt twórczości.
"Sześć dekad twórczości Andrzeja Wajdy to cała powojenna historia kina, z poszukiwaniami, upadkami i wzlotami, eksperymentami i powrotami do tradycji. W przeciwieństwie do wielu znanych kolegów Wajda nie obawiał się zmian i odważnie odpowiadał na wyzwania czasu" - napisał z kolei portal telewizji Espreso.
Autor: tas//rzw / Źródło: PAP, president.gov.ua, 5.ua, espreso.tv